Kortikoidy jsou díky svým vlastnostem často využívané léky nejen v dermatologii. Jedná se o uměle vyrobené látky, které jsou jinak v těle běžně produkovány a pro správnou funkci organismu jsou nezbytné. Jejich účinek je zejména protizánětlivý, tlumí otok, svědění a zhrubění kůže. Formy, ve kterých jsou pro kožní způsob vyráběny jsou různé – masti, krémy, roztoky či pěny a spreje.
Lehčí formy kožních projevů se primárně snažíme řešit bez použití kortikoidů. Pokud jsou ale projevy již většího rozsahu, silně zánětlivé či dochází k mokvání a postupnému zhoršování, je jejich použití na místě. Prodlužování léčby méně efektivní (respektive léčby bez použití kortikoidů) může totiž vést k rychlému zhoršení, které je spojeno s dalšími riziky a komplikacemi. Jedná se zejména o infekci (nejčastěji bakteriální či plísňovou), která si pak často vyžádá i systémovou léčbu antibiotiky. Proto je vhodné, v opodstatněných případech, se zevní terapií kortikoidy dlouho neotálet.
Vzhledem k možným nežádoucím účinkům, by jejich použití mělo být vždy uvážlivé. Patří k nim zejména pálení a podráždění kůže (při krátkodobé aplikaci) nebo ztenčení a křehkost kůže, infekce, tvorba strií či hypertrichóza (u aplikace dlouhodobé).
Nicméně pokud jsou kortikoidy používány správně, k výše zmíněným nežádoucím projevům nedochází, nebo jen vzácně.