Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Opruzeniny – letní úhlavní nepřítel

Nejedna maminka řešila v těchto horkých dnech nepříjemné opruzeniny u svého miminka. Opruzeniny vznikají ve chvíli, kdy se tře kůže o kůži nebo kůže o oblečení. Dochází k nim především na místech, kde se drží teplo a vlhko bez přístupu vzduchu. Tedy nejčastěji na zadečku, kolem genitáliích a v záhybech kůže. Postižené místo je začervenalé, podrážděné, nepříjemně pálí a svědí. Opruzeniny však nejsou jen dětskou záležitostí, i dospělého člověka umí pěkně potrápit.


Rychlá pomoc

Pokud již k opruzeninám došlo, místo omyjte vlažnou vodou, ideálně za použití antibakteriálního mýdla, nebo použijte antibakteriální ubrousky. Místo osušte a ošetřete vhodným léčivým krémem. Nejúčinějším pomocníkem jsou kalciové a zinkové masti. Natřete pokožku pouze tenkou vrstvou. Jestliže vrstva bude příliš silná, vytvoříte opět pokožku neprodyšnou a spíše jí uškodíte, nežli pomůžete. Místo udržujte suché, pokud by podrážděná pokožka byla nadále ve vlhkém prostředí, mohlo by dojít k mokvání a až ke krvácení, a v tu chvíli by bylo nutné již vyhledat lékařskou pomoc. Lékaře byste měli navštívit i pokud opruzeniny přetrvávají.

Při léčbě opruzenin také nezapomínejte na dodržování hygienických zásad:

  • udržujte pokožku suchou a čistou
  • po umytí netřete kůži ručníkem, mohli byste infekci rozšířit
  • po nanesení léčivé masti si nezapomeňte umýt ruce, zabráníte tak šíření infekce
  • volte vhodné masti a zároveň takové, které chrání kožní bariéru

 

Jak opruzeninám předcházet?

Protože se nejčastěji opruzeniny vyskytují pod plenkou, je důležité zvolit správnou velikost. Příliš těsné pleny vytvářejí ideální podmínky ke vzniku zapařené pokožky. Důležité je zajistit cirkulaci vzduchu. Toho docílíte například tím, že necháte plenku trochu volněji nebo pokud to bude možné, necháte miminko chvíli bez plen. Nezapomínejte své miminko v létě častěji přebalovat.

Také příliš přehnaná hygiena opruzeninám nikterak neprospívá, narušujete tím přirozenou kožní bariéru, která má za úkol pokožku chránit a udržovat jí hydratovanou.

Oblečení volte především z bavlny a také si dejte pozor, abyste své dítě příliš nenavlékala, aby se zbytečně nepotilo.

Opruzeniny mohou vznikat i jako alergická reakce na některou látku obsaženou v pleně, případně to může být projev nějaké potravinové alergie.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY