Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Jak na maskne – akné z roušky?

Maskne bylo ještě před rokem neznámé slovo, dnes ale znamená skutečný kožní a kosmetický problém. Jde o akné nebo podráždění pleti způsobené častým nošením roušek nebo respirátorů. Protože se bez těchto ochranných prostředků zatím stále neobejdeme, je důležité vědět, jak maskne léčit, nebo ještě lépe – jak mu předcházet.


Maskne je složenina dvou slov – maska a akné, která výstižně pojmenovává nový kožní problém velké části naší populace, odsouzené k nošení ochranných roušek a respirátorů po většinu dne. Dlouhodobé nošení roušek, jakkoli kvalitních a čistých, naší pleti bohužel nesvědčí. Dýcháním, mluvením a pocením se pod rouškou hromadí vlhkost a roste tam teplota, což jsou ideální podmínky pro množení bakterií. V kombinaci s mechanickým třením pak dochází ke snadnějšímu pronikání nečistot a bakterií do kůže. Postupně se zanášejí kožní póry a vzniká akné.

Jak poznat maskne?

Každá pleť na podráždění rouškou reaguje jinak, u někoho se objeví ucpané a zvětšené póry nebo černé tečky, u jiného bolestivé a zarudlé aknózní cysty. Je třeba mít na paměti, že maskne může vzniknout i u lidí, kteří nikdy dříve potíže s pletí nebo akné neměli. Obecně maskne postihuje spíše mladší populaci do 55 let věku a i když postihuje ženy a muže stejně často, jsou to hlavně ženy, které s maskne zamíří k lékaři nebo kosmetičce.

Prevence maskne – pravidla při nošení roušky a správná péče o pleť

Samozřejmě úplně nejlepší je nedovolit, aby maskne na naší pleti vůbec vzniklo. A protože hlavním viníkem maskne je rouška, je klíčové dbát na důležitá pravidla jejího nošení – riziko podráždění pleti a vzniku maskne se tak významně sníží. Dodržujte tato tři základní opatření:

  1. Noste roušku jen tam, kde je to nutné. Venku na čerstvém vzduchu, kde nejste v kontaktu s jinými lidmi, ji odložte. Pokud je to možné, nepoužívejte roušku ani při venkovním sportování.

  2. Roušku pravidelně měňte, zabráníte tím množení bakterií pod rouškou. Jednorázová papírová rouška zvlhne už asi po 20 minutách, proto ji po této době důsledně vyměňte za novou. Je-li to možné, nechte pleť mezitím chvilku „vydýchat“.

  3. Látkové roušky by měly být ze 100% bavlny nebo hedvábí. Látkovou roušku po každém nošení vyperte a vyžehlete, vyhněte se aviváži, protože může dráždit pleť. Každá rouška by vám měla skvěle sedět, nikde neškrtit nebo dřít.

Akné z roušky

Druhým důležitým krokem je preventivní péče o pleť. Dbejte na pravidelné čištění pleti ráno a večer pomocí přípravků, které vám vyhovují a nedráždí vaši pleť. Ráno je nezbytné vytvořit ochrannou bariéru mezi pletí a rouškou – aspoň dvacet minut před nasazením roušky si pleť natřete lehčím hydratačním krémem nebo gelem (nebojte, lze použít i v zimě), dobře poslouží i pleťové sérum samotné – je lehké konzistence, ale obsahuje koncentrované množství účinných látek. V prevenci maskne se osvědčují krémy obsahující ceramidy nebo kyselinu hyaluronovou. Na hydrataci pleti krémem ale myslete i při své večerní pečující rutině. Rouškou podrážděná pleť příliš neocení mechanické peelingy, ale pohlazením pro ni bude alespoň jednou týdně večerní hydratační nebo zklidňující pleťová maska.

V „rouškovém“ období obecně nejsou vhodné těžké a mastné krémy, které by mohly ucpávat póry. Dermatologové nedoporučují ani vrstvení více přípravků současně nebo příliš hutný make-up. Nechcete-li se přesto vzdát pocitu nalíčené a upravené pleti, sáhněte raději po tónovacím hydratačním krému, který chrání, pečuje a zároveň sjednocuje vzhled pleti. Ideálně by měl obsahovat ochranný faktor proti UV záření (alespoň SPF 30). Pozor, pod rouškou trpí i rty – mějte po ruce pečující balzám proti vysoušení a praskání rtů.

Prevence maskne není ovšem jen záležitostí kosmetické péče – neméně důležitá je snaha o rovnováhu v celém organismu. Pomůže pestrá strava s ovocem a zeleninou, pitný režim, založený na neslazené a neperlivé vodě a čajích, dostatečně dlouhý a kvalitní spánek a samozřejmě i každodenní pohyb na čerstvém vzduchu.

Akné z roušky

Když se maskne přesto objeví…

Našli jste ráno na tváři pupínky, třeba i navzdory veškeré kosmetické péči? Potlačte nutkání je mačkat, protože tím jen usnadňujete vstup dalším bakteriím. I nadále pokračujte v pečlivém čištění pleti ráno a večer a v hydratační péči. Pokud není vaše pleť příliš podrážděná, můžete zařadit dermokosmetiku specializovanou na čištění a ošetřování problematické pleti se sklonem k akné, která omezuje množení bakterií v pleti a navrací pleti rovnováhu. Hlavními účinnými látkami jsou zde benzoyl peroxid a kyselina salicylová. Také platí, že méně je více – volte méně přípravků a nezatěžujte pleť kombinacemi různých typů produktů proti akné. Pupínky samotné můžete ošetřit speciálními lokálními přípravky, které pupínek čistí a vysušují. Důležité je nesahat si na pleť během dne neumytýma rukama. V této fázi vám může poradit vaše zkušená kosmetička nebo odborník v lékárně.

V případě, že se vaše pleť nelepší, nebo se kromě akné objeví či zhorší například zčervenání (rosacea), ekzém nebo periorální dermatitida, jde o známku významnější nerovnováhy pleti a měli byste vyhledat dermatologa (kožního lékaře), který váš problém diagnostikuje a doporučí nejlepší řešení.

Autor: Mgr. Kristýna Čillíková

Zdroje:

https://www.notino.cz/maskne/

https://www.dermaestet.cz/maskne/

https://www.healthline.com/health/maskne#treatment

https://www.self.com/story/mask-acne

15. 1. 2021

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY