
Je laser při řešení kožních problémů to nejlepší a kdy má smysl takové ošetření podstoupit a zda vůbec ? Dnes vám sdělím své zkušenosti, s tímto druhem léčby, které jsem prodělala před 4 roky, kdy jsem po vysazení hormonální antikoncepce řešila svůj přetrvávající ekzém kolem úst (periorální dermatitida), kterého jsem se nemohla několik let účinně zbavit.
K laseru jsem se rozhodla jako k poslední možnosti záchrany, protože na mě do té doby nefungovaly žádné mastičky ani léky proti zánětům. A protože můj muž si laserem vyřešil pleť po akné, která se mu od té doby zlepšila a problémy se již nevrátily, říkala jsem si, že by mi laser mohl také pomoci. Samozřejmě jde ale vždy o individuální zkušenost a na každého může mít laser jiný efekt. Kožní problémy jsou bohužel komplexní a vždy odráží celkový stav organismu.
Co může vyřešit laser?
Laserové paprsky se již dlouhou dobu využívají v estetické medicíně jako skvělý nástroj v boji proti stárnutí, umí zmírnit vrásky, pleť tak viditelně omladí. Pomůže s pigmentovými skvrnami, které dokáže zmírnit nebo zcela zmizet. Používá se např. i při takových problémech jako je akné či kožní ekzémy, jizvy po akné či zčervenání způsobené rozšířenými cévkami v obličeji. K odstraňování znamének, apod. Ale výsledek a zlepšení vám dopředu nedokáže zaručit nikdo.

Laserové záření
Jak takový laser vůbec funguje?
Podle síly paprsku proniká laserové záření do podkožní vrstvy kůže. Podle toho o jaký laser se jedná, rozlišuje se jeho efekt a působení na pleť.
Při problémech se začervenáním pleti způsobené rozšířenými cévkami, laser zářením posiluje stěny cév, které se zatáhnou, a tak dochází ke zpevnění pleti a zčervenání postupně mizí. Frakční laser například působí na poškozenou pleť naopak více do hloubky v tzv. mikrobodech, které vytvářejí na povrchu kůže mřížku. Laserem dojde k odpaření drobných oblastí epidermis a díky uvolněnému teplu v hloubce buněk k prohřátí kolagenu. Kolagenní vlákna se teplem remodelují a následně se začínají vytvářet i vlákna nová. Takové ošetření nastartuje přirozený proces regenerace a obnovy buněk. Tímto postupem se např. odstraňují a zjemňují vrásky, pigmentové skvrny i jizvy a další kožní problémy. Čím hlouběji a silněji laserové paprsky pronikají, tím trvá proces regenerace déle. Při frakčním laseru se stará vrstva pokožky postupně odstraňuje, tvoří se strupy, pod kterými vzniká nová vrstva pokožky.

Laserové záření
Účinky laseru
Laser má analgetický účinek, díky působení světelné energie dokáže znecitlivět nervové buňky. Působí protizánětlivě, protože díky působení polarizovaného světla umí likvidovat záněty. To je jeden z hlavních důvodů, proč se využívá při akné a kožních problémech jako jsou ekzémy. Ty jsou nejčastěji způsobeny vnitřními záněty, které způsobují různé faktory. Laser umí zánětlivá místa zlikvidovat a tím pomoct pleti se vyléčit. Někdy je potřeba absolvovat několik sezení za sebou, aby se dostavil požadovaný účinek. Laser funguje biostimulačně. Umí spustit obnovu a přirozenou regeneraci poškozených buněk i nastartovat tvorbu nových.
Moje osobní zkušenost
Jak jsem zmiňovala výše, řešila jsem neustupující periorální dermatitidu v oblasti brady, které jsem se za pomocí kožních lékařů, mastiček i antibiotik působících na záněty, nemohla zbavit. Ještě předtím, než se mi dermatitida projevila, jsem měla příznaky růžovky, kterou mi diagnostikoval předchozí kožní lékař. Zkusila jsem chodit na světelnou fototerapii, kam jsem pravidelně docházela dvakrát týdně. Bohužel bez výraznějšího efektu. Na kamarádku s lupénkou ale fungovala skvěle a od problémů ji hodně pomohla. Proto jsem zvažovala co dál a rozhodla se po nějaké době zkusit právě laserové ošetření přístrojem Smoothbeam, který je jemnější verze frakčního laseru, nejde tak do hloubky. Lékař by vás měl předtím vyšetřit a posoudit, která metoda je pro vás nejlepší, aby vám zákrokem ještě více nepřitížil. Špatně zvolená intenzita světelných paprsků může pleti naopak ještě více ublížit.

Osobní zkušenost
Po vstupním vyšetření jsem se objednala na první laserové ošetření. Před každým zářením je pleť důkladně odlíčená a vyčištěná, aplikuje se na ní znecitlivující mast, která se nechá působit a díky které je pak laser mnohem snesitelnější. Během ošetření jsem cítila jen drobné štípnutí, nic co by se nedalo přežít. Po proceduře jsem si pleť chladila studeným gelovým obkladem, protože pleť je po laseru zahřátá, citlivá a zčervenalá. Studený obklad ji pomáhal zklidnit. Absolvovala jsem celkem tři vyšetření. Délku mezi jednotlivými intervaly ošetření by měl určit lékař podle stavu a vývoje pleti.
Věděli jste…
Co je u laseru nejdůležitější dodržovat, je podstoupit léčbu ideálně v zimních měsících. Proč? Laser pokožku může uzdravit, ale během procesu regenerace je pleť extra citlivá na jakékoliv podněty zvenčí jako je slunce, veškerá kosmetika, pocení, apod. Musíte se chránit každý den vysokým slunečním faktorem a to i během zimních měsíců. Tuto ochranu pleti je třeba dodržovat i několik měsíců po posledním zákroku. Já si v domnění, že pleť je již v pořádku, šla po třech měsících od posledního sezení zaběhat, namazala se ochranným faktorem a i přesto, že byl již podvečer, tak druhý den jsem se probudila s kopřivkou po celém obličeji.
Během sportu, kdy se přirozeně potíte, totiž běžný ochranný krém s faktorem nemusí být zcela účinný. A i přesto, že jsem si šla zaběhat v podvečer během jarních měsíců, kdy slunce není nijak extra silné, jsem si zadělala na další kožní problémy, které jsem léčila celý měsíc. Nic příjemného. Pokud laser zvažujete, tak opravdu jen v zimních měsících a při dodržování sluneční ochrany. Jinak si můžete zadělat ještě na větší kožní problémy než před ním.

Relaxace
Pomohl laser? Nedokážu odborně posoudit. Během sezení se mi stav pleti nijak nezlepšil, možná i krátkodobě zhoršil. Po posledním zákroku jsem taky nezaznamenala žádný extra velký rozdíl. Až od doby, kdy jsem svou kosmetiku vyměnila za přírodní konopnou, nastalo větší zlepšení a dneska již můžu říct, že mám relativně zdravou pokožku bez větších problémů. Dodržuju pravidelné čištění pleti ráno a večer, vždy se odličuji, používám kosmetiku určenou na problematickou pleť, hydratuji, pravidelně jednou týdně používám čistící masky, dobře spím, jím a nestresuji se. Možná mělo na zlepšení stavu mé pleti efekt všechno dohromady. Možná mi laser přece jen nakonec nastartoval proces k vyléčení, ale jak velkou měrou nedokáži říct. Možná za svůj díl mohla i ta nepříjemná kopřivka, kdy jsem vysadila všechnu kosmetiku, líčení a používala jen tinkturu, mast a vodu na opláchnutí. Občas totiž máme pleť přepečovanou a pomůže ji naopak co nejméně zásahů a přípravků.

Spánek