Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Alternativní pomoc při plísňových onemocněních

Naštěstí nejsou u dětí až tak časté, přesto se může stát, že se u našeho potomka některý druh plísňového onemocnění objeví. Jak svému dítěti pomoci a co v takovém případě můžeme dělat?


Nejčastěji se může stát, že se plíseň objeví na kůži či nehtech. Běžnější toto bývá u dětí, které navštěvují plavecké hodiny v bazénu, který je běžně přístupný široké veřejnosti. V takzvaných kojeneckých bazénech, které jsou určeny výhradně pro nejmenší děti, tento problém nebývá tak častý. Dalším důvodem může být pochopitelně zapařená pokožka – ať už v oblasti plen nebo u starších dětí z bot. Pokud má dítě uzavřenou botu delší dobu, může tam již hrozit vznik plísně.

Plíseň není špína

Je třeba podotknout, že plíseň se může týkat naprosto každého. Toto kožní onemocnění má jen velmi málo co do činění s hygienou. I když budeme velmi čistotní, neznamená to, že by nás plíseň nemohla minout. Mezi prvotní příznaky patří zejména svědění a pálení kůže. Později může pokožka i zčervenat. Následně pak může přejít i v barvu bílou, praská a olupuje se.

Běžná i alternativní léčba

Půjdete-li s kožním onemocněním k lékařce, s největší pravděpodobností bude vašemu potomkovi nasazen lokální lék, nejčastěji ve formě masti. Některé jsou i volně prodejné a je tedy možné zakoupit je běžně v lékárně. Těmto léčivým prostředkům se říká antimykotika.
Podpořit léčbu pak můžeme i přírodními antimykotiky. Mezi nejběžnější, i velmi účinné, patří tymián, šalvěj, bříza nebo dubová kůra. V případě prvních tří bylin připravíte klasický nálev, kdy hrst byliny zalijeme půl litrem vody, necháte patnáct minut louhovat, přecedíte a pak používáte k oplachům. Dubovou kůru je nutno alespoň pět minut povařit. Případně můžete gel z dubové kůry zakoupit v lékárně a postižené místo mazat. Může to být i dobrý doplněk ke klasickým antimykotikům, kdy budete během dne na mazání střídat léčivou mast s dubovou kůrou.

Prsty a nehty

Plíseň mezi prsty patří mezi nejčastější druhy. Mezi prvotní příznaky patří úporné svědění, které může být až bolestivé. Kůže se může olupovat a velmi často se objevuje i zarudnutí.
Nepříjemné je i plísňové onemocnění nehtů, které je sice častější u dospělých, ale ani dětem se nevyhýbá. Tento druh onemocnění se projevuje barevnými změnami na nehtové ploténce – mění se od bílé přes žlutou až po hnědou či dokonce do černa. Pokud se neléčí, pak může časem nehet deformovat. Tedy i zde je nutné zahájit léčbu co nejdříve. Na rozdíl od jiných druhů plísní, ta nehtová zpočátku téměř nebolí.

Čistá střeva jako základ

Stejně jako u jiných kožních onemocnění, tak i u plísní je nutno důkladně očistit střeva. Právě v nich se plíseň velmi ráda drží. Zevní projev bývá často už ten druhotný. U dětí však nejsou žádoucí žádné drastické diety, rozhodně bohatě postačí úprava jídelníčku. Snažte se z něj vyřadit cukry, živočišné tuky a průmyslově zpracované potraviny. Nutné je rovně posílit imunitní systém. Vhodné je tedy zařazení probiotik.

Přírodní léčba

Proti plísním se s velkým úspěchem využívá nápoj z ostružiníkového listí. Hrst sušených listů dáme do půl litru vody a vaříme asi pět minut. Poté necháme čtvrt hodiny louhovat a scedíme. Čaj pijeme dvakrát denně.
Je však nutné dodat, že byliny mohou být sekundárním pomocníkem. Jakmile je postižení rozsáhlejší a závažnější, v každém případě vyhledejte lékařskou pomoc.

Další pomocníci:

Chmelové šištice
Dvě lžíce usušených chmelových šišek zalijeme půl litrem vařící vody a necháme pod pokličkou deset minut louhovat. Poté odklopíme a necháme vychladnout. Vzniklým nálevem si omyjeme postižené místo, můžeme i nechat několik minut ponořené v lázni. Kůži poté pečlivě osušíme. Tento proces můžeme opakovat dvakrát až třikrát denně, dokud plíseň neustoupí.

Rozmarýn lékařský
Hrst čerstvých nebo půl hrsti sušených listů rozmarýnu zalijeme litrem vařící vody. Necháme je louhovat přibližně deset minut. Poté přecedíme a nalijeme do lavoru, ve kterém si máčíme postižená místa minimálně půl hodiny.

Vinný ocet
V menším hrnci ohřejeme ocet na snesitelnou teplotu, abychom do něj mohli namočit nohy či ruce. Po deseti minutách opláchneme vodou a natřeme olejem. Pro dobrý výsledek je nutné aplikovat třikrát týdně.

Zinek
Tento důležitý stopový prvek má pro zdravou kůži velmi důležitý. Zlepšuje její stav a zmírňuje svědění při případných obtížích. Odstraňuje z povrchu také nepříjemné šupinky. Při nedostatku zinku netrpíme jen tím, že se nám hůř hojí rány. Snáz se i nachladíme a hrozí nám vyšší riziko akné, ekzému nebo lupénky. Dostatek tohoto prvku je v tmavém masu, mléku, vaječných žloutcích a mase mořských živočichů, v celozrnných cereáliích, fazolích, ořeších nebo semenech dýní.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY