Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

ALŽBĚTA KROVOVÁ

Dermatolog

Alžběta Krovová je studentkou čtvrtého ročníku medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Věnuje se oboru dermatovenerologie a alergologie. Momentálně absolvuje stáž v soukromé ordinaci estetické dermatologie v Olomouci. 

Péče o suché ruce od častého mytí a dezinfekce

Zima, neustála dezinfekce a časté přechody z chladu do tepla, to vše se podílí na vysoušení pokožky nejen vašich rukou.  Právě ruce jsou nejčastěji zasažená část těla ať už z důvodů častého mytí, používání agresivních mycích přípravků, dezinfekce, nebo i klimatických změn. Kožní praskliny se běžně vyskytují v oblasti kloubů a tam kde je pokožka nejvíce mechanicky namáhaná. To vše může vést ke vzniku bolestivých míst s odlupující se pokožkou, vyššímu riziku uchycení bakterií a následnému vzniku infekce.


V době pandemie COVID 19 je na prvním místě mytí a dezinfekce rukou. To je samozřejmě stěžejní při snaze ochránit sám sebe před nákazou. Jak se ale starat o své ruce, aby tuto přílišnou zátěž vydržely? Těchto pár triků vám péči o ruce usnadní, a zároveň zabrání nadměrnému vysušování jejich pokožky.

Při mytí rukou byste měli používat pouze vlažnou vodu. Příliš vysoké změny teplot jsou totiž jednou z příčin suché a popraskané pokožky. Pokud přicházíte z venku a vaše ruce jsou promrzlé, neměli byste si je okamžitě omývat horkou vodou. Je dobré vyčkat, než se ruce trochu prohřejí, poté omýt pod vlažnou vodou nejméně dvacet sekund.

Dalším bodem je výběr mýdel. Ta by měla být s obsahem určitých hydratačních složek, například heřmánkového nebo arganového oleje. Po umytí je důležité správné osušení rukou ručníkem. Základem je nechat na rukou alespoň trochu vody, která se do pokožky vsákne. Již takto dosáhneme lepší hydratace suché kůže.

Jak na dezinfekci rukou a hydrataci po ní?

Samozřejmostí se v dnešní době stala dezinfekce rukou po každém umytí, či návštěvě veřejných prostor. To však znamená nadměrnou zátěž pro naši pokožku. Dezinfekční prostředky obsahují agresivní chemikálie, jako jsou složky alkoholu apod. Tyto složky zajišťují zničení většiny bakterií uchycených na našich rukou. Zároveň nás tak připravují o potřebnou kožní bariéru. Ta je právě důležitá jako ochrana před vypařováním vody vázané v kůži. Po každé dezinfekci je tedy důležité pokožku hydratovat a potřebnou bariéru tím obnovit. K této ochraně lze použít krémy s obsahem vazelíny v jejich základním složení.

Hydratační krémy jsou různé a každému vyhovuje jiné složení. Hitem posledních let se stává Bisabolol, což je složka esenciálního oleje heřmánku. Ta působí na pokožku jako kondicionér tím že ji hydratuje, zklidňuje a vyhlazuje. Další důležitou složkou je již zmíněná vazelína. Ta pomáhá obnovovat bariéru, která reguluje úbytek vlhkosti zpomalováním odpařování vody z pokožky. Tyto složky jsou bohatě zastoupeny například v přípravku Baza plus krém a dalších, které jsou dostupné na trhu.

Zdroje:

https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-basics/dry/coronavirus-handwashing

https://www.klubzdravi.cz/a/sedm-tipu-jak-se-zbavit-suchych-rukou

http://www.bazaplus.cz/#baza-plus

15. 1. 2021

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY