Blogerka Jana Pavlovcová
JANA PAVLOVCOVÁ

Jak připravit pleť na sluníčko – Jana Pavlovcová

S prvním jarním sluníčkem, kdy už se konečně těším ven, na procházky, výlety do přírody,
řeším, jak svou ekzematickou pleť postupně připravit na sluníčko. Nerada bych se totiž
dočkala vyrážky ze sluníčka, kterou jsem si jednou takto uhnala a opravdu to není nic
hezkého. Vyrážka ze sluníčka může snadno propuknout v kožní zánět, který se dlouho a
složitě léčí. Pobyt venku pak musíte hodně omezovat a rozhodně se musíte vyhýbat
přímému sluníčku. To se s příchodem letních dnů řeší čím dál hůře. Proto je mnohem
důležitější prevence a příprava pokožky na příchod teplých dní. U problematické a
ekzematické pokožky je to obzvlášť důležité, a to se ani nemusíte chystat někam k moři. Je
potřeba ji chránit i v našich zeměpisných šířkách.


Co se mi osvědčilo

Výživa zevnitř

Pravidelně beru vitamíny, protože i když mám celkem pestrý jídelníček a jím hodně zeleniny a ovoce, tělo si vezme z potravy jen málo. Proto užívám potravinové doplňky. Na pleť se mi osvědčilo brát vitamin E a C, které v těle působí jako antioxidanty a pomáhají předcházet jejímu stárnutí. Zvyšují její elasticitu. Nezapomeňte ani na vitamín D. Jeho nedostatek se může projevovat i vznikem akné. Je nezbytný pro náš imunitní systém, chrání pokožku před poškozením a urychluje hojení. Jako prevence před sluníčkem působí dobře beta-karoten. Ten sice prodlužuje přirozené opálení pokožky, ale také ji dělá odolnější a méně náchylnější k podráždění. Kromě beta-karotenu je super i biotin a methionin, které mají pozitivní účinky nejen na pleť, ale i na kvalitu vlasů a nehtů. Biotin se často kombinuje s křemíkem, zinkem a kyselinou pantothenovou. Methionin obsahuje řadu aminokyselin, L-cysteinů a vitamínů skupiny B. Kromě vitamínů piju pravidelně rozpustný kolagen. Beru ho více kvůli kloubům, mám ale pocit, že má účinky i na pleť, která je více pružnější a pevnější. Pokud je vaše pokožka vyživená zevnitř, má větší obranyschopnost snášet i vnější vlivy.

Výživa zevnitř

Výživa zevnitř

Správné potraviny

I když doplňuji vitamíny vnitřně pomocí potravinových doplňků, neznamená to, že nějak zanedbávám jídelníček. Které potraviny pomáhají posílit pleť a chránit ji tak více před sluníčkem? Např. rajčata, mrkev, meruňky, nektarinky, broskve, špenát, brokolice, kapusta či řeřicha obsahují kromě vitamínu C i beta- karoten, který činí pokožku odolnější. Z živočišných zdrojů je to např. vaječný žloutek, máslo nebo losos. Mandle mají vysoký obsah vitamínu E, který regeneruje. Všechna listová zelenina obsahuje řadu cenných minerálů, aminokyselin a rostlinný chlorofyl, které tlumí projevy způsobené UV zářením.

Správné potraviny

Správné potraviny

Vnější péče

Pokožka, která je v nerovnováze, bude mít vždy větší sklon k podráždění. Když se příliš mastí, bude mít tendenci tvořit pupínky a zánětlivá místa, když je naopak vysušená, bude se loupat, praskat. Problém je často ten, že se u ekzematiků tyhle fáze nepravidelně střídají. Někdy je pokožka příliš suchá, jindy se zase mastí. I já to tak občas mívám. Poslední dobou mám ale pleť více méně v normálu bez velkých výkyvů. Co k tomu  přispělo? Trávím více času doma a méně se líčím. Čím méně makeupu používám, tím více pleť může dýchat.Pokud se líčím, nepodceňuji důkladné odlíčení za pomoci pleťového oleje, čistícího gelu a tonika. Vyzkoušejte, které produkty vám sedí a zkuste se zaměřit na čistší přírodnější složení, bez agresivních látek, které mohou pleť zbytečně dráždit.

Vnější péče

Vnější péče

Hydratace

Je jedno jestli máte zrovna období suché pleti, nebo se vám více mastí. Pokaždé, když pleť čistíte, byste ji měli hydratovat. Když mám pleť mastnější, používám jen lehké gelové krémy, které neucpávají póry. Pokud se mi pleť více vysušuje, vezmu na pomoc hutnější a výživnější krémy. Hydratovaná pleť je více v rovnováze a dokáže se sama lépe bránit sluníčku a jeho škodlivým vlivům.

Vnější péče

Vnější péče

Ochranný faktor

Pokaždé, když jdete ven, byste se měli mazat ochranným faktorem. I přesto, že je třeba pod mrakem a sluníčko moc nesvítí. Je to extra důležité v období, kdy začíná sluníčko sílit a pleť na něj může být citlivá. Moje příhoda, kdy jsem chytla kopřivku někdy v průběhu jara, a to ještě podvečer, mluví za vše. Ochranný faktor je určitá prevence před podrážděním. Obličej mažu SPF 50, a to i tehdy, když není nejteplejší den. Neznamená to, že zůstanete v obličeji bílí jako stěna, pokožka i přesto chytne zdravý tón, ale hlavně se nespálí. Za sebe doporučuji chodit na sluníčko postupně a nechat si pleť zvykat. Nevystavovat ji ze začátkupřímému světlu a nosit na hlavě třeba klobouky. Nebo chodit ven buď z rána nebo navečer a postupně pleť přivykat. U problematické pokožky bývá kritický právě šok, který dostane po zimě. To může propuknout v ošklivou alergickou reakci, která se pak dlouho zbavujete.

Ochranný faktor

Ochranný faktor

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY