Blogerka Jana Pavlovcová
JANA PAVLOVCOVÁ

Můj život s ekzémem – Jana Pavlovcová

MŮJ ŽIVOT S EKZÉMEM – JANA PAVLOVCOVÁ

Jedno je jisté, život s ekzémem není žádný med a chtě nechtě vás to do jisté míry omezí. O to více, pokud se tahle potíž vyskytuje v oblasti obličeje. Kožní problémy na těle schováte v lepším případě pod oblečení, ale snažit se neustále maskovat aknózní nebo ekzematickou pleť pod vrstvou makeupu moc dobře nejde a rozhodně to pleti neprospívá. Naopak si zaděláváte ještě na větší problémy.


Kdy je to jen pupínek a kdy už problém?

Tohle je fáze, kterou lze těžko rozeznat. Ale jde o to se znát a vědět, co je standardní. Např. když jako žena máte v období menstruace zhoršenou pleť díky kolísání hormonů v těle, není to nic neobyvklého. Nebo pokud si dopřáváte hodně sladkého a mastného jídla, pleť vám to také dá najevo. Když se ale pupínky a ekzémy objevují skoro permanentně, je na čase problém začít řešit.

První kroky můžete zvládnout sami. Já jsem si tímhle obdobím prošla několik let zpátky, když jsem vysadila po delším užívání hormonální antikoncepci. Nejen, že to v té době odnesla pleť, ale také vlasy, které mi začaly hromadně po 3 měsících vypadávat. Věřte mi, není to nic příjemného na psychiku. Ale než zoufat se složenýma rukama, hledala jsem příčinu a pomoc. Jako první jsem zašla na krevní testy a měření hormonů. Vše v pořádku a dle norem. U toho se chci na chvíli zastavit. Bohužel není naše medicína ještě v takovém stádiu, aby si vedla podrobné záznamy o každém pacientovi, informace pak mezi sebou sdíleli v momentě, kdy pacient změní lékaře nebo bydliště a tak se může stát, že i když jsou všechny vaše výsledky v normě, neznamená to, že jsou v normě konkrétně pro vás a vaše tělo. Někdo je odolný a jeho organismus zvládne i malé rozkolísání, někdo jako já je třeba na tyhle změny mnohem citlivější. Jsme prostě každý hrozně individuální, a co se týče pleti, nejde najít jen jedno univerzální řešení pro všechny.


Cesta ke kožní lékařce

Najít opravdu erudovaného dermatologa není vůbec jednoduché. Proto hledejte recenze a snažte se vyhledat někoho zkušeného třeba na doporučení svých blízkých. Já tak vystřídala hned tři kožní lékaře a až moje poslední doktorka mi ze všech pomohla nejvíce. Nejen, že si mě důkladně prohlédla, ale ptala se i na další detaily, jestli kouřím, dobře spím, neberu nějaké další léky, zda nejsem alergická na nějaké potraviny nebo látky, nemáme ekzematiky v rodině, apod. Tyhle otázky pomůžou lépe popsat, ve kterém prostředí fungujete.

Narazily jsme s doktorkou na důležitou věc. Když se mě ptala, co všechno používám na pleť, došla k závěru, že toho používám až moc a místo, abych ji dostala do normálního stavu, tak ji ještě více poškozuji. V mém případě platí, čím méně kosmetických přípravků, tím lépe pro moji ekzematickou pleť. Tuhle radu pošlu moc ráda dál, pokud máte problematickou pleť a její stav se nelepší, vyhledejte nejdříve dermatologa, se kterým se poraďte, co máte nebo naopak nemáte na pleť aplikovat. Já ji díky přepečované péči hodně přesušovala a zanedbávala její hydrataci.

Můj život s ekzémem - Jana Pavlovcová

Můj život s ekzémem – Jana Pavlovcová

Ekzematická a problematická pleť se totiž velmi často vyskytuje mezi dvěma extrémy a to, že je buď přesušená, objevuje se díky tomu zarudnutí, popraskání a suchá místa. Nebo je naopak přemaštěná, díky tomu se ucpávají póry a objevují pupínky. Problematickou pleť je potřeba vrátit zpátky do rovnováhy, aby se mohla zahojit a akné či ekzém dostat pod kontrolu.


Tenkrát mi dala radu, ať přestanu používat na nějakou dobu všechnu péči od čištění až po hydrataci a dala mi na předpis jen dvě věci, dezinfekční vodičku a zklidňující krém pro citlivou pleť. Měla jsem na čištění používat jen vodu a nic víc.


Od lékařky jsem dostala ještě další důležité tipy, jak nezhoršit stav pleti:

– vyhýbejte se sluníčku, to totiž stav pokožky dokáže ještě více zhoršit

– mažte se ochranným faktorem v krému pro citlivou ekzematickou pleť

– zaměřte se na úpravu jídelníčku, včetně vhodného pitného režimu

– vynechte, alkohol, cigarety, mastná jídla, sladkosti, uzeniny a vše, co zatěžuje játra

– používejte kosmetiku vhodnou pro citlivou nebo ekzematickou aknózní pleť

– vyhněte se agresivním pracím práškům a avivážím, mohou drážtit kůži

– zkuste vyměnit klasickou zubní pastu za tu bez fluoridu


Jídlo je jeden z nejdůležitějších faktorů, který má vliv na stav naší pleti. Játra a jejich stav jsou totiž dost často odrazem naší pleti. Někdo má odolnější organismus, ekzematikům jako mě stačí opravdu málo. Věděli jste, že třeba oříšky, citrusy a mléko může stav pleti ještě zhoršovat?

Můj život s ekzémem - Jana Pavlovcová

Můj život s ekzémem – Jana Pavlovcová

Jak zjistit, která potravina nedělá mé pleti dobře?

Buď si můžete zajít na speciální krevní testy, které odhalí, na které potraviny jste alergičtí. A projevem může být i ekzém. Nebo si vyzkoušíte tzv. eliminační test, kdy z jídelníčku na nějakou dobu vyřadíte určité potraviny. Nejlépe všechny najednou a poté je postupně po jedné zase zařadit. Zapisujte si do tabulky, kdy kterou potravinu jste opět začali konzumovat a dejte si alespoň jeden týden na sledování nežádoucích projevů. Jakmile zjistíte, že daná potravina nedělá pleti problém, pokračujte se zařazováním dalších. V případě zhoršení pleti hned víte, co může být příčinou. problematickou potravinu pak z jídelníčku vyřaďte pokud možno úplně.

Můj život s ekzémem - Jana Pavlovcová

Můj život s ekzémem – Jana Pavlovcová

Každopádně nečekejte zázraky na počkání. Stav pleti je komplexní věc a nespraví se ze dne za den. Obzvlášť budete věnovat dost času hledání příčin a také řešení, protože na každého funguje něco jiného. Ale nevzdávejte to, naštěstí existuje pro problematickou pleť dost značek, které ji svým složením nedráždí, ale naopak zmírní projevy ekzému. Chce to trpělivost a zbytečně se nestresovat. Stres totiž dokáže stav pleti ještě více zhoršit. Věřte, že vždy jde o přechodné období a po něm bude pokožka opět zdravá.

Jana Pavlovcová

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY

ZANECHTE KOMENTÁŘ