Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Nejčastější chyby, které děláme v péči o dětskou pokožku

Péče o dětskou pokožku není nijak složitá, ale mnoho z nás může při ní napáchat nemalé škody. Hlavně při používání nevhodné kosmetiky, která mívá za následek vznik dětských kožních onemocnění a alergických reakcí. Navíc existuje možnost, že nepříznivě ovlivní ledviny, játra a endokrinní systém malých dětí.


Miminko má vonět „jako miminko“

Konvenční dětská kosmetika často obsahuje látky, které mohou poškodit jemnou pokožku kojenců a batolat. Rozpouští přirozený kožní film, působí dráždivě na dětské oči, často vedou ke vzniku ekzému, syntetické parfemace jsou navíc považování za pátý největší kosmetický alergen vůbec, také se o nich mluví jako o hormonálních disruptorech, látkách, působících nedobře na hormonální systém dětí i dospělých. Jsou jedním ze jmenovatelů pozdější neplodnosti. U kosmetiky vůbec neplatí, že čím víc voní, tím má lepší účinky. Přílišná vůně totiž maskuje zápach látek, používaných k lepší klouzavosti výrobku na po kožce anebo přidaných konzervantů či pěnidel. Dalšími podstatnými problémy mnohých kosmetických produktů pro děti jsou barviva a agresivní pěnidla. Pro lepší barevný efekt se u dětské kosmetiky používají takzvaná azobarviva, která jsou dlouhodobě spojována se vznikem hyperaktivity.

Rodiče by měli dát ve složení výrobku pozor na složky, uvolňující formaldehyd jako DMDM hydantoin, Imidazolidinyl urea (velmi častá složka pečující kosmetiky jako jsou sprchové krémy a gely, tělová mléka, pleťové krémy), Diazolidinyl urea, Quaternium-15 (a další Quaternia), Bronopol (2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol), 5-Bromo-5-nitro-1,3-dioxane,Hydroxymethylglycinate. Dále by rodiče měli dávat pozor na látky Propylene glycol, 1,4 dioxane, Parafinum liquidum, minerální oleje, parabeny, Triclosan.

Co používat pro ošetření dětské pokožky?

Pro starost o jemnou dětskou pokožku toho vlastně moc nepotřebujete. Postačí vám kvalitní nekonzervované hydroláty, které můžete použít pro provonění vody na koupel miminka nebo batolete. Jsou vhodné také k jeho zklidnění před spaním nebo v letním horku pro osvěžení, a velmi dobře pomáhají při přebalování na opruzeniny. Vhodné jsou třeba Levandule lékařská, Růže damašská, Heřmánek římský.

Do vody na koupání u takto malých dětí nemusíte přidávat žádnou pěnivou složku, protože se dítě nepotí stejně jako my dospělí. Pokud ale bez ní být nemůžete, používejte šetrné prostředky, mající některou ze známých bio certifikací. Je to jistota, že výrobek neobsahuje výše uvedené látky, které mohou vašemu miminku ublížit. Bio certifikáty mají poměrně přísná pravidla, obsahující seznamy zakázaných látek pro parfemaci, konzervaci anebo zlepšení pěnivosti.
Pro následné ošetření pokožky po koupání můžete použít bambucké máslo, kakaové máslo, avokádové máslo, olejový macerát z Měsíčku lékařského, mandlový olej, olivový olej (pro kosmetické použití), meruňkový olej, konopný olej, který je výborný na ekzematickou dětskou pokožku. Oleje a másla nanášejte vždy na vlhkou pokožku, jinak se špatně vsakují. Pokud jste dítě již osušili, můžete na něho nastříkat některý z hydrolátů a následně nanést olejovou vrstvu.

Zdroje :
https://www.niehs.nih.gov/health/topics/agents/endocrine/index.cfm
https://www.nrdc.org/stories/9-ways-avoid-hormone-disrupting-chemicals
https://www.ewg.org/research/dirty-dozen-list-endocrine-disruptors
https://www.hormone.org/your-health-and-hormones/endocrine-disrupting-chemicals-edcs
https://www.ewg.org/research/exposing-cosmetics-cover/formaldehyde-releasers
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3441937/
https://www.ewg.org/research/campaign-safe-cosmetics-report-toxic-chemicals-found-kids-bath-products
https://www.treehugger.com/health/7-chemicals-and-toxins-avoid-when-buying-baby-products.html
https://www.enfant.com/votre-bebe-0-1-an/sante/tout-savoir-sur-la-peau-de-bebe/
https://www.soinsdenosenfants.cps.ca/handouts/your-babys-skin
https://www.doctissimo.fr/html/dossiers/peau_boutons_enfants.htm
https://www.ewg.org/enviroblog/2014/01/chemicals-should-disappear-cosmetics
https://www.ewg.org/californiacosmetics/toxic20

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY