Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Periorální dermatitida: Co znamená a jak ji léčit?

Trápí zejména ženy ve středním věku. I když má tato nemoc ve svém názvu ústa (orální), nemusí se vždy nutně týkat jen úst. Často se objevuje i kolem očí nebo nosu. V každém případě jde však o nepříjemný problém, který je nutno řešit.


Periorální dermatitida je chronické zánětlivé onemocnění a nejčastěji se vyskytuje u žen, které používají příliš kosmetických produktů nebo pracují v náročném prostředí. I když jsou ústa místem, kde se nejčastěji vyskytuje, mohou se nepříjemné pupínky nebo zakalené puchýřky objevovat i na jiných místech v obličeji, někdy i po celé ploše. Typické je pak zčervenání pleti. A to je snad ten největší problém. V podstatě vám nic jiného není a fyzicky se cítíte celkem fit. Ale tohle zkrátka jen tak nezakryjete.

První pomoc od lékaře

Vyrazíte-li s periorální dermatitidou k lékaři, většinou odejdete se speciální mastí, kterou je nutno několikrát denně na postižená místa mazat. V akutním stádiu jde rozhodně o nejlepší pomoc. Avšak vzhledem k tomu, že jde o problém, který se velmi rád vrací, je dobré mimo akutní fázi zapracovat na jídelníčku i dalších faktorech, které propuknutí nemoci ve velké míře ovlivňují. A které to jsou?

Psychické rozpoložení

I když je velmi těžké jedinci v akutním stádiu vysvětlit, že je pro něj více než cokoliv jiného nutný klid, měl by se této rady držet. Tedy častěji odpočívat, v maximální možné míře se vyhýbat stresovým situacím a snažit se být v pohodě. Přispět k tomu mohou delší procházky v přírodě i relaxační techniky. Zhoršené psychické rozpoložení či mírné deprese mohou být totiž jedním ze spouštěčů periorální dermatitidy. V rámci možností se snažte být co nejvíce v pohodě, naordinujte si několikadenní odpočinek, případně si přizvěte na pomoc s domácností či dětmi partnera, kamarádku nebo rodiče. Nebo paní na úklid. Jednoznačně se snažte co nejvíce zklidnit a odpočívat. Abyste se cítili lépe, uvařte si čaj z meduňky nebo lipového květu. Oba vás zklidní a navíc pozitivně působí na pokožku obličeje. Máte-li po ruce i řepík, uvařte čaj také z něho a použijte jej k pravidelným oplachům obličeje. Urychlí hojení a pomůže zmírnit zčervenání.

Správná výživa

Stejně jako u jiných obdobných potíží, i zde může značně pomoci speciální dieta. Minimálně v akutní fázi, ale lépe je samozřejmě praktikovat ji dlouhodoběji. Základem je vysazení cukru a veškerých mléčných výrobků. Ideální je rovněž eliminovat ve svém jídelníčku klasickou pšeničnou mouku. Zkuste ji nahradit špaldovou nebo žitnou variantou. Ještě lepší volbou je však zcela bezlepkové pečivo. Zároveň s tím je nutné posílit játra, která se na celkové očistě organismu podílejí. S tím může pomoci například ostropestřec mariánský. Každé ráno je vhodné sníst lžíci čerstvě namletých semen a zapít je vodou nebo si během dne dejte, například do salátu, jednu lžíci kvalitního oleje za studena lisovaného ze semen rostliny. V souvislosti s periorální dermatitidou se často hovoří také o lehčí formě jaterní diety – tedy vynechání smažených a příliš tučných potravin či polotovarů, alkoholu a omezení kávy a kofeinových nápojů obecně. Můžete to vyzkoušet, rozhodně tím nic nepokazíte. Vyvarovat byste se měli rovněž všech alergenů, jako jsou mořské plody nebo ořechy.
Naopak velmi vhodné je zařadit do jídelníčku některé obiloviny, jako je quinoa, jáhly nebo amaranth. K čištění těla dopomůže i červená řepa, případně šťáva z ní. A popíjet můžete během akutní fáze i větší množství kopřivového čaje. V sezóně je vhodné využít kopřivu čerstvou, mimo sezónu si kupte nasušené kopřivové listy. Velmi vhodným doplňkem jídelníčku jsou pak tmavě zelené druhy zeleniny – ty můžete jíst do sytosti, kolikrát denně chcete.

Červená řepa

Červená řepa

Kosmetické produkty

V případě periorální dermatitidy dávejte pozor také na kosmetiku, jakou používáte. A řeč není jen o dekorativních přípravcích, ale zejména o sprchových gelech a šampónech. Většinou obsahují mnoho látek, které mohou na pokožku působit dráždivě a tím onemocnění zhoršovat. Pokud je to jen trochu možné, v akutní fázi používejte k mytí výhradně jen čistou vodu nebo ekologické a nedráždivé přírodní mycí prostředky. Tedy takové, které jsou vhodné pro citlivou až atopickou pokožku. Nejčastěji je seženete v lékárně. Na mytí obličeje pak přijde vhod čistá micelární voda. I při výběru této kosmetiky však postupujte velice opatrně. I přírodní kosmetika může někdy působit dráždivě. Projděte si pečlivě složení u vybraného výrobku a řiďte se heslem – čím méně položek, tím lépe.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY