Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Jak se zbavit celulitidy: Odzkoušené triky, cviky a tipy

Celulitida – slovo, které s příchodem jara opět zabere první příčky v internetových vyhledávačích. A kdyby jen to. Pomerančová kůže se pro mnoho žen stává skutečnou emocionální zátěží, bez níž by se žilo o něco lehčeji. Než se však pustíme do návodu, jak s ní pořádně zatočit, mějte na paměti, že:


Celulitida je normální a neškodná

Začneme výbornou zprávou: kromě emocionální zátěže, která je spíše než ďolíčky způsobená společensky odprezentovaným ideálem krásy, je celulitida neškodná a naprosto normální. Tyto hrudky, objevující se nejčastěji na kůži stehen, zadku, břicha či boků, se tvoří, když tukové buňky pod kůží (které máme mimochodem všichni) tlačí na pojivovou tkáň vaší pokožky, což způsobuje ony nechtěné ďolíčky či svraštění kůže. No a protože dobrých zpráv není nikdy dost: samy v tom rozhodně nejste. Podle dermatologů celulitida postihuje 80 až 90 % žen.

Proč zrovna já?

Ne vždy byly ďolíčky vadou na kráse, ovšem mnoho žen v souladu se starým rčením „mé tělo, můj chrám“ přiznává, že se kvůli nim zkrátka necítí ve své kůži. To, proč přesně se celulitida objevuje, nelze s přesností určit, avšak kromě interakce mezi pojivovou tkání a vrstvou tuku těsně pod ní, se jedná o souhru několika dalších proměnných jako jsou hormony, hmotnost, geny, pohlaví, strava, fyzická aktivita a množství kolagenu a estrogenu v kůži.

Zázrak, který ďolíčky vyhladí jednou provždy?

Neexistuje. To ovšem neznamená, že teď máte složit zbraně a zamávat celulitidě bílou vlajkou. Pokud se s ní zkrátka necítíte dobře, existuje řada tipů, produktů i cviků, které vám ji pomohou vyhladit. Z povrchu zemského sice ne, ale z obávaných partií rozhodně ano. Jen je potřeba mít realistická očekávání a vyzbrojit se dostatkem trpělivosti. A taky přijde vhod nějaký ten olej, kartáč a karimatka na cvičení.

Jste připraveni? Tak nádech, výdech a pojďme na to

To, že je dobré začlenit do životního stylu více pohybu, jste už určitě slyšeli, v problému s názvem „celulitida“ tomu není nijak (obzvláště máte-li sedavé zaměstnání). Ať už si vyberete jógu, běh nebo cestu do práce namísto autem absolvujete pěšky, vše se počítá. Na ďolíčky totiž platí pohyb a a čím víc ho budete mít, tím lépe. Mezi osvědčené cviky patří dřepy, dřepy výskokem, zanožování, výšlapy a výpady.

Masáže a kartáčování

Dobrým začátkem je také investice do dobrého dřevěného kartáče, kterým si každé ráno nebo večer krouživými pohyby promasírujete tzv. problematické partie. Pravidelná masáž přispěje k správnému prokrvení, pomůže k odplavení přebytečné vody, rozproudí lymfu a pokožku krásně zpevní. Hitem je teď tzv. suché kartáčování, pokud ale chcete mít kromě vyhlazené pokožky i krásnou wellness chvilku, rozhodně si přizvěte na pomoc i další kosmetické ( a mnohdy krásně voňavé) pomocníky.

A teď otázka, která zajímá úplně všechny: Jak je to s těmi krémy a oleji?

Vybrat si správný olej a krém na celulitidu je snad ještě těžší než potkat správného ženicha. Výběr je pestrý, ale jen málokterý je ten správný. Takže si alespoň shrňme zásadní body, které by měla taková anti-celulitidní kosmetická rutina splňovat. Dermatologové doporučují zařadit krémy, oleje a peelingy, jejichž složky mají prokrvující účinky (například kofein, pepř či čili). Sáhnout můžete i po aromaterapeutických přípravcích kombinující různé éterické a rostlinné oleje (například rozmarýnový, jalovcový, skořicový či březový). Vhodné jsou také přípravky s retinolem.

Bez změny pitného režimu a jídelníčku to nepůjde

Boj s celulitidou není jen o krémech, ale i o tom, jak jsme najezení a hydratovaní. Do jídelníčku se vyplatí zařadit lněné semínko, zdravé tuky, na vlákninu bohaté potraviny a mořské řasy. Dát sbohem ďolíčkům pomohou i potravinové doplňky s kolagenovými peptidy. Naopak omezit byste měli nadměrný příjem cukru, soli, rafinované mouky a živočišných tuků. Rozhodně si ale hlídejte to, kolik vody denně vypijete. Nejenže kožní buňky po vodě přímo lační, ale její dostatek vám také pomůže udržovat pokožku krásně pevnou a hladkou.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY