Alžběta Krovová je studentkou čtvrtého ročníku medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Věnuje se oboru dermatovenerologie a alergologie. Momentálně absolvuje stáž v soukromé ordinaci estetické dermatologie v Olomouci.
Atopie je jedním z nejběžnějších onemocnění, které sužuje nejen vaši pokožku, ale zároveň se podílí na vzniku veškerých alergií. Projevy atopie na kůži můžeme rozpoznat jako suchou podrážděnou kůži, která reaguje s vyšší citlivostí na veškeré dráždivé faktory. Hlavní potíže působí nadměrné vysušení pokožky. Péče o takovou pleť začíná u čištění, poté následuje správně nastavená léčba a končí hydratací.
Zaměřme se dnes na první část tohoto procesu, kterou je čištění.
Při čištění je důležité dodržovat tři základní pravidla. Voda by neměla mít příliš vysokou teplotu. Pozor musíte dávat na složení mýdel a micelárních vod. Na závěr je velice důležitá dokonalá hydratace. Při čištění pleti se nemusíte bát použít i některá mýdla. Vyvarovat se však musíte přidaných parfemací, ty totiž pokožku nejvíce dráždí. Za zkoušku stojí i přírodní mýdla. Pleť by se měla oplachovat pouze vlažnou vodou a poté jemně osušit ručníkem. Obzvláště není dobré při osušení ručníkem příliš na pleť tlačit, hrozí ještě větší podráždění a zanesení infekce.
Jak na odstranění denního líčení a následnou péči?
Pokud denně nosíte make-up, je důležité po odlíčení nechat pleť pár minut volně dýchat. Pro každodenní odstranění make-upu byste měli používat pouze micelární vodou bez iritancií, se složením vhodným pro atopickou pleť. Přípravky této řady naleznete nejčasněji v lékárnách. Složením se od sebe nijak zvlášť neliší. Základem je vždy voda polyethylenglykol a glyceridy. Ve zkratce se tyto sloučeniny starají o to, aby vaše pokožka zůstala hydratovaná a bez veškerých nečistot.
Čemu byste se měli vyvarovat a co atopickou pleť nejvíce dráždí?
Již jsem zmínila tzv. parfemace. Jedná se o přidané vonné esence, které sice působí příjemný dojem ale bohužel jejich chemické složení pokožce naprosto nevyhovuje. Přípravky bez parfemací poznáte jednoduše tak, že víceméně nemají žádnou vůni. Proto vždy vybírejte kosmetiku bez parfemací. Naopak přípravky z přírodních složek, bez chemikálií mohou atopické pokožce prospět. Takové jsou například rostlinná mýdla s výtažky z měsíčku lékařského, nebo heřmánku. Jejich součástí jsou rostlinné oleje, která napjatou a vysušenou pokožku zklidňují.
Když lépe pochopíme, co vás zajímá, budeme vám zobrazovat přesnější obsah na míru.
Kliknutím na tlačítko „Přijmout vše“ dáte souhlas s využíváním souborů Cookies na účely personalizace, analýzy a cíleného marketingu. Další informace o Cookies a úpravu jejich používání naleznete ve vlastním nastavení.