Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Jak zatočit s černými tečkami?

Černé tečky neboli komedony na obličeji prostě nechceme. Svým vznikem nás informují, že procházíme hormonálními změnami, stresem, nežijeme dvakrát zdravě nebo se příliš nestaráme o svou pleť. Někdo je k nim zase předurčen spíše geneticky. Dobrou zprávou je, že cílenou a pravidelnou péčí je možné vznik černých teček významně ovlivnit. 

 


Černé tečky (komedony) patří mezi projevy akné. Vznikají tak, že se ústí mazových žláz na obličeji nebo na zádech ucpou odumřelými kožními buňkami a kožním mazem. Komedon má otevřený povrch, proto jeho obsah při kontaktu se zevním prostředím chemicky reaguje (oxiduje) – to dává komedonu jeho černou barvu. Výskyt komedonů souvisí se zvýšenou produkcí kožního mazu a rozšířenými póry, tudíž jsou k němu náchylnější osoby s mastnou a smíšenou pletí, ale postihnout může i majitele jiných typů pokožky – vliv na výskyt černých teček mají hormonální změny, především v období dospívání, ale významně se uplatňuje i psychický stres a nezdravý životní styl.

Zásady, bez nichž se to neobejde

Naprostým základem v boji proti černým tečkám je pravidelné a správné čištění pleti. Tímto opatřením se významně snižuje riziko jejich vzniku. Čištění pleti se zkrátka musí stát stejnou rutinou jako ranní a večerní čištění zubů – pořadí je na vás. Čisticí přípravky by v každém případě měly složením a texturou odpovídat aktuálním potřebám vaší pleti, aby ji nedráždily nebo nevysušovaly. Doporučujeme použít po čistícím mléku (nebo gelu či pěně) tonikum, které rozhodně není zbytečnost, protože pleť dočistí a vyrovná její pH. Přípravky by měly mít na obalu uvedeno, že jsou nekomedogenní, tedy nezpůsobují ucpávání pórů. A pozor, týká se to i tónovacích krémů a make-upů.

Do krve by vám měly přejít i další zásady: nesahat si na pleť během dne neumytýma rukama a nesnažit se černé tečky vymačkávat, pokud se objeví – tak si totiž koledujete o jejich zanícení a ještě větší kosmetický problém. 

Kyselina salycilová a spol.

Pokud vás trápí černé tečky, je kromě přehodnocení správné péče o pleť třeba zamyslet se i nad tím, jak se o sebe staráte celkově. Nepřítelem pleti je kouření, nedostatečný pitný režim, málo spánku, sladkosti místo ovoce a zeleniny, málo pohybu venku na čerstvém vzduchu, přemíra alkoholu. Pokožka jako jeden z prvních orgánů našeho těla „žaluje“. Jasně, někdy člověk nedokáže změnit všechno hned, ale počítají se i postupné a cílevědomé změny k lepšímu.

Každopádně si můžete na pomoc povolat posily v podobě kosmetických přípravků určených k péči o pleť s černými tečkami (anglicky blackheads). Dobře dostupné, například v lékárnách, jsou kvalitní čisticí přípravky s kyselinou salicylovou, která z pórů odstraňuje přebytečný maz a odumřelé buňky, tedy původce komedonů. Je vhodné je používat denně, ze začátku alespoň večer, a to i v případě, že máte suchý typ pleti. Pokud by se u vás objevila alergická reakce na kyselinu salicylovou, přípravek ihned vysaďte. 

Dalším krokem, který se uplatňuje v péči o pleť s komedony, je exfoliace, odstranění odumřelých kožních buněk. Asi vás jako první napadne mechanický peeling pomocí krémů se zrníčky – ten ale není úplně vhodný (stejně jako různé nalepovací náplasti na komedony, které sice mohou uvolnit póry, ale současně mohou poškodit folikul nebo z něj odstranit i pleti prospěšné látky). Přednost by měla dostat jemná exfoliace, kterou lze provádět pravidelně a často. Dnes již existují přípravky umožňující šetrnou a účinnou exfoliaci každý den – odumírání pleťových buněk je totiž stálý proces. Pravidelná exfoliace povrchu pokožky pleť projasňuje, čistí a stahuje póry a mírní také projevy pigmentace pleti a vrásky. Sáhnout můžete po přípravcích s AHA a BHA. Jde o přirozeně se vyskytující organické kyseliny, mezi něž patří například kyselina mléčná, jablečná, citronová, mandlová, vinná, glykolová nebo salicylová. Platí, že přípravky s AHA/BHA byste měli začít aplikovat postupně (dle pokynů výrobce), aby si na vaše pleť přivykla. Ačkoli je taková péče při zachování správného postupu bezpečná, domníváme se, že v případě jakékoliv pleťové dysbalance, k níž patří i černé tečky, je nejlepší obrátit se na školenou a zkušenou kosmetičku, která vaši pleť dokáže správně zhodnotit a doporučit vám individuálně vhodné přípravky.

K dlouhodobé péči o pleť se sklony ke komedonům patří i čisticí pleťové masky, tedy takové, které dokážou vytáhnout z pórů nečistoty. Nejpoužívanějšími jsou jílové masky, obsahující různé minerály, například síru, nebo masky s obsahem černého uhlí. Jejich výběr je široký, od těch z lékárny až po masky přírodních značek, a aplikaci jednou či dvakrát týdně lze spojit s příjemným relaxem ve vaně. 

Autor: Mgr. Kristýna Čillíková

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-get-rid-of-blackheads#pore-strips

https://www.mdacne.com/article/comedones-what-are-they-and-how-do-i-treat-them

 

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY