Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

ALŽBĚTA KROVOVÁ

Dermatolog

Alžběta Krovová je studentkou čtvrtého ročníku medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Věnuje se oboru dermatovenerologie a alergologie. Momentálně absolvuje stáž v soukromé ordinaci estetické dermatologie v Olomouci. 

Jak pečovat o pokožku vašeho dítěte v zimě?

Dětská pokožka prochází již od narození rozsáhlými změnami a zejména adaptací na neustále se měnící podmínky okolního prostředí. Hlavní zásadou, kterou byste v péči o dětskou pokožku neměli opomínat je, že je mnohem citlivější a náchylnější k podráždění než pokožka dospělých. Důvodem je fakt, že u kojenců jsou vrstvy pokožky mnohem tenčí než u dospělých. Až postupem času s věkem tyto vrstvy zesilují. Zejména v zimním období je dětská pokožka nadměrně zatěžována, ať už častými změnami teplot nebo nepříznivým mrazem. To vše může vést k vysušování a podráždění pokožky. Nejvíce zasažená místa bývají zejména tváře, ale i dlaně a prsty.

 


Jaké zásady dodržovat při péči o pokožku v zimě u kojenců?

Zejména v zimě je důležitý přirozený ochranný hydrolipidický film pokožky složený z vody a tuků a ochranný kyselý plášť. Tyto složky jsou vytvářeny potními a mazovými žlázami, které jsou u kojenců a menších dětí mnohem méně aktivní. Důležité je tedy nahradit tyto složky zevní péčí. K tomu lze využít hydratační krémy, které jsou z kosmetické řady určené právě dětem a kojencům. Jedním ze zástupců může být i BAZA plus krém s výtažky z heřmánku. Abychom předešli nadměrnému vysušování pokožky, je dobré vyvarovat se alkalickým mýdlům a zároveň omezit i teplotu vody a dobu při koupání.

Nezapomínejme, že sluníčko svítí i v zimě!

Přestože se nám může zdát zimní sluníčko neškodné, není tomu tak. Právě v zimě velice často zapomínáme na používání SPF ochranných faktorů. Ty slouží k protekci kůže před slunečním zářením. Proto je dobré před procházkou vždy aplikovat krém s tímto ochranným faktorem. Nemusí se nutně jednat o krém na opalování, existuje již řada přípravků, které pokožku hydratují a zároveň obsahují již zmíněný SPF faktor.

Hydratace na konec i na začátek.

Jak jsem již zmínila, snížená produkce přirozených olejů kůže u dětí vede k jejímu nadměrnému vysušování a případným projevům dalších onemocnění. V kojeneckém věku můžeme často pozorovat i počátky atopického ekzému, hlavně na tvářích. Pokud se nám zdají tváře začervenalé zejména po přechodu z chladu do tepla, je na místě začít používat ověřenou kosmetiku pro atopickou pleť. Poznat ji můžeme podle názvu, ve kterém často figuruje slovo atopi. Dále je dobré nechat dítě prohlédnout dermatologem, který určí zda se jedná o počátky atopického ekzému a doporučí vhodnou léčbu.

Zdroje :
https://www.derma-wien.at/

https://practicaldermatology.com/articles/2019-aug/guiding-parents-through-a-safe-and-effectivepediatric-skincare-routine

http://www.bazaplus.cz/#baza-plus

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY