ALŽBĚTA KROVOVÁ

Dermatolog

Alžběta Krovová je studentkou čtvrtého ročníku medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Věnuje se oboru dermatovenerologie a alergologie. Momentálně absolvuje stáž v soukromé ordinaci estetické dermatologie v Olomouci. 

Alergie, nepříjemní společníci každodenního života

Každý z nás to alespoň jednou v životě zažije. Opuchlé oči, zarudlá pokožka, podrážděné dýchací cesty. To vše jsou příznaky začínající alergické reakce. Co však ale mnoho z nás netuší je, jak rozeznat alergickou reakci od alergie jako takové.


Vysvětlit si to můžeme na příkladu alergie způsobené hmyzem. Když vás bodne včela a vytvoří se vám zarudlé nebo svědivé místo na pokožce, nemusí to nutně znamenat, že jste alergičtí na hmyzí jedy. Pokud nejste závažnými atopiky a jednou za čas se u vás projeví alergie ve formě zarudlé a svědivé pokožky, existuje pomoc i pro vás. Je-li alergie způsobená hmyzím jedem, je dobré užití přípravků jako je Beldimet, nebo antihistaminikum v tobolkách apod. Dále se také doporučuje chladit podrážděné místo a rozhodně nemazat parfemovanými krémy. Ty totiž mohou podráždění ještě zhoršit.

Závažná alergická reakce a první pomoc?

Pokud se u vás po bodnutí hmyzem vyskytnou dýchací obtíže, nebo vám oteče obličej nedozírných rozměrů, není nad čím uvažovat a rychle jednat. Je totiž téměř jisté, že máte vrozenou predispozici tedy atopii a jste tedy takzvaně přecitlivělí na hmyzí jedy. Což může mít vážné následky v podobě otoku dýchacích cest až udušení.
V dnešní době máme veškeré potřebné možnosti, jak tomuto konci předejít. Díky rychlé péči a zásahu zdravotníka, nebo i obezřetného lajka, se můžete této situaci vyvarovat. Nejlepší pomoc v takovém to případě je použití tzv. Epipenu . Je to peru podobná tuba, ve které se nachází účinná dávka adrenalinu. Adrenalin, zjednodušeně řečeno, zabrání nebezpečnému otoku dýchacích cest, umožní regresi rozvíjejícího se záchvatu a podpoří srdeční funkci.

Bodnutí hmyzem

Bodnutí hmyzem

Opožděná alergie neboli kontaktní dermatitida.

Určitě se vám v minulosti stalo, že vám například bižuterie nebo i jiné šperky způsobily tzv. kontaktní dermatitidu. Je to typ alergie, který se projeví po určité době a může být způsoben i kosmetickými přípravky. Po kontaktu s alergenem se z aktivuje váš imunitní systém, aniž byste o tom věděli. To se po čase projeví jako zarudnutí, bolest či mokvavé puchýře v exponované oblasti. Ty totiž fungují jako tzv. hapteny neboli látky které odstartují alergickou reakci. Není čeho se bát. Stačí větší obezřetnost při nošení šperků a výběru kosmetických přípravku. Také pomůže vhodně zvolené antihistaminikum v podobě tabletek nebo i mastí.

Kopřivka jako forma alergie, jak jí můžeme předejít?

Kopřivka, alias Utrikárie, je nejběžnější projev prvního typu alergie. Příčiny jejího vzniku jsou rozmanité. Může vniknout již zmíněným hmyzím bodnutí, po předešlém nadměrném stresu, nebo i v důsledku již zmíněné kontaktní dermatitidy. Projevuje se výsevem zarudlých puchýřků a otokem postižené oblasti. Více náchylní jsou lidé s prokázanou atopií, ale víceméně kopřivka potká skoro každého z nás. Důležité je včas zjistit co bylo její příčinou a v budoucnu se již vyhnout těmto alergenům. Jedničkou v léčbě kopřivky, a vlastně veškerých projevů alergie, však nadále zůstávají antihistaminika druhé generace.

Zdroje:
https://dermnetnz.org/topics/urticaria-an-overview/
https://www.wikiskripta.eu/w/Dermatitis_contacta_allergica
https://www.wikiskripta.eu/w/Urticaria
http://anafylaxe.cz/doc/epipen_brozura_pro_pacienty.pdf

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY