
Ani sebelepší séra a krémy neodvedou dobře svoji práci, pokud narazí na vrstvu nečistot, mazu a odumřelých pleťových buněk. Pravidelné čištění pleti je proto naprosto nezbytný základ péče o pleť, který by měl být prováděn ráno a večer, bez ohledu na to, zda se líčíme, nebo ne. Průzkumy ukazují, že ačkoli čištění pleti vypadá jako jasná samozřejmost, lidé v něm často chybují.
Tak, jako si ráno a večer čistíme zuby, měli bychom si ráno i večer čistit pleť obličeje. Po ránu tak pleť zbavíme potu, přebytečného mazu a odumřelých buněk po noční regeneraci pleti, osvěžíme ji a připravíme na nový den. Večer ji čištěním navíc zbavíme nečistot a prachu z celého dne a zbytků kosmetiky, SPF a make-upu, které by jinak ucpaly póry a způsobily podráždění pleti a očí.
Až 80 % lidí si nečistí pleť správně
Kosmetická značka CeraVe před několika lety provedla v USA průzkum u tisícovky dospělých mužů a žen a došla k zajímavým, či spíše znepokojivým závěrům. Až 60 % spotřebitelů uvedlo, že se necítí být informováni o správných metodách čištění pleti a 52 % (66 % mužů a téměř 40 % žen) uvedlo, že používá k čištění obličeje koupelové mýdlo nebo mýdlo na ruce, zatímco více než třetina používá pouze vodu. Více než polovina mužů a žen také přiznala, že často vynechává mytí obličeje před spaním. Ačkoli 97 % všech dotázaných uvedlo, že zná svůj typ pleti, přesto skoro polovina osob se suchou pokožkou používala k mytí obličeje mýdlo na ruce nebo tělo a polovina osob s mastnou pletí se myla pouze čistou vodou. „Výsledky této studie jsou znepokojivé, ale ve skutečnosti mě nepřekvapují,” vysvětlila doktorka Dendy Engelmanová, přední newyorská dermatoložka. „Navzdory všem informacím věnovaným mytí obličeje mnoho lidí stále neví, jak to dělat správně. Neustálé vzdělávání v této oblasti je zkrátka nutné.“ Společnost CeraVe si to vzala k srdci a v srpnu 2016 zahájila tradici Národního týdne čištění pleti (National Cleanse Your Skin Week), během kterého se snaží edukovat o správném čištění pleti, které kromě očisty pomáhá
obnovovat takzvanou ochrannou bariéru pleti, která zadržuje vlhkost a zlepšuje celkový vzhled pleti.
Každá pleť je jiná
Pleť se základním způsobem dělí na normální, mastnou, suchou a smíšenou, ale její vlastnosti se mohou měnit kdykoli vlivem stresu, onemocnění, střídání ročních období, hormonálních změn v těhotenství a klimakteriu a podobně. Základnímu typu pleti i jejím aktuálním potřebám by měla odpovídat volba odličovacího a čisticího prostředku. Mastné a problematické (aknózní) pleti nemusí dělat dobře odličovací olej nebo balzám, suché a citlivé zase pěnivý cleanser. A jak poznáme, že jsme zvolili nesprávný produkt? Jednoduše – po umytí máme pocit nepříjemného pnutí nebo dokonce svědění. Pleť nám tak dává jasně najevo, že potřebuje něco jemnějšího – pěnu a gel tak vyměníme za odličovací mléko nebo mléko naopak vyměníme za olej nebo balzám. Většina značek tento výběr usnadňuje a na produktech uvádí, pro jaký typ pleti jsou vhodné a jakého efektu se jejich používáním dosáhne. Správně vybraný produkt zanechá naši pleť nejen čistou, ale i svěží a bez pocitu sucha a pnutí.
Voda a spol.
Z výše popsaného průzkumu jasně vyplývá, že samotná voda nebo mýdlo na ruce opravdu ne. Voda (nejlépe vlažná, nikdy horká) je sice velmi důležitou součástí čištění pleti, ale používá se jako pomocník až na závěr, tedy ke spláchnutí gelu, pěny, oleje nebo micerální vody. Rozpuštěné nečistoty se musejí z pleti jednoduše spláchnout pryč.
Řada značek nabízí čištění pleti ve dvou krocích – hodí se na večerní čištění, kdy je třeba pleť také odlíčit. Dvojité čištění obvykle začíná olejem, který rozpustí make-up a SPF. Po smytí oleje následuje gel, který pleť dočistí. Pokud někomu vyhovuje micerální voda, měl by ji použít v prvním kroku, na odlíčení, a pak také opláchnout vodou. Některé produkty jsou tzv. 2v1, tedy odličují a čistí. Stačí je použít dvakrát po sobě. Ráno není dvojité čištění třeba, stačí cleanser/gel z druhého kroku. Oči je možné odlíčit přípravkem na pleť (mléko, micerální voda, olej), pokud je k tomu také určen, jinak sáhneme po odličovači očí. I ten poté smyjeme vlažnou vodou.
Důležité pravidlo: při čištění a mytí pleť nedrhneme, ale postupujeme jemně, abychom nenarušili ochrannou kožní bariéru. Čisticí produkty jako olej nebo mléko můžeme nanášet a zapracovávat prsty čistých rukou, nebo pomocí vatových tamponků.
Ať již k čištění pleti používáme olej, gel, pěnu nebo mléko, důležitým závěrem, hned po opláchnutí těchto přípravků vodou, je použití toneru. Večer vždy, ráno ideálně také. Toner vyrovná pH pleti a připraví ji na další péči. Některé značky mají tonery obohacené o exfoliační složku, která každý den navíc jemně odstraňuje odumřelé buňky (ale když už jsme u exfoliace – klasické peelingové přípravky se doporučují zpravidla jen jednou týdně, večer po očištění pleti).
Na závěr vodou omytou pleť jemně osušíme čistým ručníkem, ideálně takovým, který je vyhrazen jen pro obličej. Poté už následuje běžná péče jako je sérum, hydratační nebo jiný krém, ráno také ochrana před UVA a UVB zářením.
Čisticí vlhčené ubrousky nejsou dobrou volbou pro pravidelné čištění pleti, protože mohou snadno podráždit pleť a navíc většinou neodstraní všechny nečistoty. Lze je využít spíše jednorázově například na cestách, když není k dispozici voda.
Čištění pleti jasně a v kostce:
pleť myjeme ráno i večer (večer navíc mytím odličujeme make-up a SPF)
typ přípravku volíme podle typu pleti případně jejího aktuálního stavu
každý čistící přípravek, i micelární vodu, opláchneme vlažnou vodou
pleť jemně osušíme čistým ručníkem
pH pleti vyrovnáme tonerem na vatovém tamponku