Kolagen – skutečný elixír mládí

Mnoho lidí denně podporuje zdraví své pokožky, kloubů a vlasů užíváním kolagenových doplňků, nebo si kolagenový prášek přidávají do ranní kávy, čaje a smoothie. I když je užívání kolagenových doplňků na vzestupu, většina lidí neví, co kolagen vlastně je, co v těle dělá, nebo po jakém doplňku stravy sáhnout. Řekneme vám proto vše, co potřebujete vědět o kolagenu, včetně toho, co to je, co dělá ve vašem těle a zda se kolagenové doplňky skutečně vyplatí.


Kolagen a jeho důležitost v našem těle

Kolagen je druh proteinu. Ve skutečnosti je to náš nejvíce zastoupený strukturální protein tvořící strukturu nebo rámec našich buněk a tkání. Existuje 28 známých typů kolagenu. Až 90 % zastoupení v našem těle má kolagen typu I., který nalezneme v kůži, vazivu, v kostech a nehtech. Kolagen typu II. bývá označován také jako kolagen na klouby a často je v suplementech kombinován s kolagenem typu I. Třetím nejvíce zastoupeným je kolagen typu III. podporující strukturu svalů, tepen a orgánů. Kolagen se skládá převážně z aminokyselin glycinu, prolinu a hydroxyprolinu. Tyto aminokyseliny tvoří tři vlákna, která se prolínají a vytváří charakteristickou strukturu. Nachází se i v pojivové tkáni, kůži, šlachách, kostech a chrupavkách. Poskytuje strukturální podporu našim tkáním a hraje důležitou roli v buněčných procesech, včetně opravy tkáně, imunitní odpovědi, nebo mezibuněčné komunikace a buněčné migrace, což je proces nezbytný pro udržení zdravé tkáně. Tvoří ho buňky pojivové tkáně zvané fibroblasty. Jak lidé stárnou, jejich kolagen se fragmentuje, funkce fibroblastů se zhoršuje, a produkce kolagenu se zpomaluje. Tyto změny, spolu se ztrátou dalšího klíčového strukturálního proteinu zvaného elastin, vedou ke známkám stárnutí, jako je ochablá kůže a vrásky.

Jak si dopřát víc kolagenu?

Vaše tělo kolagen přirozeně produkuje, ale můžete jej také konzumovat prostřednictvím přírodních potravinových zdrojů, jako je například kuřecí nebo rybí kůže. Kolagen se nachází u všech zvířat a je koncentrován právě v částech jako je kůže a klouby. Klidně si tedy někdy dopřejte vepřové koleno, některé druhy mořských plodů, například medúzy, nebo vývar z kostí. Protože vaše tělo přirozeně produkuje kolagen z aminokyselin, můžete produkci kolagenu podpořit tím, že si zajistíte dostatečný přísun bílkovin z potravin, jako je drůbež, ryby, fazole a vejce. Kromě aminokyselin potřebuje pro tvorbu a údržbu kolagenu vaše tělo i další složky stravy. Příkladem je vitamin C, který je nezbytný pro jeho syntézu, takže nízké nebo nedostatečné hladiny vitaminu C mohou vést k narušení jeho produkce. Proto konzumace velkého množství potravin bohatých na vitamin C, například citrusových plodů, papriky, zeleniny, nebo různých bobulí, může pomoci podpořit zdravou tvorbu kolagenu. A co víc, konzumace stravy s vysokým obsahem prospěšných rostlinných sloučenin může také pomoci snížit zánětlivost pokožky a tím zlepšit její zdraví.

