Blogerka Jana Pavlovcová
JANA PAVLOVCOVÁ

Jak na problematickou pleť v zimě – Jana Pavlovcová

Pokožka dostává v zimě snad nejvíce zabrat, sama to vím. Letní sluníčko pod dohledem ochranného faktoru dokáže zahojit akné, ale zimní střídání vytopených místností a mrazivých teplot dokáže s pletí hezky zamávat. Sama pociťuji, že v zimě je moje pokožka nejvíce náchylná k pupínkům, suché kůži a začervenání.


Co pleti v zimě nepomáhá..?

Tučnější jídla, sladké a alkohol, které si dopřáváme všichni v období Vánoc a hlavně v zimním období. Jídlo je pro aknózní a problematickou pleť lék i škodič zároveň, záleží vždy na tom, jak se nám daří dodržovat správný jídelníček a pitný režim. Čím zdravější strava, tím čistší pleť.

Jak na problematickou pleť v zimě

Jak na problematickou pleť v zimě

Šály, čepice a svetry, které nás chrání před zimou z materiálů, které dráždí pokožku. Zkontrolujte, zda si nepřiděláváte problémy nošením kousavých svetrů a šál, které nemusí pokožce dělat dobře.

Vytopené až přetopené místnosti. Suchý vzduch nemusí pleti vyhovovat. Víte, že bychom měli spát ideálně při teplotě kolem 20 stupňů. Možná se při vyšších teplotách mezi peřinami při spánku zpotíte a tím zbytečně zatěžujete svoji pokožku. Zkuste si každý večer před spaním vyvětrat, bude se vám lépe usínat a měňte častěji povlak na polštář, ať spíte na čistém. To samé platí při jízdě autem, raději se přioblečte, než byste museli extra vytápět.

Jak na problematickou pleť v zimě

Jak na problematickou pleť v zimě

Střídání teplot obecně. Je mi jasné, že se tomu nedá úplně vyhnout, ale tam, kde to ovlivnit můžete, tam raději vemte více vrstev, nebo naopak nevytápějte příliš. Pokožka změnami teplot trpí. Mně vždy polije pot, když střídám vytopené místnosti a venkovní mrazy, špatně se mi na to zvyká a dost často se celá orosím potem, když vejdu do přetopeného obchodu a nestihnu se odstrojit, aby mi nebylo takové vedro. Když pak musím zase rychle ven, tak s tím upoceným obličejem dávám pokožce druhou ránu. Takže se rychlým přechodům raději vyhýbejte, pokud to jde. Minimálně s sebou noste vždy papírky na odsátí mastných míst, které jsou pro mě rychlou záchranou.

Jak na problematickou pleť v zimě

Jak na problematickou pleť v zimě

Sauna. Sauna sice dokáže prokrvovat pokožku a její následné ochlazování ve studeném bazénku napomáhá zachovat pokožce pružnost, ale nemusí být už tak vhodná pro problematickou pleť. Póry se během sauny otevírají a vylučují nejen pot, ale i kožní maz a to může takové pokožce ještě přihoršit. Musíte sami otestovat, zda vám sauna nezhoršuje aktuální stav ekzému, je to totiž hodně individuální.

Jak o pokožku v zimě pečovat

Pravidelně čistit, tak jak jste zvyklí, tedy vždy ráno a důkladně večer. Pravidelně používat šetrný peeling nebo ovocné kyseliny a čistící i vyživující masky. Nezapomínejte ale na jednu důležitou věc, kdykoliv použijete silnější způsob čištění a pokožka zčervená, nechoďte hned poté do mrazů. Pokožka je např. po peelingu nebo čistící masce citlivá a takovým rychlým přechodem jí jenom přitížíte. Když si mám dát svou pravidelnou masku, je to vždy večer, kdy vím, že potom již nemusím nikam ven a můžu pleť zklidnit pleťovou vodou a nechat ji v klidu odpočinout.

Jak na problematickou pleť v zimě

Jak na problematickou pleť v zimě

Hydratujte pleť i pokožku celého těla. Používejte své denní i noční krémy, jak jste zvyklí. V zimě můžete sáhnout po hutnějším krému na noc, který je výživnější a přes noc jej pokožka krásně vsákne. Nezapomínejte ale přes den po aplikaci denního krému počkat. Měl by se mohl zcela vpít do pokožky. Nikdy nechoďte ven s obličejem, na kterém je lesklá vrstva krému. V mrazech a nízkých teplotách byste si tím mohli jen ublížit. Je to jako byste šli s mokrou hlavou do mrazu.

Jak na problematickou pleť v zimě

Jak na problematickou pleť v zimě

Mechanická obrana, nebo-li vysoké límce, roláky, šály, čepice i kukly na sport a další oděvy, které chrání před rozmary počasí, větrem, deštěm i sněhem a přitom jsou z materiálů, které nedráždí. Nezapomínejte na prací prostředky, které jsou vhodné pro alergiky. Nikdy nevíte, zda jste citliví na složky v nich obsažené a pokud je obličej v kontaktu s oděvy, měli byste být obezřetní a dát raději přednost přírodním variantám.

Dávejte si pozor na sluníčko i v zimě. Obzvlášť, pokud trávíte víkendy na horách a to i za předpokladu, že je zrovna zataženo. Horské sluníčko má sílu a pokud se nechráníte slunčním faktorem, můžete si přivést pěknou kopřivku nebo min. spálený nos. Já si proto s sebou vždy vozím cestovní balení ochranného krému, který mám pořád po kapsách. Prevence je lepší, než pak řešit následky.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY