Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Mráz a suchá pokožka: Jak ulevit popraskané kůži?

Omrzliny jsou přes zimu poměrně běžnou záležitostí. I když si nakoupíme spoustu termooblečení a silných svetrů, tak nosu, bradě, uším v mrazu hrozí reálné omrzliny. Pokud si navíc zapomeneme rukavice, pak je ohrožena i jemná pokožka rukou.


Když pokožka trpí…

Pro zimní období je velmi vhodnou součástí kosmetického kufříku sezamový olej. Nejen, že pomáhá pleti, aby si udržela potřebnou vlhkost, ale postará se o hydrataci úplně celého těla. Sezamový olej je skvělý regenerační prostředek a pro omrzliny v obličeji i jinde na těle byste těžko hledali lepšího pomocníka. Skrývá se v něm velké množství vitamín E, který pomáhá hojit poškozenou kůži. Pokud si nějakou omrzlinu domů přinesete, ihned ve vodní lázni zahřejte potřebné množství sezamového oleje a natřete na postižená místa. Toto opakujte průběžně během dne, až do odeznění obtíží.
Pokud pak smícháte sezamový olej s trochou šípkového, dostanete směs, která nejen ochrání před omrzlinami, ale rovněž bude působit na pleť jako protivráskový prostředek.

Prochlazené nohy

Právě v zimních měsících trávíme spoustu času v uzavřených botách v teplých vytopených místnostech. Naše pokožka je tak velmi zatěžkávána oproti létu, kdy nohy mohou více dýchat, protože jsou v otevřených botách. Topení navíc až o 30 procent snižuje vlhkost vzduchu a mráz ještě k tomu napomáhá velkému vysušování pokožky. Pokud nám nohy pak venku navíc promrznou, nemá kůže k popraskání daleko. Co s tím?
1/ Chodidla je nutné přes zimu pravidelně hydratovat. Jdeme-li na delší dobu ven, je vhodné použít termoponožky.
2/ V zimním období bychom také měli vybírat kvalitní a dobře zateplené boty. Nejlepším materiálem je kůže, která pomůže nohám lépe dýchat. Zapomeňte na tenkou podrážku, protože v takových botách by vám bylo chladno. Zimní boty by měly být také o malinko volnější, protože v těsných bude zima.
3/ V botách byste měli mít možnost volně hýbat prsty, i když na sobě máte teplejší ponožky.
V případě, že vám nohy přeci jen prochladnou, pak je dobré dopřát jim střídavou sprchu – horkou a studenou. Ta krásně prokrví pokožku a rozproudí krev. Nohy pak namasírujte speciálním skořicovým krémem (k dostání běžně v drogériích) a oblékněte si na ně teplé bavlněné ponožky, nejlépe dvoje. Ráno budete mít nohy krásně jemné a prokrvené.

Rychlá pomoc na omrzliny

Na postižené místo aplikujte jednu kapku neředěného gerániového oleje. Místo potírejte pravidelně dva dny. Pokud budete ještě poté pociťovat nějaké problémy, namíchejte si směs z 5 kapek geránia, 1 kapky levandule a 1 kapky rozmarýnu. Rozřeďte je v jedné čajové lžičce mandlového oleje a natírejte postižená místa.

Tip:

Měsíčková mast
Měsíček regeneruje pokožku, tiší bolest a stimuluje hojení. I když se dnes dá měsíčková mast poměrně snadnou koupit, můžete si ji lehce vyrobit i sami doma: potřebovat k tomu budete 500 g sádla nebo bambuckého másla, 4 hrsti květu měsíčku zahradního, l kuličku borové pryskyřice, 2 lžičky čerstvého nebo sušeného rozmarýnu a 1 hrst květu heřmánku.
Postup: Ve vodní lázni rozpusťte sádlo či bambucké máslo, vložte rozsekané květy a vařte na mírném ohni tři hodiny. Pak nechejte stát do druhého dne. Znovu nechte rozpustit na mírném ohni, přeceďte a zbytky květů vylisujte a znovu vlijte do masti a rozmíchejte. Přes gázu přeceďte do zavařovací sklenice a opět ve vodní lázni mírně vařte. K tomu přidejte borovou pryskyřici zabalenou v gáze. Vařte do rozpuštění. Po vychladnutí přelijte do kelímku a uložte do lednice.

Zdroj:
Voňavá lékárna, Valerie Ann Worwood (One Woman Press, 2012)

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY