
Dětská pokožka si v každém případě zaslouží tu nejjemnější péči. Mnoho maminek kupuje velmi často předražené produkty, které se pyšní krásnou reklamou, avšak potomkovi příliš radost neudělají. Zvlášť v případě, že má pokožka miminka vyšší nároky na péči.
Kůže je vlastně jakási ochranná bariéra, která nás chrání před negativními vlivy. Stačí jen drobné poškození nebo počínající kožní onemocnění a kůže se může začít nadměrně vysoušet nebo dokonce praskat. Následně se pak mohou nečistoty či choroboplodné zárodky dostat do citlivé spodní vrstvy pokožky a způsobit její poškození či infekci. Je tedy nutné o pleť pečovat již při prvních příznacích toho, že něco není v pořádku.
Strava je základ
Ať už je váš potomek ekzematik nebo ho jen trápí suchá pokožka, je v každém případě nutné upravit jídelníček. Pokud ještě maminka kojí, pak je pochopitelně nutná úprava stravy i u ní. Velmi nutný je v každém případě dostatečný příjem čisté vody, snažte se vyhýbat dráždivým nápojům, limonádám a neředěných džusům. Rozhodně je vhodné omezit příjem citrusů, sladkostí a zejména čokolády. Dráždivě na pokožku působí rovněž kečupy, koření či barviva v potravinách. Naopak chybět by v jídelníčku neměla probiotika – tedy zakysané mléčné výrobky, případně kvašená zelenina. Důležité jsou také vitamíny skupiny B i esenciální mastné kyseliny (obsahují je zejména ryby).
Správné oblečení
Prohlédněte také šatník svého dítěte. Neměly by se v něm nacházet kousky ze syntetických materiálů. Vždy dávejte přednost bavlně, případně bambusu. Oblečení nesmí pokožku dráždit a musí dobře odvádět pot. Nově zakoupené kousky oblečení nejprve vyperte, než je potomkovi obléknete. A používejte jen výhradně takové prací prostředky, které jsou určené pro ekzematiky. Místo chemické aviváže lze pak použít obyčejný ocet. Poslouží stejně, avšak navíc ještě neutralizuje případné dráždivé látky z pracího prostředku. Nelibé octové vůně se z prádla rozhodně bát nemusíte. Ani nepoznáte, že bylo v octu vymáchané.
Vhodné kosmetické produkty
Velmi důležité či lépe řečeno nezbytné je natírány pokožky buď předepsanou či doma vyrobenou mastí, nebo zvláčňujícími a zklidňujícími krémy, jež budou pokožku dostatečně hydratovat a promašťovat. Vždy ale musíme pečlivě vybírat, protože obyčejné masti mohou mnohdy vzbudit dráždivou reakci. Vhodné jsou jemné masti či krémy s příměsí měsíčku, ovsa nebo konopí. V případě koupě se vždy snažte vyhnout produktům, ve kterých je obsažena vazelína. Jde o ropný produkt, který na kůži působí dráždivě.
Připravte si kvalitní domácí kosmetiku:
Ovesné mléko pro suchou pleť
Postup výroby je velmi jednoduchý a zvládne to opravdu každý. Pro výrobu ovesného mléka budeme potřebovat velkou hrst ovesných vloček, které zalijeme 1 litrem vlažné vody. Necháme louhovat minimálně čtyři hodiny, ideálně před noc. Následně směs rozmixujeme a přes plátno přecedíme přímo do vaničky. Ovesné vločky vyždímáme. Ovesné mléko působí blahodárně i na mírné formy suchých ekzémů.
Koupel z ovesných otrub
Podobně jako ovesné mléko působí také odvar z ovesných otrub. Hrst ovesných otrub zalijeme dvěma litry vody. Postavíme na sporách a necháme dojít k varu. Odstavíme, přikryjeme pokličkou a necháme zchladnout tak, aby odvar byl teplý. Teprve pak pokličku sundáme a vodu z otrub přecedíme do koupele. V té pak potomka koupeme co nejdéle, ideálně 20 minut.
Jemný měsíčkový olej
Potřebovat budeme květy měsíčku lékařského. Ideálně pochopitelně čerstvé (čerstvý měsíček lze po většinu roku sehnat v zahradnictví). Květy naskládáme až po hrdlo sklenice a zalijeme kvalitním, za studena lisovaný mandlovým olejem. Necháme macerovat v temnu, při pokojové teplotě po dobu cca 6 týdnů. Macerát kontrolujeme a protřepáváme. Po uplynutí doby macerace olej přefiltrujeme, přidáme na 100 ml 4 kapky čistého vitamínu E (může být jen vymačkaná kapsle vitamínu E z lékárny) a uskladníme v temnu. Olej používáme k ošetření pokožky celého těla miminek, nejlépe na ještě vlhkou pokožku, ihned po koupeli.
Měsíčkový balzám
Tento balzám je vhodný zejména v chladnějším období. Je ideální pro mazání obličeje v době, kdy chodíme na podzim nebo v mírné zimě na procházky. Je vhodný nejen na suchou pokožku dětí, ale i pro ruce maminek. Díky měsíčkovému oleji je balzám hojivý a uklidňuje podrážděnou pokožku. Na přípravu budeme potřebovat hlubší misku a ruční šlehač. Dále budeme potřebovat 60 g změklého bambuckého másla, 27 ml měsíčkového oleje
1 kapsli vitamínu E. Bambucké máslo necháme ve vodní lázni zcela rozpustit. Počítejte s tím, že to bude trvat trošku delší dobu. Jakmile bude tekuté, pak do něj přimícháme vymačkanou kapsli vitamínu E i měsíčkový olej. Misku s touto směsí vložíme do větší mísy, kterou „vysteleme“ ledem. Ihned začneme ručním šlehačem šlehat. Jde to velmi rychle. Vznikne nám příjemný provzdušněný balzám.

Jemný měsíčkový olej