Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Jak na suchou pokožku u dětí?

Dětská pokožka si v každém případě zaslouží tu nejjemnější péči. Mnoho maminek kupuje velmi často předražené produkty, které se pyšní krásnou reklamou, avšak potomkovi příliš radost neudělají. Zvlášť v případě, že má pokožka miminka vyšší nároky na péči.


Kůže je vlastně jakási ochranná bariéra, která nás chrání před negativními vlivy. Stačí jen drobné poškození nebo počínající kožní onemocnění a kůže se může začít nadměrně vysoušet nebo dokonce praskat. Následně se pak mohou nečistoty či choroboplodné zárodky dostat do citlivé spodní vrstvy pokožky a způsobit její poškození či infekci. Je tedy nutné o pleť pečovat již při prvních příznacích toho, že něco není v pořádku.

Strava je základ

Ať už je váš potomek ekzematik nebo ho jen trápí suchá pokožka, je v každém případě nutné upravit jídelníček. Pokud ještě maminka kojí, pak je pochopitelně nutná úprava stravy i u ní. Velmi nutný je v každém případě dostatečný příjem čisté vody, snažte se vyhýbat dráždivým nápojům, limonádám a neředěných džusům. Rozhodně je vhodné omezit příjem citrusů, sladkostí a zejména čokolády. Dráždivě na pokožku působí rovněž kečupy, koření či barviva v potravinách. Naopak chybět by v jídelníčku neměla probiotika – tedy zakysané mléčné výrobky, případně kvašená zelenina. Důležité jsou také vitamíny skupiny B i esenciální mastné kyseliny (obsahují je zejména ryby).

Správné oblečení

Prohlédněte také šatník svého dítěte. Neměly by se v něm nacházet kousky ze syntetických materiálů. Vždy dávejte přednost bavlně, případně bambusu. Oblečení nesmí pokožku dráždit a musí dobře odvádět pot. Nově zakoupené kousky oblečení nejprve vyperte, než je potomkovi obléknete. A používejte jen výhradně takové prací prostředky, které jsou určené pro ekzematiky. Místo chemické aviváže lze pak použít obyčejný ocet. Poslouží stejně, avšak navíc ještě neutralizuje případné dráždivé látky z pracího prostředku. Nelibé octové vůně se z prádla rozhodně bát nemusíte. Ani nepoznáte, že bylo v octu vymáchané.

Vhodné kosmetické produkty

Velmi důležité či lépe řečeno nezbytné je natírány pokožky buď předepsanou či doma vyrobenou mastí, nebo zvláčňujícími a zklidňujícími krémy, jež budou pokožku dostatečně hydratovat a promašťovat. Vždy ale musíme pečlivě vybírat, protože obyčejné masti mohou mnohdy vzbudit dráždivou reakci. Vhodné jsou jemné masti či krémy s příměsí měsíčku, ovsa nebo konopí. V případě koupě se vždy snažte vyhnout produktům, ve kterých je obsažena vazelína. Jde o ropný produkt, který na kůži působí dráždivě.

Připravte si kvalitní domácí kosmetiku:

Ovesné mléko pro suchou pleť

Postup výroby je velmi jednoduchý a zvládne to opravdu každý. Pro výrobu ovesného mléka budeme potřebovat velkou hrst ovesných vloček, které zalijeme 1 litrem vlažné vody. Necháme louhovat minimálně čtyři hodiny, ideálně před noc. Následně směs rozmixujeme a přes plátno přecedíme přímo do vaničky. Ovesné vločky vyždímáme. Ovesné mléko působí blahodárně i na mírné formy suchých ekzémů.

Koupel z ovesných otrub

Podobně jako ovesné mléko působí také odvar z ovesných otrub. Hrst ovesných otrub zalijeme dvěma litry vody. Postavíme na sporách a necháme dojít k varu. Odstavíme, přikryjeme pokličkou a necháme zchladnout tak, aby odvar byl teplý. Teprve pak pokličku sundáme a vodu z otrub přecedíme do koupele. V té pak potomka koupeme co nejdéle, ideálně 20 minut.

Jemný měsíčkový olej

Potřebovat budeme květy měsíčku lékařského. Ideálně pochopitelně čerstvé (čerstvý měsíček lze po většinu roku sehnat v zahradnictví). Květy naskládáme až po hrdlo sklenice a zalijeme kvalitním, za studena lisovaný mandlovým olejem. Necháme macerovat v temnu, při pokojové teplotě po dobu cca 6 týdnů. Macerát kontrolujeme a protřepáváme. Po uplynutí doby macerace olej přefiltrujeme, přidáme na 100 ml 4 kapky čistého vitamínu E (může být jen vymačkaná kapsle vitamínu E z lékárny) a uskladníme v temnu. Olej používáme k ošetření pokožky celého těla miminek, nejlépe na ještě vlhkou pokožku, ihned po koupeli.

Měsíčkový balzám

Tento balzám je vhodný zejména v chladnějším období. Je ideální pro mazání obličeje v době, kdy chodíme na podzim nebo v mírné zimě na procházky. Je vhodný nejen na suchou pokožku dětí, ale i pro ruce maminek. Díky měsíčkovému oleji je balzám hojivý a uklidňuje podrážděnou pokožku. Na přípravu budeme potřebovat hlubší misku a ruční šlehač. Dále budeme potřebovat 60 g změklého bambuckého másla, 27 ml měsíčkového oleje
1 kapsli vitamínu E. Bambucké máslo necháme ve vodní lázni zcela rozpustit. Počítejte s tím, že to bude trvat trošku delší dobu. Jakmile bude tekuté, pak do něj přimícháme vymačkanou kapsli vitamínu E i měsíčkový olej. Misku s touto směsí vložíme do větší mísy, kterou „vysteleme“ ledem. Ihned začneme ručním šlehačem šlehat. Jde to velmi rychle. Vznikne nám příjemný provzdušněný balzám.

Jemný měsíčkový olej

Jemný měsíčkový olej

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY