Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Byliny na atopický ekzém

Věděli jste, že kůže je největším lidským orgánem? Pokud onemocní, může to být problém estetický, ale také život ohrožující. Jak můžete pitím čajů a bylinných směsí prospět naší kůži?


Kůže nás chrání před škodlivými látkami, mikroorganismy a UV zářením. Prostřednictvím kožních cév a potních žláz udržuje stálou tělesnou teplotu a díky jejím receptorům dokážeme vnímat celou škálu mechanických, tepelných, ale i bolestivých vjemů. Když se objeví jakýkoliv problém, pak jsme ohroženi víc, než tušíme.

Rozpoznejte druh ekzému

Mezi možná nejrozšířenější kožní onemocnění patří ekzém, kterým mohou trpět jedinci všech věkových kategorií včetně kojenců. Jedná se o neinfekční zánět kůže – reakci organismu na určité alergeny. Projevuje se svědivými vyrážkami, puchýřky, mokváním nebo ztvrdnutím kůže. Ke správné léčbě je velmi důležité rozpoznat konkrétní druh ekzému. Rozlišujeme kontaktní a atopický ekzém. Kontaktní ekzém je reakce kůže na zevní prostředí. Atopický ekzém je reakce lidského organismu na určité potraviny, pyly, prach nebo jiné alergeny, na vnější, ale i vnitřní vlivy. Přesné příčiny vzniku atopického ekzému nejsou známy, velkou roli ale hraje i dědičnost.
Při léčbě ekzému je nutné začít dodržovat určitá režimová opatření. V první řadě je dobré omezit nebo úplně vyloučit příjem masa, mléka, vajec, tropického ovoce a některých druhů ořechů. V blízkosti člověka postiženého ekzémem by se nemělo ale vyskytovat například ani peří.
Dále musíme správně rozpoznat, zda jde o ekzém mokvavý či suchý. Mokvavý ekzém je potřeba začít vysušovat ideálně mastmi s obsahem zinku, naopak suchý svědivý ekzém je třeba velmi často promazávat, klidně i víckrát než desetkrát denně.

Posilujte ledviny i játra

Mezi dominantní byliny užívané při léčbě ekzému patří měsíček lékařský, řepík lékařský, hořec žlutý, vlaštovičník větší, netřesk střešní, pampeliška lékařská, čekanka obecná, sléz lesní, proskurník lékařský, kopřiva dvoudomá, jetel luční, lichořeřišnice větší a tymián obecný.
Na mokvavý ekzém je nejlepší pití urologických čajů a bylinných směsí, protože je nutné výrazněji posílit ledviny. Je-li vaše kůže postižena mokvavým ekzémem, pijte ideálně třikrát denně čaj ze směsi stejných dílů listu kopřivy dvoudomé, violky trojbarevné a jetele lučního. Jednu čajovou lžičku směsi přelijte 150 mililitry vroucí vody, nechte deset minut louhovat, sceďte a teplé vypijte.
Při suchém ekzému se zaměřte na posílení jater. Ideálním pomocníkem je směs ze stejných dílů hořce žlutého a máty peprné. Dvakrát denně přelijte dvě čajové lžičky směsi 200 mililitrů vroucí vody, nechte deset minut louhovat a přecezené vypijte.
Často jsou jedním ze spouštěcích faktorů ekzému stresové situace. Vaši mysl v takovém případě uklidní kopřiva dvoudomá. Zároveň však pročistí i tělo a napomůže pokožce ke zklidnění. Pijte třikrát denně čaj připravený ze sušeného listu kopřivy, kdy jednu čajovou lžičku kopřivy přelijte 150 mililitry vroucí vody a nechte deset minut vylouhovat.
K dosažení lepších výsledků si můžete připravit i léčivou koupel. Při atopickém ekzému sáhněte po slézu lesním, u mokvavého si můžete připravit nálev z měsíčku lékařského. Blahodárný účinek má i koupel v odvaru řepíku lékařského.

Byliný čaj

Byliný čaj

Pročistěte lymfu

Při jakémkoliv druhu ekzému je vhodné čas od času pročistit ledviny, zlepšit látkovou výměnu a pročistit krev. K tomuto účelu smíchejte dva díly natě kopřivy dvoudomé, meduňky lékařské, břízy bělokoré a jednoho dílu krušinové kůry. Třikrát denně pijte čaj připravený ze dvou čajových lžiček směsi, které přelijte čtvrt litrem vroucí vody, nechte deset minut louhovat a sceďte. Vaší pleti prospěje i obklad ze šalvěje lékařské nebo majoránky zahradní.

Byliny pro atopickou pokožku

Existuje mnoho produktů z bylinné říše, kteří jsou skvělými pomocníky při boji s problematickou pokožkou. Mezi nejznámější a velmi účinné patří například brutnák lékařský, sléz přehlížený, pupalka dvouletá, šalvěj lékařská, kakost smrdutý, kopřiva dvoudomá či pampeliška lékařská.

Brutnák lékařský (Borago officinalis)– má zklidňující účinek na ložiska ekzému v podobě zevních obkladů, koupelí či hydratačních mastí.
Sléz přehlížený (Malva neglecta) – tlumí zánětlivé projevy a svědění, proto je dobré jej používat zevně v podobě koupelí.
Pupalka dvouletá (Oenothera biennis) – olej z pupalky je výborným prostředkem pro vnější i vnitřní péči. Obsahuje velké množství omega-3 mastných kyselin a svým složením působí na buněčné membrány.
Podběl lékařský (Tussilago farfara)– je vhodný zejména pro vnější péči o pokožku. Doporučuje se ho používat na urychlování hojení ekzémů v podobě obkladů či koupelí. Může se užívat i vnitřně, ale pozor – jen krátkodobě. Vnitřní užití není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy.
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)– má protizánětlivé a dezinfekční účinky. Nejúčinnější forma je šalvějová tinktura či odvar.
Kakost smrdutý (Geranium robertianum)– i přes jeho nepříjemný zápach je kombinace zevního a vnějšího užití pro hojení ekzémů výbornou volbou. Odvar se připravuje krátkým varem.
Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)– její všestranné užití a hojivé vlastnosti z ní dělají skvělou léčivku. Přidávat ji můžete do salátů, polévek či z ní připravovat čaje a mnoho dalších variant. Bylinka využívaná k očistě jater je vhodná i při problémech s kůží.
Pampeliška lékařská (Taraxacum officinale)– opět další z bylinek, které mají pozitivní vliv na správnou funkci jater, trávicích orgánů a látkovou výměnu. Užívá se obvykle v podobě odvaru z kořenů.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY