ALŽBĚTA KROVOVÁ

Dermatolog

Alžběta Krovová je studentkou čtvrtého ročníku medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Věnuje se oboru dermatovenerologie a alergologie. Momentálně absolvuje stáž v soukromé ordinaci estetické dermatologie v Olomouci. 

Pleť pod rouškou coronaviru. Jak pečovat o pleť za časů pandemie?

Jistě je nyní pro každého z nás, nedílnou součástí dne rouška. Nosíme jí při každé možně příležitosti styku s okolím a dalšími lidmi. To je samozřejmě správně, je dobré chránit sebe a své okolí. V této době je ale také dobré zvýšit péči o svou pleť. Roušky, které většinou nosíme jsou z umělých látek, v lepším případě z bavlny. Tyto materiály jsou ve většině případů ne zcela prodyšné a při delším nošení dochází k navlhnutí roušky a později k zapaření pleti pod rouškou. Vlhko a teplo podporuje množení bakterií, vylučování potu a tvorbu akné. Rozhodně to neprospívá citlivé pleti, trpící například Rosaceou.


Jak pečovat o pleť za časů pandemie?

Prvním bodem je rozhodně častější čištění pleti. K tomu můžeme použít například micelární vody, nebo čistící gely. Vyvarujte se čistícím gelům s mikročásticemi, které zbytečně pokožku dráždí. Pokud jste zvyklí používat peeling, stačí jej omezit na jednou týdně, ale zároveň ne zcela vynechat. Peeling je dobrý k odstranění odumřelých buněk kůže, mazu a dalších nečistot. Ke zklidnění pleti používejte hydratační krémy, ale ne zbytečně moc mastné. Vaše pokožka se promastí pod rouškou až moc. Dále je dobré při opruzeninách nechat pokožku dýchat, nebo použít tekuté pudry na opruzeniny. Pozor ale na nadměrné vysoušení pleti.

Aknózní pokožka pod rouškou a jak na ni?

Pokud máte problematickou pleť již za normálních podmínek, nošení roušky vám k tomu samozřejmě nepřidá. Jednou z věcí, které byste se měli vyhnout, je používání make-upu. Jistě lze make-up v této situaci oželet. Pod rouškou vaše pleť už tak vůbec nedýchá, použitím make-upu to ještě zhoršíte. Znovu je dobré po každém nošení roušky pleť vyčistit. Používejte již vyzkoušené pleťové vody. Pokud jste již v minulosti užívali přípravky s exfolianty, není nutné se jich zbavovat. Jen dbejte na hydrataci pleti. Spíše je dobré používat tzv. cold creams, které vaši pleť zchladí a zklidní a nepoužívat krémy s parfemací. Samozřejmostí je nepokládat své ruce na obličej.

Očekávané zlepšení pleti se v karanténě nedostaví

Asi každý, kdo trpí na aknózní nebo problematickou pleť čekal, že s příchodem domácí karantény bez častého nanášení make-upu, se jeho pleť zlepší. Bohužel ve většině případů je opak pravdou. Naše pokožka samozřejmě vnímá své okolí a s tím souvisí i vnímání podvědomého stresu. Ten je hlavním z faktorů podílejících se na tvorbě akné. Proto se zkuste oprostit od nynější situace, a i nadále pečovat o svou pleť.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY