Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Citlivá a podrážděná pokožka hlavy

Citlivá a podrážděná pokožka hlavy je čím dál větším problémem, který řeší mnoho z nás. Nepříjemné svědění, mnohdy provázené bolestivými kožními vřídky, kterých se nelze jen tak zbavit. Pokud používáte klasickou konvenční kosmetiku, může být z velkého podílu příčinou těchto potíží. Víte, že mnoho běžných látek, donedávna používaných v kosmetickém průmyslu je nyní v Evropské unii na seznamu těch, které byly zakázané z důvodu přímé účasti na rozvoji kožní dermatitidy u jejich uživatelů?


Příčiny a projevy

Projevů citlivosti vlasové pokožky je celá řada a objevují se v různé intenzitě. Kromě svědění, pálení a vřídků můžeme cítit také její celkové napětí. Může být suchá a olupovat se. Tento diskomfront je způsobený více faktory. Nejčastěji za něho může nevhodná vlasová kosmetika (šampony, kondicionéry, zábaly, barvy), s kterými je stále častěji spojován vznik kožní dermatitidy, a také nevhodně složená strava. Svědění vlasové pokožky je mimo jiné úzce spjato s naším celkovým pohodlím, může být psychosomatického původu a projevit se následkem stresu.

Podrážděná pokožka hlavy a látky v kosmetice

Pokud jste se dodnes nezajímali o složení vašeho šamponu, je největší čas to udělat. Svědivé peklo, kterým si prochází vlasová pokožka, může mít spojence právě v něm. Nekamarádíte-li se s INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), není nic lehčího než si ji rozkliknout a přečíst si podle toho, co je uvedené na lahvičce vlasové kosmetiky, čím se myjete. Jednotlivé látky jsou uvedeny podle procentuálního zastoupení v celkovém obsahu výrobku. Díky INCI velmi dobře rozklíčujete také hodnocení a rizika jednotlivých složek. Velmi dobrým pomocníkem je také portál EWG, který je sice řízen ze zámoří, ale začíná být čím dál více v souladu s evropskou legislativou.

Věděli jste, že…

Ve vašem šamponu proti lupům můžete najít třeba uhelný dehet, jeden z nejznámějších kosmetických karcinogenů? Tato látka je také široce zastoupena v barvách na vlasy, přidává se hlavně do červených a černých odstínů. I když se při problémech vlasové pokožky jako o jejich původcích často mluví o parabenech a silikonech, vůbec nejčastější alergické reakce, co se týče kůže jako celku, jsou spojované s umělými parfemacemi kosmetických výrobků. Všechny složky ve složení kosmetického výrobku pracují společně, od emulgátorů až po vůně, které prodávají, jejich účinky se vzájemně násobí a umí způsobit nejeden nepříjemný problém.

Čemu se vyhnout?

Dejte pozor na látky s dodatky DEA, TEA, MEA, EDTA a příponami –eth (ethoxylové alkoholy). Velkým kožním dráždičem je jeden z nejčastějších emulgátorů, používaných v šamponech a sprchových gelech Sodium lauryl sulphate (SLS) a Sodium laureth sulphate (SELS). Další látky, které nejsou k pokožce hlavy příznivé, jsou deriváty Polyethylen glycolu (PEGy). Zpozorněte také u látek Quaternium s číselným dodatkem, DMDM hydantoinu, diozolidinylu, Imidazolidinylu urea. U barev na vlasy se vyhýbejte složce PPD, neboli parafenylendiaminu, vůbec nejsilnějšímu alergenu, který je spojován s širokým množstvím alergických reakcí. Chcete-li používat konvenční barvy na vlasy i nadále, sáhněte po jejich zelenějších variantách. Nemusíte pro ně do bioobchodu, jsou k dostání i v klasické drogerii. Složení těchto přírodnějších barev najdete pohodlně na internetu. Pokud srovnáte „zelenější“ produkty konvenčních výrobců s tzv. přírodními, respektive semi-přírodními barvami na vlasy, zjistíte, že jsou téměř totožné. Někdy je dokonce barva, kterou nabízí známí výrobci vlasové kosmetiky, uživatelsky příznivější.

Co pomůže

Zkuste klasické šampony vyměnit za jejich „low poo“ variantu v bio kvalitě. Je jemnější, obsahuje pěnidla, která jsou vyráběné derivací rostlinných olejů (nejčastěji kokosový, olivový, řepkový nebo palmový). Vykazují díky tomu dobrou schopnost odstranit vlasové nečistoty, jsou parfemované přírodními extrakty anebo éterickými oleji. Neobsahují silikony ani parabeny. Nejsou barveny látkami, pocházejícími z petrochemického průmyslu. Nezatěžují vlasovou pokožku, jsou velmi šetrné. Jsou navíc příznivé, co se týče pH, většina z nich vykazuje jeho neutrální hodnoty.
Low poo šampony mohou být skvělým pomocníkem pro eliminaci vypadávání vlasů, lupů a svědění kůže. Nezbavují ji její přirozené vlhkosti, nenarušují ji a dodávají pocit čistoty a svěžesti. Pokud si vyberete dobrý low poo šampon, může vám velmi pomoct se zmírněním citlivosti vlasové pokožky a pomůže zlepšit celkovou kondici vašich vlasů. Je ale nutné počítat s tím, že je potřeba jim dát prostor, aby si na novou péči zvykly. Při přechodu na low poo varianty počítejte se dvěma týdny až měsícem, to je časový horizont, který potřebujete na to, aby vlasy začaly reagovat a fungovat v souladu s novým způsobem starosti o ně.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY