Blogerka Jana Pavlovcová
JANA PAVLOVCOVÁ

Jak naboostovat pleť po létě – Jana Pavlovcová

Léto možná ještě nekončí a pár letních dnů nás určitě ještě čeká, ale už teď se můžete zaměřit, jak dát pleť po zatěžkávajícím období zpět do kondice, jak ji ulevit a vyživit. Hydratace a výživa je cestou ke zdravé pokožce. Citlivá pleť si zaslouží speciální péči a kdy jindy začít, než právě na sklonku léta. Ideální doba dopřát jí to, co ji chybí.


Co pleť po létě nejvíc trápí?

Z vlastní zkušenosti ji nejvíc poznamenává ztráta hydratace, pleť je po létě sušší, na nose se mi často loupe a drobné vrásky kolem očí jsou po létě vždy výraznější.

Mastnější T-zona a mastná pokožka zase trpí častěji vyrážkami a exkzémy díky většímu pocení. Póry se tak snadněji ucpávají a tvoří neplechu.

V neposlední řadě se mohou po pobytu na sluníčku, nedostatečné ochraně slunečním filtrem či celkové přecitlivělosti na světlo objevit pigmentové skvrny. Některé zmizí časem samy, některých se zbavíte velmi obtížně.

Zaměřte se na hydrataci

Zaměřte se na hydrataci

Zaměřte se na hydrataci

A teď myslím, jak tu vnitřní, tak i tu vnější. Dodržujte pravidelný pitný režim, hlavně vodu a zelený čaj, který je skvělý antioxidant i bylinkové čaje, které umí pomoct s detoxikací těla. Např. kopřiva, pampeliška, máta, zázvor, sedmikráska, vojtěška, petržel, kmín, řebříček nebo měsíček. V lékárnách i prodejnách zaměřené na přírodní produkty najdete široký výběr. Já s příchodem podzimu vařím hodně domácí čaj se zázvorem a mátou, je skvělý i proti nachlazení.

Zaměřte se na hydrataci

Zaměřte se na hydrataci

Zaměřte se na hydrataci

Zaměřte se na hydrataci

Osobně doporučuju mrknout na doplňky stravy s kolagenem a kyselinou hyaluronovou, které jsou pojivovými látkami nejen pro tkáně, ale i kožní buňky. Po 25-tém roku života se v těle již netvoří takové množství kolagenu, jak během dospívání a je potřeba se podívat po externích zdrojích. Moc neporadím, jakou konkrétní značku vyzkoušet. Je tolik výrobců a navíc to, co vyhovuje mně samotné, nemusí sedět vám. Takže hledejte a zkoušejte. Co můžu ale potvrdit, že pravidelné doplňování kolagenu má u mě pozitivní účinek i na bolest kolenou, která mě trápí při fyzické zátěži, takže to vliv určitě má. Na trhu je dost značek, které se zaměřují na kolagen určený hlavně pro výživu pleti. Díky němu je pleť pružnější, vyživenější a na pohled více hydratovaná. Drobné vrásky přestávají být viditelnější. Jsou k dostání v tekuté formě, které se přidávají do pití nebo ve formě prášku, který se rozmíchává např. s vodou.

Zaměřte se na hydrataci

Zaměřte se na hydrataci

Zaměřte se na hydrataci

Zaměřte se na hydrataci

Vnější hydrataci zajistíte správným odličování, čištěním a hydratačními krémy. O čištění pleti a hydrataci jsem se již jednou rozepsala v jednom z předchozích článků, tak se mrkněte na mé tipy. Přidejte jednou týdně vyživující hydratační masku a máte vystaráno. Zkuste avokádo, aloe vera, okurky,minerály z mrtvého moře, přírodní oleje. Sehnat se dá i kolagenová maska, i ta s obsahem kys. hyaluronové.

Jemný měsíčkový olej

Jemný měsíčkový olej

Zelená strava

Znám to sama, v létě hřeším snad ještě víc, než po zbytek roku. Dám si občas sklenku alkoholu, něco mastného, hranolky, chipsy, apod. A to i přesto, že přes léto jím hodně zeleniny, je to totiž víc příležitostí vyrazit ven s přáteli a hřešit. Proto si po létě dejte s nezdravým jídlem a alkoholem menší pauzu a zaměřte se na nutrienty, které tělo a koneckonců i pleť naboostují vitamíny a minerály. Aknózní pleti pomáhá hodně i vyřazení mléčných výrobků. Stejně tak rafinované cukry způsobují spoustu kožních zánětů. Místo sladkostí vemte do ruky raději ovoce.

Zelená strava

Zelená strava

Zelená strava

Zelená strava

Co naopak pleti prospívá, potraviny s vyšším obsahem nenasycených mastných kyselin, hlavně omega 3 a 6, které jsou obsaženy v rybách a mořských plodech, lněném semínku, vlašských a lískových oříškách, nebo v chia, které si pravidelně přidávám do smoothie. Dále pak potraviny s vyšším obsahem antioxidantů, které pomáhají tělu lépe bojovat s mikrozáněty, které způsobují kožní potíže. Skvělé jsou všechny druhy tmavého ovoce a zeleniny, např. borůvky, rybíz, maliny, černé hrozny, řepa, atd. Přidejte je do své snídaně, smoothie, kaše, apod. Vitamín E je pro krásu a zpomaluje stárnutí pleti, najdete ho v řeřiše (dávám ji na sendvič nebo do vajíček), avokádovém oleji (ten je dobrý i na vlasy jako zábal), v hrášku, špenátu, rajčatech i olivovém oleji. Z minerálů je skvělý zinek. Už jste slyšeli o zinkovém mýdle často doporučovaném na aknózní pleť? Doplňte ho i vnitřně. Obsahuje ho zelená zelenina, kapusta, špenát, brokolice (skvělá do krémové polévky, nebo jen podušená s máslem), špalda, čočka, hrách a nejvíc ho obsahují např. ústřice, které spousta lidí nemusí. Mně např. chutnají.

Zelená strava

Zelená strava

Co pomáhá na pigmentové skvrny

V první řadě rozhodně prevence. Nepobývat moc často na slunci, chránit pleť ochranným faktorem, vyhýbat se laserovým ošetřením. Mně po něm právě pigmentové skvrny vylezly. Nepoužívat antibiotika či hormonální antikoncepci, která také stojí za vznikem skvrn. Pokud už se nějaké objeví, snažte se být trpěliví a pleť pravidelně čistit, abrazovat AHA kyselinami, hydratovat a chránit slunečním faktorem. Pigmentové skvrny jsou běh na dlouhou trať. Nezmizí hned, ale velmi postupně. Existují tzv. bělící přípravky na pleť, které obsahují aktivní složky, jež mají za cíl snížit tvorbu melaninu. To je barevný pigment, jehož nadměrná produkce v kůži např. po pobytu na sluníčku, může způsobit pigmentové skvrny. Tady je to hlavně o pravidelnosti a trpělivosti. Pravidelný peeling ať už chemický na bázi ovocných AHA kyselin nebo mechanický pomáhá pleti zbavovat se svrchní vrstvy kůže a podporuje její regeneraci. Tím i zmírňuje viditelnost pigmentových skvrn.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY