Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Kosmetická masáž Guasha

V posledních letech se masážní technika pomocí kamenné destičky stala hitem především v kosmetice, protože podporuje cirkulaci krve, zlepšuje činnost lymfatického systému a uvolňuje svalové napětí – jde tedy o účinnou prevenci otoků a vrásek. Kámen lze ale využít pro masáž celého těla, v duchu tradiční čínské medicíny, v níž se guasha používala jako preventivní a léčebná metoda.

 


Guasha podle čínské medicíny znamená doslova „seškrábat všechno špatné“ (gua – pohyb v jednom směru, sha – špatný). Jako nástroj se používá různě anatomicky tvarovaná destička z hladkého kamene, původně zejména nefritu (ale v Číně to byl i ohlazený buvolí roh), dnes je to třeba jadeit, růženín, aventurín a další materiály. Masáž guasha může být buď preventivní, kosmetická nebo léčebně-diagnostická a může být také prováděna různě rychlými pohyby a s využitím jemnějších nebo silnějších tlaků. Vliv masáže nastává okamžitě – masírovaná oblast nejprve silně zčervená a může se objevit pálení, zpravidla ale není masáž bolestivá.

Guasha masáž zlepšuje metabolické procesy v kůži a odstraňuje toxiny. Proto se pokožka po ukončení procedury očišťuje a otírá a masírovaný by měl následně pít dostatek tekutin. Guasha techniky pomáhají uvolňovat bolestivé a zatuhlé svaly po celém těle a zlepšovat hybnost kloubů (např. při syndromu karpálního tunelu nebo tenisovém loktu), ale využívá se jich i ke stimulaci reflexních bodů, čímž se cíleně působí na řadu vnitřních orgánů jako jsou játra, ledviny, střevo nebo plíce. Lidé, celý den sedící u počítače, si mohou jednoduchou masáží pomocí guasha kamene ulevit od bolestí krku, ramen a trapézových svalů, ženy mohou uklidňující masáží zmírňovat projevy menopauzy jako jsou například nespavost, bolesti hlavy nebo nadměrné pocení. Sportovci po guasha kameni sahají po tréninku, aby zlepšili a urychlili regeneraci svalů.

Guasha je, jak už bylo uvedeno, metodou tradiční čínské medicíny, ale svůj boom zažívá v posledních letech také v zemích Evropy a v USA. Dokonce byly v odborných lékařských časopisech publikovány studie o vlivu guasha na zlepšení rozsahu pohybu a snížení bolestí u osob pracujících v kancelářích nebo na bolesti zad u starších osob.

Guasha masáž v kosmetice

Velmi dobrou pověst si guasha masáže vydobyly v kosmetické oblasti – prokrvují pleť a zbavují ji škodlivých látek a otoků, uvolňují mimické svaly a tím vyhlazují vrásky kolem úst, očí nebo na čele. Guasha masáž je jednoduchý, rychlý a levný způsob, jak dosáhnout zdravě vypadající, zářivé a hladké pleti. Na masáž obličeje se nejčastěji používá kámen ve tvaru připomínajícím srdíčko, neboť se nejvíce hodí na stimulaci malých obličejových oblastí, čelistí a lícních kostí nebo mezi obočím. Kvalitní guasha kámen nebo guasha destičky ze dřeva seženete v kosmetických e-shopech nebo na webech přírodních kosmetických značek (např. smyssly.cz, omorfia.cz). V dnešní době také není problém najít na YouTube nebo Instagramu videa kosmetických influencerek a redaktorek o účinných masážních technikách používaných na krk a obličej.

Hlavní zásadou je, aby byla pleť před masáží důkladně odlíčená a vyčištěná (ideální je také provést jemný peeling nebo exfoliaci tonikem). Na vyčištěnou pleť naneste olejové sérum nebo hydratační krém, aby kámen mohl po pleti klouzat. Mírným, nikoli silným, tlakem a jednoduchými tahy veďte destičku delší stranou po obličeji od středu směrem ven. Na bradě umístěte gua-sha srdíčkovým výřezem do důlku a táhněte ji od středu po čelisti směrem k uchu, kde změníte směr a potáhnete destičku dolů po krku. Tento tah je důležitý na odstranění nahromaděných toxinů v pleti. Oblast čela masírujte směrem zdola nahoru a od středu čela do stran. Každý tah proveďte 6 až 8x. Dbejte na to, abyste masáž neprováděli hranou kamene – mějte jej co nejvíce nakloněný, aby byla jeho plocha co nejvíce v kontaktu s povrchem pleti. Základní masáž zabere přibližně 15 minut času – vyhraďte si dobu, kdy nebudete rušeni a budete si moct vychutnat uvolnění, které guasha masáž přináší. Po skončení masáže kámen omyjte a uložte do bavlněného sáčku nebo krabičky a věnujte ještě chvíli sami sobě, nejlépe nad šálkem dobrého neslazeného čaje.

Autor: Mgr. Kristýna Čillíková

Zdroje:

https://www.medicalnewstoday.com/articles/320397

https://www.bioaromakosmetika.cz/blog/beauty-tipy/zazracna-technika-naprodlouzeni-mladu-guasha

https://koraorganics.com/pages/mirandas-tips-tricks-rose-quartz-heart-facial-sculptor

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY