IMG_0644

MGR. HANA MEZEROVÁ, ACC

Psycholožka a koučka

Ve své psychologické a koučovací praxi se věnuje především sebedůvěře, vztahům a komunikaci. Uplatňuje pohled na člověka jako na bio-psycho-socio- spirituálního jedince. Jak u jednotlivých klientů, tak například při pořádání workshopů pro firmy  se setkává s tím, jaký dopad na člověka mají psychosomatické onemocnění. Více se o ní dozvíte na Instragramu Psychokouč

Červenání pleti a jeho důvody

Červenání pleti. Někteří z nás to znají velmi důvěrně. Tyto fleky se mohou vyskytovat v různém množství a v různé velikosti rozlohy. Často je to na krku, tvářích, v dekoltu, někomu ale třeba červená i nos, nebo celý obličej. Projevy zčervenání se vyskytují nejčastěji u lidí se světlejším typem pokožky, což může být jedním indikátorem, ale co je spouštěčem?


Jednou z variant je to, že jde projev při psychicky náročné situaci jako je vystupování na veřejnosti, komunikace s někým neznámým a tak dále. Mohli bychom tedy říci, že jde o situace, kdy si dostatečně nevěříme, nejsme si sami s sebou jistí. Jeho typickým doprovodem je pocit nepřiměřenosti (třeba když vás někdo chválí). Červenání může ale také způsobovat sociální fóbie, projev lži a tak dále.  Například Sigmund Freud ve své knize Skrupule, symptomy a obavy (1926) tvrdí, že červenání je celková reakce na potlačené sexuální vzrušení, exhibicionistické touhy a strach z kastrace. Je to nepřímý způsob, jak sdělit ostatním své erotické touhy. Pro Freudaje červenání symbolem vnitřního podvědomého boje mezi id (souhrn instinktů uložených v podvědomí) a superegem. 

 

Červenání může souviset s úzkostí a strachem. Podíváme- li se na tyto projevy od samého začátku, musíme si uvědomit, že patří k lidské výbavě a že díky nim přežíváme. Ale je důležité, abychom tyto emoce uchopili správně, uvědomovali si je a pracovali s nimi.

Co tedy s červenáním :

  • Pozorujte souvislosti situací, ve kterých se červenáte.
  • Pracujte se svým dechem a učte se uklidnit
  • Naučte se červenáním žít- zaujmout postoj: Červenám se, no a co má být.
  • Představte si, že se červenat chcete! Že chcete být co nejvíc červený, jak jen to jde.
  • Pečujte o svojí pokožku

Výše uvedené body nejsou rozhodně celým výčtem toho, co s červenáním dělat. Jako vše, tak i červenání je značně individuální záležitost. Některé body lze kombinovat.

V každém případě vždy platí nevyhýbat se daným situacím a čelit jim co nejvíce, to jde. Čím více jich překonáme, tím si budeme jistější řešením. 

Autor: Mgr. Hana Mezerová, ACC

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY