Blogerka Jana Pavlovcová
JANA PAVLOVCOVÁ

Čištění je základ – Jana Pavlovcová

Naučit se správné návyky, jak pečovat o pleť mi trvalo dlouho, co je ale úplný základ je důkladné čištění. Na pleť působí vnější vlivy, počasí, smog, sluníčko, pocení, textilie, se kterými přijdete do styku a v neposlední řadě samozřejmě i to, co pijeme a jíme. Zatímco to poslední musíme důkladně vypozorovat, ne každý hned přijde na příčiny svých ekzémů a zhoršených stavů u akné při konzumaci různých potravin, čištění je něco, co můžete zavést hned. Při správné péči se stav vaší pleti může výrazně zlepšit a minimálně si nezhoršíte ten aktuální.


Já si čistím každé ráno po probuzení a večer před spaním. Se stejnou pravidelností, jako si čistím zuby. Jedině na důkladně vyčištěnou pleť přijde péče. Pokud čištění zanedbáváte nebo prostě jen občas vynecháte, zapomenete, nestíháte, můžete si zadělat na kožní problémy.

Ucpané kožní póry se pod nánosem odumřelé kůže a nečistot snadno zanítí a může dojít k zánětu, kterého se jen tak snadno nezbavíte. A nikdo nechce běhat po kožních, když je vám nejhůř. Tady jako nikdy více platí prevence v péči o pleť a čištění je první podstatný krok ve správné péči i o problematickou pleť.

Jak na správné čištění a co používám na pleť já..?

ČISTÍCÍ KRÉMY A EMULZE

Ráno se oplachuji čistou vodou, nejdřív studenou na probrání a zmírnění otoků a potom vlažnou na otevření pór. Na vlhkou pleť nanáším čistící odličovací krém, který promasíruji na pokožce krouživými pohyby. Nezapomínám ani na krk. Na čištění problematické pleti bych nepoužívala žádné agresivní produkty např. z drogerie, které pleť můžou ještě rozdráždit. Mně se osvědčily produkty s přirozeným PH a kyselinou mléčnou, bez parfemace a barviv a agresivních konzervantů. Tady věnujte pozornost složení a zjistěte si, které látky nejsou pro problematickou pleť vhodné. Kožní lékař vám může doporučit nějakou značku, která pro vás bude vhodná. Vhodné je složení např. s Aloe vera, heřmánkem. Na mýdlo raději zapomeňte, můžete si tak pleť přesušit a může dojít k jejímu zčervenání jako reakce na vysušení.

Po tomhle kroku ještě nanáším čistící mléko s AHA kyselinami, které nechám na pleti chvilku působit a poté ho smyju přírodní houbičkou. Díky složení a kombinaci s houbičkou pleť zbavím jemně odumřelých buněk. Jednou týdně si udělám i pleťový peeling. Pokud nemáte ověřenou značku peelingů, zkuste nějaký domácí.

PEELING

Recept na domácí peeling


Kvalitních ingrediencí bez barviv a konzervantů se nemusíte u problematické pleti bát. Mně se osvědčil ten z mleté kávy. Použiju na jeho výrobu jemně mletá zrnka kávy, měla by být jemná tak akorát, aby zároveň ještě mohla obrušovat odumřelé buňky. Ke kávě přidám kokosový olej, pokud mám doma čistý aloe vera gel, tak i ten, přimíchám mandlový olej a BIO med. Peeling nanáším krouživými pohyby na obličej a nechám potom chvíli působit. Vůně kávy neskutečně probírá, a kokosový olej s aloe vera a mandlovým zase pokožku krásně vyživí a zhydratuje.

TONIKUM

Po vyčištění a peelingu přichází na řadu tonikum. Toniku má za cíl pokožku zklidnit a neutralizovat. Přirozeně uzavře póry a připraví pleť na následnou hydrataci. Na problematickou pleť doporučuji např. Yarischův roztok z lékárny. Obsahuje kyselinu boritou a glycerin, měli byste ho používat když máte pleť zanícenou. V případě, že máte pleť aktuálně vy vyrovnaném stavu, sáhněte po něčem jemnějším. Bylinná tonika např. s levandulí, která působí protizánětlivě, s extraktem z vilínu, z damašské růže, se šalvějí, tea tree, apod. Hledejte přírodní látky, které mají protizánětlivé a antibakteriální účinky. Skvěle funguje i koloidní stříbro. Mám doma např. Belupo sprej s mikročásticemi stříbra. Zklidňuje podrážděnou pokožku. Stříbro má protizánětlivé a antibakteriální účinky, takže je na problematickou pleť super. Emulze má navíc přirozené Ph a neobsahuje alkohol. Ten byste u takové pleti měli ve všech produktech vynechat.

Čištění je základ - Jana Pavlovcová

Čištění je základ – Jana Pavlovcová

MASKA

Jednou týdně, nejlépe o víkendu, kdy mám čas a nikam nespěchám, si dopřávám pleťovou masku. Na problematickou pleť se mi osvědčila čistící ze zeleného, nebo červeného jílu, super funguje i Neem, kafrovník, kurkuma nebo vetiver. AByste se vyhnuli zbytečným konzervantům v kosmetice, poohlédněte se po sypké verzi. Tu jednoduše před použitím smíchejte s vodou, aloge gelem nebo růžovou vodou a naneste třeba pomocí štětečku na pleť. Nechte působit, smyjte a poté tonizujte. Díky delšímu působení se do vrchní vrstvy kůže dostanou aktivní látky, které působí proti zánětům a zmírňují projevy akné či sklidňují ekzémy.

Čištění je základ - Jana Pavlovcová

Čištění je základ – Jana Pavlovcová

Čištění je základ - Jana Pavlovcová


Čištění je základ – Jana Pavlovcová

HYDRATACE

Po každém čištění pleti by měla přijít na řadu hydratace. Vyčištěná pokožka se staženými póry vyžaduje zhydratovat. A to jak ráno, tak i večer. Ráno používám lehčí krém s SPF faktorem. Pokud je letní období, přidám ještě vrstvu ochranného krému proti slunečnímu záření s vysokým faktorem. Sluníčko a ekzémy se nemá rádo, tak ty polední paprsky nepodceňtě. Já si takhle z jednoho večerního běhání přinesla osypku a musela jsem hned druhý den běžek za kožní, jak jsem na to dostala silnou reakci a na obličeji se mi hned vytvořily nehezké ztvrdlé puchýřky,. Nic pěkného. Večer naopak mažu pleť mastnějším výživnějším krémem, tantokrát už bez faktoru, ale naopak s vitamínem E a kyselinou hyaluronovou pro hydrataci a výživu. Někdy místo krému používám i pleťové oleje. Jsou z přírodních složek a zastanou funkci krému. Z těch oblíbených mám makadamiový olej, konopný olej, olej z růže, pelargónie nebo arganový olej. Nejlepší jsou ta z více složek. Jednodruhové oleje vám nemusí všechny sednout. Olej by měl pleť obalit lehkým filmem, neměl by ji však zadusit. Nesmíte mít po použití pocit přílišné mastnoty, pleť musí dýchat.

Kromě čistících masek si jednou za čas dopřávám také hydratační masky, třeba s kolagenem pro hydrataci a zpevnění pokožky. Zdravá pokožka je totiž vždy o správné a šetrném čištění a následné vhodné hydrataci. Problematickou pleť je potřeba uvést do rovnováhy, poté se postupně zmírňují projevy akné a ekzémů. Zkoušejte na sobě, které produkty vám vyhovují a sledujte zlepšení či zhoršení každý den. Pokud vám něco nesedne, přestaňte daný produkt používat a hledejte něco vhodnějšího. Zapisujte si nějak do deníčku látky a složení, které vám nevyhovuje. Vyvarujte se nákupu produktů, které by vám jen přihoršily.

Mně se osvědčilo dát na přírodní složení a lékárenské značky, které jsou bez barviv, parfemace a mají čisté složení, které není k pleti agresivní.

30. 4. 2019

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

ZANECHTE KOMENTÁŘ