
Nakoupit kvalitní kosmetiku není zase až tak jednoduché, jak se může zdát. Pokud si chceme koupit opravdu kvalitní produkt, musíme se alespoň trochu vyznat ve složení. Což pro laika není vůbec nic jednoduchého. My vám však poradíme, jak na to.
Pleťová ani dekorativní kosmetika není žádným moderním vynálezem. Lidé používají nejrůznější látky ke zvláčnění pokožky nebo změně vzhledu již více než 10 000 let. Je například velmi dobře známo, že ženy ve starověkém Egyptě používaly pro ztmavnutí očních víček látku, která obsahovala práškový sulfid olovnatý. Šlo tedy o jakéhosi předchůdce dnešních očních stínů. V Číně si zase ženy i muži už v roce 3000 před naším letopočtem barvily nehty toxickými látkami. A v Řecku ženy využívaly jedovatý uhličitan olovnatý k dosažení bledé pleti.
Jedovaté látky na tělo
Při výběru kosmetiky vždy sledujte složení a podle něj vybírejte produkt. Je také dobré vědět, že obsažené látky jsou uvedené sestupně dle jejich množství v produktu. Na prvních příčkách jsou tedy ty, kterých je uvnitř nejvíc. Naopak na posledním místě bývají takové, kterých může výrobek obsahovat jen stopové množství. Při nákupu kosmetiky se rozhodujte i podle toho, jestli jde o prostředek, který budete mít na kůži dlouho (například make-up) nebo jej pouze natřete a smyjete (peeling). A myslete i na četnost používání. Krémy pro denní potřebu by měly mít malé či ideálně žádné dávky rizikových látek.

Citlivá pokožka
Chemie v kosmetice
Etanolaminy – používají se v pěnících čisticích prostředcích, pleťových vodách a dekorativní kosmetice. Mohou být potencionálně zdraví škodlivé. A které to jsou?
Cocamide dea
Cocamide mea
Dea oleth 3 Phosphate
De acetyl Phosphate
Tea- Lauryl sulfate
Diethanolamine
Triethanolamine
Formaldehyd – objevuje se v tekutých mýdlech, krémech či lacích na nehty. Řadí se mezi potencionální karcinogeny. Pozor na kosmetiku, kde jsou uvedeny:
Benzylhemiformal
Aminoform
Methylene Glycol
Formic Aldehyde
Bronopol
Oxymethylene
Imidazolidiny Urea.
Paraformaldehyde
Formin
Sodium Hydroxy-methylglycinate
Povrchově-aktivní látky – odstraňují tuk a jiná znečištění. Když je špatně omyjeme, podráždí kůži. Nejagresivnější z nich jsou tyto:
Ammonium Lauryl Sulfate (ALS)
Ammonium Laureth Sulfate (ALES)
Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
Sodium Myreth Sulfate (SMS)
Alkohol – extrémně vysušuje, je tedy nebezpečný nejen pro citlivou, ale i pro normální kůži. Vyměňte jej raději za přípravek s AHA- kyselinami nebo s kyselinou. Odhalit alkohol v názvech můžete pod těmito termíny:
Ethanol
SD alcohol
Ethyl alcohol
Benzyl alcohol
Denatured alcohol
Isopropyl alcohol
Silikony – najdete je v přípravcích na vlasy, v krémech, v dekorativní kosmetice pro znásobení hladkosti a blesku. Silikony způsobují alergie a obsahují kamedony. Shromažďují se ve vlasech a dělají je křehkými až lámavými.
Vyvarujte se přísad, které končí na:conol
cone
siloxane
Minerální oleje – jde o směs nasycených uhlovodíků odstředěných z nafty. Dobře působí pouze na suchou kůži. Na smíšené či mastné pleti mohou vytvářet potničky. Nahraďte je proto ideálně přírodními vosky a roztíratelnými másly.
Triclosan – používá se jako antibakteriální komponent v zubních pastách, v gelech do koupele, mýdle a ve vlhčených ubrouscích. Tato látka vyvolává hormonální poruchy, velmi neblaze působí na reproduktivní orgány i celý reprodukční systém.
Nekupujte přípravky s těmito přísadami:
Triclosan
Triclacarban
Dioxan 1,4 – nenajdete jej ve výčtu přísad, ale je vedlejším produktem přísad v pěnách do koupele a gelech na mytí. Jde o karcinogen, který je schopen pronikat skrze kůži. Vyvarujte se jej nenakupování produktů, které obsahují tyto složky:
Sodium Laureth Sulfate
PEG
Oleth
Myreth
Ceteareth
Xynol
Ftaláty – používají se při výrobě barev, laků a plastů. V kosmetice se používají kvůli efektu elastičnosti. Mají vliv na hormony a jsou nebezpečné zejména pro těhotné ženy. Vyvarujte se těchto názvů ve složení:
DEHP
DBP
DIBP
BBP
DEP