Blogerka Jana Pavlovcová
JANA PAVLOVCOVÁ

Hygiena jako základ zdravé pleti – Jana Pavlovcová

Za tu dobu, co jsem bojovala od puberty s akné a později v dospělosti s periorální dertmatitidou a dalšími kožními problémy, jsem se naučila základní hygienické návyky, které pomáhají mou pleť udržet čistou a pod kontrolou. Ráda se s vámi o ně podělím. Je to takový základ, který by měl dodržovat každý pro čistou a zdravou pleť. Maličkosti, které nám přijdou běžné, ale často na ně můžeme zapomínat.


Odličování

Je to úplný základ, který doufám aplikuje každý. Ale víte, že je např. extra důležité odlíčit se i před sportem? Pot, makeup a citlivá pokožka nejde moc dohromady. Pokud se zpotíte pod makeupem a vrstvou korektoru, kterým chcete své nedokonalosti zakrýt, zaděláváte si na záněty a další problémy. Já s sebou do tělocvičny vždy nosím alespoň odličovací ubrousky. Je to rychlá záchrana, když nemám možnost použít vodu a odličovací gel. Před běháním se vždy důkladně odlíčím doma. To samé, jakmile přijdu z města domů a vím, že ten den už nikam nepůjdu, tak první, kam zamířím, je koupelna. Čím více necháte svou pleť dýchat, tím více se bude její stav zlepšovat.

Odličování

Odličování

Čisté štětce

Jak často čistíte své kosmetické štětce? Ideální by bylo každý týden, abyste zabránili množení bakterií, které způsobují kožní problémy. Štětce namočte pod tekoucí vodou, napěňte mycím gelem určeným pro čištění štětců (poslouží i šampón, pokud nemáte při ruce nic jiného) a vymývejte pěnu, dokud vám z štětců nepoteče čirá voda. Pak je otírejte o bavlněný ručník a nechte vyschnout ve vodorovné poloze. Taková péče zaručí čistší pokožku a štětce vám díky tomu i déle vydrží.

Čisté štětce

Čisté štětce

Telefon

Kdybyste jen tušili, jaké množství bakterií se nachází na vašem mobilním telefonu, už nikdy byste ho během telefonování nepřikládali k obličeji. Tady platí stejné pravidlo jako u kosmetických pomůcek, pravidelně ho čistěte a dezinfikujte. Vaše pleť vám za to poděkuje.

Telefon

Telefon

Čisté povlečení

Spíme zpravidla 8 hodin denně, a proto bychom měli věnovat pozornost i povlečení, hlavně polštáři, na který skládáme večer hlavu. I přesto, že není viditelně znečištěný, mělo by být pravidlem, měnit povlečení min. každý týden. Čisté povlečení, rovná se čistá pokožka, tak na to nezapomínejte.

Čisté povlečení

Čisté povlečení

Ruce na obličeji

Máte ve zvyku si pořád sahat na obličej, opírat se o bradu, apod. ? Zvykněte si to nedělat a raději si vezměte do ruky tužku, nebo cokoliv jiného, abyste si postupně tenhle zlozvyk odbourali. Čím méně se budete obličeje dotýkat, tím více zůstane vaše pokožka čistá a zdravější. Je to drobnost, ale efekt to má velký.

Kosmetika

Všechny kosmetické produkty jsou nějakým způsobem zakonzervované, aby vydržely, než je spotřebujete. Pokud ale trpíte kožními problémy, měli byste si vybírat taková balení, která mají pumpičku nebo jiný mechanismus, abyste produkt neznehodnotili nabíráním prsty a přitom ušetřili svou pleť konzervantů, které nemusí ekzematické pleti svědčit. Dnes je na trhu spoustu inovativních balení, která zabraňují vniku vzduchu a bakterií dovnitř a vy tak máte jistotu, že používáte nezávadný produkt. Když už máte doma klasický krém se šroubovacím víčkem, používejte alespoň na nabírání špachtli, kterou po použití vždy dezinfikujete. Zabráníte tím množení bakterií v krému a tím pádem i na vaší pleti.

Kosmetika

Kosmetika

Pokud si osvojíte těchto pár návyků, vaše pokožka vám za to bude vděčná a dost možná po nějakém čase zjistíte, že se její stav celkově zlepšil.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY