ALŽBĚTA KROVOVÁ

Dermatolog

Alžběta Krovová je studentkou čtvrtého ročníku medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Věnuje se oboru dermatovenerologie a alergologie. Momentálně absolvuje stáž v soukromé ordinaci estetické dermatologie v Olomouci. 

Hmyzí bodnutí a alergická reakce na něj, jak jej ošetřit a jak se mu vyhnout?

S příchodem léta se zvyšuje četnost kontaktu s hmyzem v přírodě. Jeho nebezpečí spočívá hlavně v nepříjemnostech spojených s bodnutím, či pokousáním. Všechny tyto iritace se projevují jak na kůži, tak zároveň mohou vyvolat nepříjemné reakce v organismu. Než se dostanu k jednotlivým obtížím spojeným s hmyzím bodnutím, vyjmenuji pár typů které vám usnadní vyhnout se těmto problémům.


Jak se chránit před kontaktem s hmyzem v přírodě?

Pokud trávíte léto s oblibou v přírodě pak je i pro vás základem používání typických sprejů, které odpuzují veškerý hmyz. Z těchto může posloužit jako příklad klasický repelent. Dobrá je také vhodná obuv či oblečení, které nebude hmyz tolik lákat svou barvou a zároveň poskytne potřebnou ochranu. Po příchodu domů je nutné zkontrolovat celou plochu kůže, zda nedošlo k pokousání hmyzem či přisátí klíštěte.


Co dělat pokud došlo ke kontaktu či pokousání hmyzem?

Prvním příznakem pokousání hmyzem je bezesporu zarudnutí a svědění na kůži. Tato iritace je způsobena klasickými mediátory zánětu jako je histamin a mnoho dalších. Z toho vyplývá, že v první řadě je dobré použít k ošetření zasaženého místa krém s účinnou látkou v podobě antihistaminika, konkrétně například krém Beldimet. Právě Beldimet představuje silné antihistaminikum, které šetrně zbavuje pokožku zánětu, tlumí svědění a začervenaní i bolest. Zároveň se takto můžeme bezpečně zbavit otoku. Pokud se zarudnutí nezmenšuje, ale naopak zvětšuje a přidává se i masivní otok je dobré zvážit zda se nejedná o rozvinutou alergickou reakci, která by mohla být mnohem nebezpečnější. V takovém případě se dají užít antihistaminika i systémově v podobě tablet, ale důležitou zásadou zůstává vyhledat včas odbornou pomoc.


Přisátí klíštěte a jak postupovat při jeho odstranění

Klíšťata se běžně vyskytují v přírodě a jejich incidence se stupňuje zejména v letních měsících. Tento hmyz je nebezpečný především přenosem boreliózy a klíšťové encefalitidy. Pokud trávíte letní měsíce v lesích či u vody je dobré pokožku vždy kontrolovat. Při každém vytahování klíštěte hraje roli čas. Jeho odstranění by mělo být co nejvčasnější a nejpřesnější. Neměli byste se snažit jej odstranit oleji či mastmi, to by mohlo vést k přidušení klíštěte a zvýšení rizika přenosu nákazy. Také se klíště nesmí rozmačkávat či jinak deformovat. Co je naopak vhodné při odstranění, je použití znecitlivujícího krému a pomocí vydesinfikovaného háčku odstranit celé klíště i s kusadly. K odstranění lze použít i pinzetu či vatovou tyčinku. Po vytažení je nutné místo vydesinfikovat a po dobu nejméně několika dnů toto místo kontrolovat. Mohlo by dojít k vytvoření tzv. Erytema migrans , což je kruhovité zarudnutí, které může vzniknout v místě přisátí, ale i jinde na těle. Přidat se mohou i další příznaky jako například horečka bolesti kloubů apod. V takovém případě je nutné nechat se vyšetřit svým praktickým lékařem.

Zdroje:

https://www.wikiskripta.eu/w/Lymeská_borrelióza

https://www.benu.cz/jak-vytahnout-kliste

https://www.benu.cz/beldimet-1mg-g-gel-30g?gclid=CjwKCAjw2ZaGBhBoEiwA8pfP_u2WXULUKQHU6BMVDhrQ1RioIHkIQn8eka94uBwoL41kvbd48GoSPhoChY4QAvD_BwE

https://www.healthline.com/health/bug-bites#pictures-of-different-bites-and-stings

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY