Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Péče při neštovicích

Plané neštovice patří mezi velmi častá infekční onemocnění. Jen málokteré dítě se jim zcela vyhne. Virus se přenáší kapénkovou infekcí a nejčastěji se šíří na jaře. Avšak není to pravidlem – pupínky se mohou objevit v kterémkoliv ročním období.


Pro většinu nakažených nepředstavuje průběh planých neštovic žádné velké riziko. I když samozřejmě výjimka potvrzuje pravidlo a rozhodně je dobré se tlumení příznaků věnovat. U někoho probíhají neštovice téměř bez příznaků, jiný se zase osype od hlavy k patě a ulehne s vysokou horečkou. Už jen proto se nevyplatí brát toto

Co je třeba dodržovat

Stejně jako u jiných nemocí, tak i u planých neštovic je nutné dodržovat určitá pravidla, aby onemocnění proběhlo co nejvíce v pohodě a bez větších následků. Samozřejmostí je pochopitelně izolace dítěte a ideálně i nejbližších členů rodiny. Dítě musí být v klidu a v žádném případě není dobré vystavovat se slunečním paprskům. Důraz by měl být kladen i na správnou hygienu – denně se sprchovat pouze vlažnou vodou a nepoužívat mýdlo či sprchové gely. Co se ošacení týče, je dobré sáhnout výhradně po bavlněných kouscích, neškrábat pupínky a několikrát denně je ošetřovat vhodnými prostředky.


Hydratační krémy

Abyste zmírnili svědění, je dobré pořídit kvalitní hydratační krém. Ideálně takový, který je vhodný i pro atopickou pokožku a neobsahuje příliš syntetických látek. Krémem pokožku promazávejte alespoň dvakrát až třikrát za den. V lékárně je možné sehnat i krémy s přídavkem zinku. Ted je v tuto chvíli pro pokožku žádoucí, může i zmírnit svědění a v každém případě podporuje hojení pupínků.


Tekutý pudr

Poohlédnout se můžete i po tekutém pudru. Velmi často se prodává v kombinaci s mentolem. Nutno však upozornit, že tento prostředek není vhodný pro děti mladší šesti let. Do tohoto věku je jakékoliv užívání a používání mentolu (ať vnitřní či zevní) nežádoucí. Menším dětem tedy pořiďte jen samotný tekutý pudr.

Přípravky proti svědění


V případě, že je pupínků po těle opravdu mnoho, pak je vhodné pořídit i některý z volně prodejných prostředků proti svědění. Nejsou však většinou vhodné pro natírání velkých ploch, používejte je jen krátkodobě a výhradně v malém množství na pupínky.

Olej z černého kmínu

Černý kmín patří k nezastupitelnému koření především v Indii, na Blízkém východě a ve Středomoří. Má úžasnou ořechovou příchuť. Bývá nazýván jako „zlato faraonů“. Kvůli jeho neopomenutelným zdravotním přínosům patří k nejdražším léčivým semenům na světě. Obsahuje přes sto chemických sloučenin, z nichž některé ještě ani nejsou identifikované. Je zařazen mezi silně antivirotické oleje. Poradí si tedy i s neštovicemi. Z těch nejběžnějších látek obsahuje vitamíny skupiny B, vápník, hořčík, fosfor, měď, zinek, železo a další. Velmi často je využívám právě při léčbě mnohých kožních problémů. Olejem z černého kmínu je vhodné pokožku promazávat, ale můžete jej užívat i vnitřně.

Éterický olej z levandule

Jestliže si nějaký přírodní prostředek opravdu rychle poradí s úporným svěděním, pak je to levandule lékařská. Můžete samozřejmě využívat obklady z čaje, který si s levandulí připravíte. Jednodušší formou je však využití čistého éterického oleje. Není třeba jej ředit ani u dospělých, ani u dětí. Kapku olejíčku je možné dávat přímo na pupínky. Čistý levandulový olej má antibiotické a antimykotické účinky, silně dezinfikuje pokožku.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY