Akné je zánětlivé neinfekční onemocnění kůže, které postihuje asi 90% adolescentů. Typicky se objevuje v období dospívání, nicméně ani ve vyšším věku není výjimečné. Příčin akné je celá řada a patří k nim zejména zvýšená tvorba mazu, vliv hormonů, změny kožního mikrobiomu nebo také genetická predispozice. Ke zhoršení projevů přispívá dále například kouření, stres, špatná péče o pokožku či nevhodná strava (uvádí se zejména mléko a potraviny s vysokým glykemickým indexem).
Při pohledu na aknózní pleť pozorujeme černé tečky (komedony), červené skvrny nebo pupínky, abscesy, případně jako výsledek hojení změny pigmentace či jizvení. Typickou lokalizací pro tyto projevy jsou oblasti kůže s vyšší výskytem mazových žláz. Jedná se především o obličej, hrudník, ramena a záda.
Právě záda mají i svá specifika. Kůže je zde silnější než v obličeji a také plocha je daleko větší. Častěji se zde setkáváme s tvorbou cyst a nodulů, nezřídka bolestivých. Samotné ošetření v této lokalitě je také mnohem náročnější a bez pomoci druhé osoby téměř nemožné. Všechny tyto aspekty musíme v léčbě zohlednit.
Volba terapie se liší podle charakteru, rozsahu a závažnosti projevů. Před samotnou aplikací je však vhodné pleť očistit. K tomuto účelu se zpravidla využívá pleťová voda či mycí gel. Další možnost představuje peeling, při kterém dochází k odstranění odumřelých částí kůže a pomáhá s vyhlazením a obnovou pokožky. Zcela zásadní je při ošetřování pravidelnost, dlouhodobá aplikace a používání nekomedogenních přípravků.
U nejlehčích forem jsou často dostatečné volně prodejné přípravky. Dostupné jsou například preparáty s obsahem kyseliny azealové nebo benzoylperoxidu. Ke zlepšení projevů mohou pomoci také přípravky s obsahem zinku, kyseliny salicylové či ichtamolu.
U těžších forem je vhodnější navštívit dermatologa, který má k dispozici další léčebné možnosti, většinou vázané na lékařský předpis. Na řadu většinou přicházejí kombinované zevní preparáty s obsahem nejen benzoylperoxidu, ale také dalších látek – antibiotik či retinoidů. Pokud ani tato léčba není dostatečná, volí se antibiotická léčba celková, ve formě tablet. U nejtěžších forem se používají opět retinoidy, nicméně v podobě tablet k celkovému užití. Tato léčba již vyžaduje úzkou spolupráci pacienta s lékařem. Je zde nutné správné dodržování doporučeného postupu a režimových opatření, pravidelné krevní testy. Cílem léčby je výrazné zlepšení až úplné vymizení kožních projevů a prevence před vznikem trvalých změn na kůži, nejčastěji v podobě jizvení.
Jak již bylo naznačeno výše, velmi důležité je v nastavené terapii vydržet. První zlepšení po zahájení léčby pozorujeme nejdříve po měsíci, spíše ale po dvou. Důležitý je vždy individuální přístup ze strany lékaře a správná volba přípravků. Nicméně ani v léčbě akné není dobré péči přehánět. Nadměrné čištění, časté peelingy a vysušování pleti mohou vést naopak ke zhoršení.