Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Mastí se vám vlasy? Víme, jak se problému zbavit!

Mastí se Vám vlasy

Některé typy vlasů bývají mastnější než jiné. Ženy s rovnými vlasy si často stěžují na zplihlý účes. Ty, které mají velmi kudrnaté vlasy a používají až příliš stylingových přípravků, trápí zase poničené vlasy. Často právě i z toho důvodu nadměrně se mastící. Jenže nic nepomáhá a vy už nevíte, co udělat jinak, aby se nemastily? Vyzkoušejte naše jednoduché tipy a rady.


Mastné vlasy jsou takové, které ztrácí svěžest už den po umytí. Trpíme-li tímto problémem, pokožka hlavy nás většinou svědí a nezřídka se tvoří také lupy. Zpočátku jde jen o estetický problém, ale časem nás mohou potrápit například i nevzhledné stroupky ve vlasech. Je nutné si uvědomit, že nadměrně se mastící vlasy má na svědomí zvýšená produkce mazových žláz. Ty vylučují olejovitý sekret, kterému říkáme „maz“. Mazové žlázy máme rozesety v pórech po celém těle. Jejich hlavním úkolem je udržovat pokožku hydratovanou, tedy ji bránit ve vysoušení a chránit před nepříznivými vnějšími vlivy.


Nadměrná péče o vlas

Ne náhodou se velmi mastné vlasy objevují zejména u žen, které často využívají barvy na vlasy, fény, kulmy či žehličky na vlasy. Veškeré tyto procedury, které s vlasy provádíme, mají na svědomí vysušování a následně i lámání vlasů. Kožní maz v této situaci tedy jasně plní svůj úkol, pokud se snaží vlas hydratovat. A čím je vlas sušší, tím víc se hydratuje… Je to začarovaný kruh. Chceme-li se mastnoty ve vlasech zbavit, nezbývá nám tedy nic jiného, než pokožku hlavy i vlasy důkladně vyživit a rovněž dbát na kvalitní stravu, která zde hraje velkou roli.

Mastí se vám vlasy?

Mastí se vám vlasy?

Optimální strava

Snažte se vyhýbat veškerým dráždivým potravinám, jako jsou příliš slaná a kořeněná jídla. Zapomeňte na jednoduché cukry, eliminujte sladkosti. Pijte jen neslazené čaje nebo vodu. Co se tuků týče, volte jen ty zdravé – sáhněte po ořeších, semínkách či rybím mase. Všechny tyto potraviny obsahují navíc i zinek, který se důležitou součástí kvalitní péče o zdravé vlasy.


Další příčiny mastných vlasů

Někdy se může stát, že se vlasy začnou mastit i z jiných důvodů, než je jen jejich kvalita či nadměrná péče o ně. Mnohdy za tímto problémem může totiž stát i hormonální nerovnováha (těhotenství, změna antikoncepce), nadměrný stres, příliš vysušená pokožka hlavy (slunce, mráz) či dlouhodobě nevhodná strava. Bývá také téměř pravidlem, že se mastné vlasy vyskytují u jedinců, kteří celkově trpí na mastnou pleť.


Konvenční kosmetika

Používání nevhodných kosmetických prostředků je jedním z důvodů, proč se vlasy mohou nadměrně mastit. Zapomeňte také na fámu, že se mastné vlasy nesmí často mýt. Máte-li potřebu, klidně je myjte i dvakrát denně. Nejde totiž ani tak o četnost, ale především o volbu správného šampónu. Navíc pokud budete mít opravdu kvalitní produkt, problém začne postupně mizet.

– Volte takovou kosmetiku, která je určena přímo pro váš typ vlasů.
– Šampón nesmí obsahovat silikony ani oleje. V běžné drogerii je problém sehnat kvalitnější produkt. Poptejte se proto o svého kadeřníka nebo v lékárně.
– Používejte jen malé množství kosmetického výrobku – na jedno mytí středně dlouhých vlasů bohatě postačí množství o velikosti vlašského ořechu.
– Jestliže potřebujete kondicionér, pak jej nanášejte výhradně jen po délce vlasů, vyhněte se pokožce hlavy.
– Pro česání volte jednoduchý hřeben. Nikoliv kartáč, který nadměrně dráždí pokožku hlavy a podněcuje ji k tvorbě dalšího mazu.


Byliny pro mastné vlasy

Z přírodních produktů, které můžeme sami nasbírat v přírodě nebo si pěstovat, velmi pomáhá meduňka, měsíček, přeslička, šalvěj, levandule, podběl, heřmánek a rozmarýn. Nemáme-li tyto bylinky k dispozici, pak je bez problémů seženeme v bylinářství, zdravé výživě či lékárně.


Tip – vyrobte si:

Vlasová voda proti nadměrně se mastícím vlasům:

Přísady:
1 polévková lžíce heřmánku
1 polévková lžíce měsíčku
250 ml vroucí vody
Příprava: Vodu je nutno převařit. Těsně před odstavením do ní vhodíme obě připravené byliny a přikryjeme pokličkou. Necháme deset minut louhovat. Následně přecedíme a necháme zchladnout. Vzniklou směs přelijeme do uzavíratelné nádoby s rozprašovačem a používáme dle potřeby. Případně můžeme vzniklý bylinný výluh používat po mytí vlasů jako oplach.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY