Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Posuňte v zimě ochranu pokožky na další level

Ne že bychom v Čechách měli zimu jako na Sibiři, čtyři roční období ale pořád zažíváme. Je tedy potřeba se o sebe podle vlivů počasí řádně starat. O sebe, o svou tělesnou schránku, její obal.


Ať už máte více či méně citlivou pokožku, jedno je jasné – v každém období roku potřebuje vaši starostlivost a péči. Slunce, suchý vzduch, vítr i mráz jsou přesně těmi aspekty, které mohou napáchat dokonce i trvalé škody na vaší pleti. A to nechcete! Speciálně bychom se pak měli postarat o části pokožky, kde je nejjemnější a tím pádem nejvíce náchylná – rty, ale i celý obličej, uši, ruce…

Tyto partie jsou především v zimě nejvíce vystavovány větru či mrazu, protože je málo zakrýváme. Kdo by také chodil s šálou přes celý obličej… Pojďme se tedy společně podívat na zajímavé a účinné rady k tomu, aby pokožka netrpěla více, než je únosné.

Vyprahlá pusa

Vysušené a popraskané rty jsou v zimě asi nejvíce diskutovaným problematickým místem z celého těla. První tip, který je zároveň tím nejzákladnějším platí současně i pro zbytek pokožky: mazat, mazat, mazat! Hydratační krémy, případně přírodní krémy a masti nevznikají v tak masové produkci jenom pro parádu, ale právě proto, abychom je pravidelně používali. Můžeme tak docela snadno pomoci kůži po celém těle přežít ta nejnáročnější období roku z hlediska počasí.

Další absolutně prioritní pravidlo zní: pít dostatek čisté vody, aneb minimálně dva, lépe tři litry denně a více! Především ti, kteří bojují s pitným režimem, poznají velmi rychle a snadno, jak vypadají vyprahlé rty. Hydratace prachobyčejným pitím vody je totiž skutečně „sůl nad zlato!“
A mimochodem – milovníci piva nemusí být docela zklamáni – v něm je totiž zase vitamin B, který si s popraskanými rty umí poradit stejně tak. Ovšem pijte v přiměřeném poměru!

Šťavnatá pusa

Tento pojem prakticky neexistuje, určitě tedy ne přirozeně. To proto, že rty mají ze všech částí těla nejméně mazových žláz, nijak se samy nedokáží hydratovat a ani jakkoliv chránit. Existuje tak několik opět méně, ale i více funkčních balzámů na rty. Je tedy potřeba pečlivě vybírat ty správné. Některé z nich navíc často vykouzlí opravdu šťavnatý filtr. Zamilujete si je pak nejen vy, ale jistě i vaše okolí.
Vždy ovšem sahejte raději po produktech z lékárny, ideálně i s odborným poradenstvím, nebo také po ověřených či přírodních značkách, které mají nejvyšší pravděpodobnost zafungovat, a to třeba i s okamžitou platností!
Rozhodně nikdy, ale opravdu nikdy nedělejte tu hloupost, že namísto balzámu, který nemáte zrovna po ruce, rty olíznete. Ačkoli se to zprvu nikomu nezdá, je to jeden z nejhorších nápadů, jak si „pomoci.“
Pro ty méně citlivější dámy máme skvělou zprávu: dokonce i rtěnka (lépe hydratační, ale v podstatě každá) se považuje za ochranu rtů, ovšem samozřejmě nejsou-li v kritickém stavu a uznáte za vhodné, že tak lehká a parádivá ochrana jim postačí.

Mrazivá horská pusa

Co je potřeba zmínit, je zima na horách, která je od té ve městech diametrálně odlišná. Paradoxně na horách je především slunce tím největším strašákem, který může vaší pokožku, zejména pak tenoučké rty sežehnout. A to tak, že se z toho budou dlouho a horko těžko dostávat.
Proto je na místě extrémní opatrnost a vyplatí se soustředit na to, aby byly rty ideálně zakryté a opakovaně hydratované. Stejně jako některé vstupy na sjezdovky jsou na vlastní nebezpečí, a čas od času platí výstraha lavinového nebezpečí, je zcela na vás, jak se postavíte k ochraně pokožky a jak moc vyvinutý máte pud sebezáchovy. Doporučujeme nebrat popraskanou, promrzlou, nebo spálenou a ozářenou pokožku na lehkou váhu!

Simona Redlipska
redakce Zdravá pokožka

Zdroje:
vitalia.cz
rehabilitace.info

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY