Jak na důkladné odlíčení pleti – Jana Pavlovcová

O tom, že pleť je potřeba před spaním pořádně odlíčit, jste určitě slyšely mnoho, ale jak takové odličování správně provádět? Jaké typy přípravků používat?


Donedávna jsem si také myslela, že mám odličování v malíku. Až jsem jeden večer v koupelně pořádně koukla po umytí obličeje na odličovací tamponek a ten rozhodně čistý nezůstal. To mě donutilo si o správném postupu odličování zjistit více. A taky fakt, že si zbytky makeupu, který dokonale neodstraníme z pleti, zaděláváme na všechny možné problémy.

Pleť se přes noc sama mastí, je to její přirozený proces, když ale nemůže dýchat pod nánosy neodlíčeného makeupu, je to start pro vznik akné, ekzémů a dalších kožních problémů. Čistá pleť je základ zdravé pokožky, proto je odličování jeden z nejdůležitějších kroků v péči.

Jak na důkladné odlíčení pleti

Jak na důkladné odlíčení pleti

Krok za krokem na dvoufázové čištění

V první fázi se obecně doporučuje použít na odlíčení produkty na bázi oleje. Olej totiž dokáže rozpustit vrstvy makeupu. Může to být čistě pleťový olej, nebo odličovací mléko s olejovým základem, prostě přípravky, které mají mastný základ. Na odlíčení očního makeupu se používá emulze, tedy spojení vody a oleje. Emulze si skvěle poradí s řasenkou a očními stíny. Já vždy postupuji tak, že řasenku nejprve navlhčím mokrými prsty, tím setřu přebytečnou barvu, až pak nanesu oční odličovat na tamponek a ten přitisknu na oční víčka a řasy, jemně setřu makeup s řasenkou. Na další tamponek zase přitisknu řasy zespod, abych je zbavila zbylé řasenky. Nikdy nechoďte spát se zbytky řasenky na řasách nebo na linii víček. Ráno budete mít oteklé oči a rozhodně nebudete dělat odpočinutý dojem.

Jak na důkladné odlíčení pleti

Jak na důkladné odlíčení pleti

Olejové odličovače smíchám v ruce s trochou vody, promnu v rukách a krouživými pohyby nanesu na obličej. Tím roztopím makeup, který postupně stírám vatovými tamponky, nebo textilními či přírodní houbičkou, která je víc eko variantou.

Jaké produkty se mi osvědčily, nejlépe ty, které neobsahují umělou parfemaci, jsou hypoalergení a mají šetrné složení. U čistících olejů dám hodně na přírodní složení, které o pleť pečuje i během odličování. Myslete na to, že čím více problematickou pleť máte, tím více musíte dát důraz na výběr vhodných produktů, se kterými se budete odličovat. Čtěte etikety se složení a klidně místo celého balení dražšího odličovače zkuste nejprve vzorek. Každému bude sedět něco jiného.

TIP:

pokud jste zrovna někde na cestách a zrovna jste si s sebou do kufru zapomněly přibalit svůj čistící olej, postačí vám i mastnější krém, který nanesete na tamponek a sním postupně odstraníte makeup.

Na řadu přichází druhý krok, kterým pleť důkladně dočistíte. Používají se buď čistící gely, pěny, nebo pleťové vody a tonika.

Já používám na dočištění nejraději přírodní gely, nejlépe ty s přirozeným PH pokožky a také pěny určené pro problematickou pleť. Dejte si ale pozor, aby přípravky neobsahovaly sulfáty a alkohol, které pleť zbytečně přesušují a tím může dojít k jejímu podráždění.

Gel nebo pěnu opět nanesu krouživými pohyby, pokožku opláchnu pod tekoucí vodou a nakonec jemně otřu do bavlněného ručníku. Používejte studenou nebo vlažnou vodu, teplá podporuje záněty, tak se jí raději vyhýbejte. Žádné tření dosucha, stačí obtisknout a zbavit se přebytečné vody. Používejte v koupelně bílé ručníky, tak hned poznáte, jestli bylo odlíčení dokonalé.

Pleťové vody používám navíc jako třetí krok. Mají sloužit ke zklidnění pokožky a přípravě na následnou péči v podobě pleťových sér a krémů. Uzavírá póry, odstraňuje nečistoty rozpustné ve vodě a hydratuje pokožku. Nanesu ji na tamponek a jemně jím potřu pleť. Pokud jste odlíčení provedly důkladně, zůstane tamponek čistý.

Jak na důkladné odlíčení pleti

Jak na důkladné odlíčení pleti

Nezapomeňte na čištění pleti i ráno po probuzení. Nepotřebujete do ruky brát olejový odličovač, ale vystačíte si jen s čistícím gelem, mýdlem a pleťovým tonikem. Pleť se přes noc mastí, proto je potřeba ji čistit ráno a navíc na ní ulpí nečistoty z povlečení.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY