Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Jak si poradit se stárnutím pleti?

Krásnou pokožku nebudeme mít napořád. A jestli jsme s ní teď spokojení, pak je nejvyšší čas začít o ni pořádně pečovat. Některým změnám je totiž možné zcela předejít. Jiným se příliš neubráníme, ale můžeme je oddálit. A čím později s péčí o pleť začneme, tím hůř se to bude dělat.


Avšak nejen samotná péče, ale i genetika a životní styl má na stárnutí naší pokožky velký vliv. Pokud ji tedy budeme pravidelně „krmit“ potřebnými živinami, můžeme výrazně vylepšit její aktuální vzhled a zachovat si mladý vzhled.

Zázrak jménem kolagen

Mluví se o něm vždy v souvislosti s pletí. A řeč o něm je rozhodně na místě. Bez něj by totiž pokožka nebyla pružná a hydratovaná. A co to vlastně je ten kolagen? Jde o bílkovinu – ve vodě nerozpustnou – která je základní stavební hmotnou pojivových tkání. Její nedostatek v těle poznáme nejen s přibývajícími vráskami, ale také bolestivostí šlach a kloubů. Úbytek kolagenu s věkem je však naprosto normálním úkazem. Na nás však je, abychom tento stav co nejvíce zpomalili. To se nám může podařit díky správnému jídelníčku. V něm by neměly chybět zejména omega-3 mastné kyseliny a vitamín C. Důležitá je tedy čerstvá zelenina a ovoce, ale také ryby a mořské produkty všeobecně. Zařadit můžeme i kvalitní rostlinné oleje, ořechy a semena. Dalším krokem je pak správná zevní péče o pleť. A jak na to?

Když je vám 20

Kosmetika: Pokud nechcete, aby se vám začaly za pár let rýsovat na čele vrásky, je už teď čas sáhnout po tom správném krému. Ten by měl být přímo ušitý na míru vaší pleti. Pleť v tomto věku ještě nebývá většinou úplně dobrá. Bývá mastná a se sklonem k akné. Rozhodně byste si měla pořídit čisticí vodu bez alkoholu. Ta dokáže očistit zanesené póry a váš obličej projasnit. Z krémů sáhněte po hydratační matující emulzi. Mimochodem, už před třicítkou se pak začíná kolagen z pleti vytrácet, takže péči rozhodně nepodceňujte.

Líčení: Ještě jste ve věku, kdy si můžete dovolit prakticky cokoliv. Ale pozor – nic se nemá přehánět! Rozhodně volte takový make-up, který bude o vaši pleť pečovat a dodá jí důležité živiny. Už v tomto věku je nutné používat kvalitní kosmetické přípravky.

Jídelníček: Pokud máte rychlý metabolismus, pak se ničemu bránit nemusíte. V každém případě i tak je vhodné tu a tam do svého režimu zařadit takzvaný „čisticí den“, kdy budete mít jen vodu, případně zeleninové šťávy. Prospějete tím nejen své pleti, ale vůbec celému tělu.

Když je vám 30

Kosmetika: Pleť už není tak jasná a krásná jako dřív, ale pokud jste o ni dobře pečovala, vrásky se ještě nemusely objevit. I když ty jemné už nejspíš kolem očí či úst, máte. Pořiďte si proto lehkou emulzi, která vaši pleť bude po celý den zvlhčovat. Na drobné vrásky použijte kvalitní krém s vitamínem E a UV filtrem.

Líčení: Sáhněte po podkladovém krému, který sjednotí barevný tón pleti a zároveň pleť rozjasní. Navíc takové krémy seženete už i pro pleť, která má vyšší nároky, než dříve. Zpravidla mohou být i doplněny o cenné látky, které vaše pleť již potřebuje.

Jídelníček: Ideální je zařadit do jídelníčku více obilovin a zakysaných mléčných produktů. Obiloviny obsahují aminokyselinu methinon, která pečuje o zdraví pokožky, vlasů a nehtů. Zakysané mléčné výrobky, případně nejrůznější semínka a ořechy jsou zase plné vápníku, který pleť nutně potřebuje.

Když je vám 40

Kosmetika: Na pleti se už začínají objevovat hlubší vrásky a pomalu se už začíná vytrácet mladistvý vzhled. Kolagenová vlákna v pleti jsou totiž už poškozená. Nezbývá tedy nic jiného, než sáhnout po protivráskovém krému, přesně určeným pro vaši pleť. Vhodný bude krém například s výtažky z vojtěšky, bohatým na vitamíny, minerály, stopové prvky a proteiny. To vše pomáhá vlákna obnovit.

Líčení: Stárnutí – tedy nedostatek kolagenu – se neprojevuje nejen v obličeji, krku a dekoltu ale také na rukou. Je čas začít používat speciální krémy na ruce – nejvhodnější jsou mastné krémy, které se rychle vstřebají a zanechají voděodolný film. Tyto krémy můžete použít pochopitelně i na dekolt a krk. Případně je můžete obměnit za kvalitní rostlinné oleje, například šípkový nebo meruňkový, které hydratují a působí velmi efektně proti vráskám.

Jídelníček: Tělesné funkce, a tedy i dělení buněk, se postupně zpomalují. Látková výměna je proto těžkopádnější. Což se objevuje na celém těle. Je nutné dodat organismu dostatek vitamín E, který chrání buňky a zamezuje vysychání pleti (ukrývá se v pšeničných klíčcích nebo oleji z nich) a nebraňte se ani zahřívacímu koření, které podporuje látkovou výměnu (například chilli).

Když je vám 50

Kosmetika: Teď už vám jen krémy pravděpodobně stačit nebudou. Jednak byste měla své pleti začít dopřávat speciální výživné kapsle a jednak bude nutné začít nějaké kapsle i polykat – zejména takové, které tělu dodají nezbytné látky, které ke svému fungování potřebuje. Případně je můžete nahradit kvalitními, za studena lisovanými oleji. Vyberte si takový, který pro vás bude nejvhodnější, a užívejte každé ráno nalačno jednu čajovou lžičku. Zevně pak nezapomeňte také na výživná séra a masky!

Líčení: Podkladový make-up volte jednoznačně pouze ten, na kterém je napsáno, že je pro zralou pleť a zabraňuje tvorbě vrásek. Zpravidla již takové krémy obsahují látky, které podporují tvorbu kolagenu v pleti. Že se ještě nestaráte o oči a oční okolí? Pak je ten nejvyšší čas. Pořiďte si vypínací a hydratační emulzi.

Jídelníček: Především na začátku přechodu začíná postupně klesat produkce estrogenu a dochází ke kolísání hormonální hladiny. Často se v tomto období zpomaluje látková výměna, ubývá svalové hmoty a přibývá tuková tkáň. Co jíst? Je již vhodné zařadit potraviny nebo doplňky stravy, které obsahují rostlinné hormony – fytoestrogeny (zejména sója a výrobky z ní, doplňky stravy s obsahem jetele). Dále jsou vhodné potraviny, které uvedou střeva do obrátek (například lněné semínko) – pamatujte na to, že pokud nedochází k pravidelnému vyprazdňování, zanáší se nejen celý organismus zevnitř, ale odráží se to i na pleti zvenčí.

Když je vám 60 a více

Kosmetika: Teď vaše pleť potřebuje už jen jediné – rozmazlovat. Dopřejte jí nějaký pořádný výživný a hydratační krém. Klidně si kupte dražší krém, v konečném efektu se to vyplatí. Nutná je i ochrana proti slunečnímu záření, jelikož sluneční paprsky ničí pleť a vyrývají vrásky do tváře. Ke krásné pleti pomůže i vitamín C, kolagen a vápník. Začněte používat často a pravidelně výživné peelingové krémy.

Líčení: I zde by mělo platit, že volíme výhradně takové produkty, které vaší pleti poskytnout co nejlepší možnou výživu.

Jídelníček: Látková výměna je na svém minimu, takže si dávejte velký pozor na to, co dáte do úst. Jednoznačně nejlepší je pro vás zelená zelenina (brokolice, špenát, hlávkový salát) a ovoce s vysokým obsahem vitamínu C. Vůbec se nebojte a klidně sáhněte i po nějakém kvalitním doplňku stravy.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY