jana_teplanova

Jana Teplanová

Dermatolog

Pracuje jako lékařka na dermatovenerologickém oddělení Krajské nemocnice Liberec, kam nastoupila v roce 2019 po absolvování studia na 2. lékařské fakultě UK. Věnuje širokému spektru kožních diagnóz, včetně venerologických.  Dále pracuje v soukromém centru laserové a estetické medicíny. Pravidelně se účastní tuzemských i zahraničních kongresů a seminářů, věnuje se i přednáškové činnosti.

Jak se chránit před slunečními paprsky

S přibýváním prvních jarních paprsků a rozvolnění protiepidemiologických opatření začíná mnoho z nás trávit více volného času venku na přímém slunci. I když povědomí o fotoprotekci, tedy ochraně kůže před účinky ultrafialového záření, je stále rozšířenější, stále jsou mnozí, kteří si nedokáží představit dovolenou bez typického prvního spálení, trávení celého dne vystavováním se slunečním paprskům. Dokonce i tací, kteří stále navštěvují solária. Díky zeslabení ozonové vrstvy a tudíž většímu negativnímu vlivu ultrafialového záření by se měla stát fotoprotekce běžnou součástí naší denní rutiny.


Sluneční záření, které prochází atmosférou a dopadá na zemský povrch se skládá z ultrafialového, infračerveného a viditelného spektra záření. Nejvýznamnější účinky na kůži má ultrafialové, které se dělí na UVA, UVB a UVC. Záření UVB je schopné způsobit spálení a pigmentace kůže, zároveň může poškozovat DNA a vést ke vzniku kožních nádorů. UVA proniká hlouběji a způsobuje pigmentace a urychluje projevy stárnutí. Nejnebezpečnější a nejvíc karcinogenní je záření UVC, které ale atmosférou prakticky neprochází.

Reakce každého člověka na sluneční záření je odlišná, což je dáno rasovými odchylkami. Barva kůže je určena především množstvím melaninu a jeho rozložením v pokožce.
Na základě tendence k zarudnutí a přirozenému ztmavnutí kůže po expozici jarnímu či letnímu slunci v poledne, můžeme každého člověka přiřadit k určitému kožnímu fototypu. Kromě reakce na oslunění nás zajímá i barva očí, vlasů a pleti. Celá populace je rozdělena do 6 skupin. U nás se nejčastěji vyskytují první 4 skupiny.

Jaké nežádoucí účinky může ultrafialové záření na kůži způsobovat?

Nežádoucí účinky bychom si mohli rozdělit na akutní a chronické.
Při nadměrné expozici záření může dojít ke spálení, neboli solární dermatitidě, při které je kůže zarudlá, oteklá, někdy s tvorbou puchýřů a na dotek citlivá až bolestivá. Často se setkáváme s pacienty s projevy solární dermatitidy, která byla vyvolána fotosenzibilizující látkou (fototoxická dermatitida), což mohou být některé rostliny, léky (typicky některá antibiotika nebo léky tlumící bolest) či kosmetickými přípravky. Některé dermatitidy mohou být i na imunologickém podkladě – fotoalergická dermatitida.
Při dlouhodobém působení UV záření dochází k chronickým změnám – stárnutí kůže a možnosti vzniku kožních nádorů. Z kožních nádorů z dlouhodobé expozice se nejčastěji setkáme s bazaliomem, méně se spinocelulárním karcinomem. Dlouhodobá kumulace UV záření u melanomu je otazná, pravděpodobně má u většiny typů melanomů spíše význam epizodické spálení než dlouhodobé vystavování se slunci.

Jak se tedy chránit proti UV záření?

Sunscreeny (UV filtry)
Jedná se o látky, které v různé formě (krémy, lotia, masti, gely, rtěnky) chrání strukturu a funkci lidské kůže před aktinickým postižením. Většina přípravků je již zaměřena na UVB i UVA oblast. Míra ochrany je označována jako SPF (sun protecting factor), který určuje kolikrát déle může být ošetřená kůže vystavena působení UV do vzniku erytému oproti kůži neošetřené. Čím je SPF vyšší, tím je ochrana lepší. Hodnota SPF 30-50 již poskytuje vysokou ochranu. Ovšem nejdůležitějším faktorem je četnost a kvalita nanesení- viz dále. V dnešní době si můžeme vybrat sunscreen dle typu naší pleti (suchá, normální, smíšená či mastná) nebo s ohledem na kožní onemocnění (akné, rosacea, hyperpigmentace, atopický ekzém aj) . Dále je na trhu mnoho water-resistant a water-proof přípravků zajišťující lepší ochranu při koupání i pocení. Sunscreeny dělíme nejčastěji podle mechanismu účinku na chemické a fyzikální.
Dnes jsou v popředí chemické absorbenty, které jsou schopny pohltit UV záření ( PABA, deriváty PABA, salicyláty, benzofenony aj). Jejich výhodou je dobrý kosmetický efekt, ovšem nejsou vhodné pro děti a pro pacienty s citlivou kůží, vzhledem k potenciálu vyvolat kontaktní alergie.
Fyzikální blokátory (oxid titaničitý a zinečnatý, oxid železičitý a železnatý, talek aj) rozptylují a odrážejí UV záření. Při vyšších koncentracích mají výrazně bělavou barvu, což není z kosmetického hlediska velmi přijatelné. Jsou vhodné do kombinace s absorbenty a na místa více vystavená slunci jako jsou uši, nos a rty.
Mezi sunscreeny můžeme zařadit také přírodní oleje (extrakty z aloe, jojoba olej a vit.E), které ovšem mají nízkou ochrannou funkci a slouží spíše k promazání pokožky a některé fungují jako antioxidanty.

Oděv

Při pobytu přímém slunci je vhodné používání pokrývky hlavy, brýlí s UV faktorem a vhodného oděvu. Ne každá textilie poskytuje dostatečnou ochranu proti slunečnímu záření. Důležitá je barva (barevné a černé oděvy chrání více), materiál i kvalita oděvu (seprané a obnošené oděvy chrání více). Ke standardizaci slouží UPV (UV protective factor), který udává propustnost jednotlivých vláken. Čím je vyšší hodnota UPV, tím je ochrana lepší. Hodnota UPF 40-50 zajištuje vynikající ochranu. Při slunění bychom neměli zapomenout, že paprsky se mohou odrazit od různých povrchů (písek, sníh, voda, beton) a mohou způsobit spálení. Tento fakt nesmíme opominout ani při použití slunečníku či jiné formy stínění.

K doplňkovým metodám fotoprotekce můžeme zařadit předsezonní fototerapii, kdy opakovaně aplikujeme podprahové dávky UV záření k podpoření přirozených mechanismů, a systémové léky jako karotenoidy a antimalarika.

I naše tělo má přirozené obranné mechanismy ochrany proti UV záření, ovšem zvýšení ochranné kapacity je pouze asi dvojnásobné. Z přirozených faktorů je nejdůležitější zesílení rohové vrstvy epidermis a melaninová pigmentace. Významná je kyselina urokanová, enzymy účinkující proti volným kyslíkovým radikálům, akumulace karotenoidních pigmentů v podkožní tkáni a také schopnost opravy poškozené DNA kožních buněk.

Několik rad k ochraně proti slunečnímu záření

• Krém s SPF zařadit jako součást každodenní rutiny
• Výběr vhodného sunscreenu dle typu pleti, věku, plánované aktivitě, ev.kožní nemoci
• Nevystavovat se slunci od 11-15 hodin
• Nadměrné opalování kůži škodí
• Děti do 6-ti měsíců vůbec nevystavovat přímému slunci, starší děti chránit sunscreeny (vhodnější s fyzikálními filtry), oděvem a omezit čas na slunci na minimum
• Aplikovat SPF 30 minut před opalováním, pečlivě a v dostatečném množství, ideálně provést 2x k dostatečnému překrytí i neošetřených ploch (nárty, uši)
• Aplikaci SPF opakovat alespoň po 2 hodinách, ev.upravit četnost aplikací dle aktivit (koupání, zvýšené pocení při sportu aj)
• Po oslunění vhodné použití přípravků po opalování (After sun) ke zklidnění pokožky
• Prevence proti UV zářením již od dětského věku
• Pravidelné samovyšetření kůže a preventivní prohlídky dermatologem


Každá mince má dvě strany a tedy i sluneční světlo má pozitivní účinky na lidský organismus.
Významný je vliv na naši psychiku, zlepšení nálady, pomoc proti únavě a depresím. Účinky slunce využíváme i v léčbě mnoha chronických dermatóz jako je lupénka nebo ekzém. Zde velmi často napomáhá v kombinaci s klimatoterapií. Důležitá je také metabolická aktivita ultrafialového záření potřebného k přeměně vitaminu D v jeho aktivní formu. V neposlední řadě opálená kůže může působit atraktivněji a má tudíž i společenský význam.
Pokud dodržíme několik výše zmíněných zásad ochrany proti slunečnímu záření, jistě lze prožít krásné chvíle venku za slunečného počasí.