Kolagen ale můžete doplnit i za pomoci kolagenových doplňků, které se nabízí v různých variantách od doplňků stravy až po pleťové krémy, které jsou oblíbené pro zmírnění známek stárnutí, jako jsou vrásky a ztráta hydratace pokožky. Kolagen je dostupný ve formě prášku, kapslí, nebo v tekuté formě. Můžete ho užívat samostatně, nebo ho přidat do nápojů a jídel, jako jsou třeba ovesné vločky a jogurt. Dbejte však na to, jaký typ kolagenu si vyberete, můžeme jej totiž rozdělit podle původu a následných účinků. Známe hovězí a vepřový kolagen, který se používá pro kloubní doplňky stravy. Pro péči o vlasy a pleť je ale vhodnější rybí a mořský kolagen, který se využívá také v kosmetickém průmyslu k výrobě anti-age kosmetiky. Výživu pokožky a vlasů tak můžete podpořit a dopřát jim kolagenovou vzpruhu i zvenčí za pomoci kolagenové kosmetiky. Nebo také zevnitř s nejpopulárnějšími doplňky stravy, mezi které patří například kolagen ve formě prášku:

Proč a jak kolagen ztrácíme?

Jak stárneme, naše produkce kolagenu přirozeně klesá, a ten který nám zůstává se fragmentuje. Tyto změny vedou k charakteristickým známkám stárnutí, jako jsou vrásky a suchá, ochablá pokožka. Integrita kolagenu nacházejícího se v kosterním systému se s věkem také snižuje, což vede i ke snížení pevnosti našich kostí. Zatímco ztráta a poškození kolagenu s věkem jsou nevyhnutelné, určité dietní faktory a faktory životního stylu mohou tento proces urychlit. Mezi známé katalyzátory patří například kouření cigaret, které degraduje kolagen a způsobuje stárnutí pleti, vrásky a ztrátu elasticity pleti. Bylo také prokázáno, že nadměrné pití alkoholu urychluje stárnutí pokožky tím, že snižuje produkci kolagenu a poškozuje mechanismy opravy pokožky. Nepomáhá ani strava s vysokým obsahem přidaného cukru a zpracované potraviny, které přispívají k procesu zvanému glykace. Ten snižuje přeměnu kolagenu, a narušuje jeho schopnost interagovat s okolními buňkami a proteiny. Nadměrné vystavování pokožky slunci také snižuje produkci kolagenu v pleti, takže nezapomínejte na opalovací krém a vyhýbání se nadměrnému slunění. Jen tak můžete alespoň částečně předejít známkám předčasného stárnutí vaší pokožky.

Má užívání kolagenových doplňků nějaké výhody?

Studie ukázaly, že užívání kolagenových doplňků má hned několik výhod. Jedním z nejoblíbenějších využití kolagenových doplňků je podpora zdraví pokožky. Výzkum naznačuje, že užívání doplňků s kolagenem může zlepšit některé aspekty zdraví a vzhledu pokožky. Přehled 19 studií, které zahrnovaly 1 125 účastníků (95 % žen) ve věku 20 až 70 let, zjistil, že užívání hydrolyzovaného kolagenu zlepšilo hydrataci jejich pokožky, její pružnost, a vyhladilo jim vrásky. Hydrolyzovaný kolagen je běžný typ kolagenu používaný v doplňcích, který se vytváří pomocí procesu rozkládání proteinů na menší kousky, což tělu usnadňuje jeho vstřebávání. Řada studií tedy prokázala, že užívání kolagenových doplňků může zlepšit hydrataci a elasticitu pokožky a snížit výskyt vrásek. Dávky kolagenu, které se ve výzkumných studiích ukázaly jako účinné se liší, ačkoli většina studií uvádí užívání 2,5–15 gramů denně po dobu 8 týdnů nebo déle. Mějte však na paměti, že mnohé z těchto studií byly financovány společnostmi, které kolagenové produkty vyrábějí, což mohlo ovlivnit jejich výsledky.

Zdroje:

Scientifically Proven Ways to Increase Collagen Production

Effects of hydrolyzed collagen supplementation on skin aging: a systematic review and meta-analysis

What Is Collagen, and What Is It Good For?

Current Insights into Collagen Type I

What is collagen, and why do people use it?

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY