Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Přineslo vaše dítko domů vši? Víme, jak se jich nejlépe zbavit

S novým školním rokem je opět aktuální téma vši dětské. Ta se v kolektivech školek a škol šíří poměrně rychle. Nejen učitelé, ale i rodiče jsou z neustále se opakujících ataků parazita velmi unavení a zjišťují, co mohou udělat pro to, aby breberkám ve vlasech dali nadobro stopku.


Veš dětská žije výhradně ve vlasech, převážně dětí. I když se může stát, že přeskočí i na hlavu dospělého jedince. Rozhodně je fámou, že by dospělí nemohli mít vši. Faktem však zůstává, že v dětských kolektivech se parazit šíří mnohem více a častěji. Veš měří asi tři milimetry a krev ze svého hostitele saje až pětkrát denně. Postižený jedinec při tom pociťuje až úporné svědění hlavy – zejména pak za ušima, na zátylku a na vrcholu hlavy.

Životní cyklus vší

Samice vši dětské žije zhruba měsíc a během této doby je schopna v hlavě svého nositele naklást až 50 vajíček. Říká se jim hnidy a jsou velmi odolné. Navíc se velmi špatně odstraňují, jelikož jsou přilepené přímo na vlasu. Každá z hnid je na horním pólu opatřena jakýmsi poklopem, který za sedm až jedenáct dní praskne a vylíhne se z něj lymfa. Ta se ve svém stádiu celkem třikrát svléká. Přičemž před každým svlečením saje krev. Po osmi dnech se z lymfy stává plnohodnotný jedinec. Který, v případě samice, opět klade další a další vajíčka po celé hlavě. Samci příliš dlouho nežijí.

Konvenční prostředky

Proti vši dětské je možné koupit v obchodech i v lékárnách nespočet prostředků. Některé jsou přírodní, jiné až příliš chemické. Vždy se poraďte s prodejcem nebo – ještě lépe – s lékárníkem. Přičemž také pamatujte na to, že na každého jedince může fungovat úplně něco jiného. Často se i na veš dětskou prodávají prostředky na odvšivení psů. Traduje se, že fungují o něco lépe, než ty určené dětem. Nutno však podotknout, že tyto prostředky nejsou primárně určeny pro citlivou dětskou pokožku. Chcete-li však ušetřit, pak v případě psího šampónu se vám to jistě povede. I účinek se nejspíš dostaví. Nezapomeňte také přikoupit speciální hustý hřeben, kterému se říká všiváček. Je velmi důležitým pomocníkem – avšak spíše než s hnidami si poradí s živými cizopasníky – snadno je vyčešete. V každém případě je nutná trpělivost a důslednost.

Éterické oleje

Jsou velmi dobrým pomocníkem jak v preventivních opatřeních, tak i akutních. Nejlépe pro tento účel poslouží éterický olej z levandule a tea tree olej. Ve chvíli, kdy zaznamenáte první informaci o výskytu vší ve vašem okolí, pravidelně každé ráno svému potomkovi namažte jednu kapku vybraného oleje za uši a za krk. Levanduli je možné použít neředěnou, tea tree olej je vhodné alespoň minimálně rozmíchat v jakémkoliv oleji.
Po večerním mytí vlasů, pak smíchejte jednu polévkovou lžíci jablečného octa, do ní přidejte i deset kapek éterického oleje z levandule, přidejte dva decilitry vlažné vody a promíchejte. Směsí pak potomkovi důkladně opláchněte hlavu. Dále se pak již nepoužívá žádný další oplach, byl by nežádoucí.
V případě, že však již vaše dítě vši domů přineslo, je nutné vyčistit a vyprat veškeré tkaniny v domácnosti. Ložní prádlo, čepice, trika, mikiny i další kousky oděvů, kde by vši mohly mýt, musíme vyprat. Minimálně na 60 stupňů. K máchání však nakonec ještě přidáme několik kapek levandule a jednu kapku eukalyptu. Tím případné vši či hnidy zlikvidujeme a prádlo navíc ještě vydezinfikujeme.
Čistý eukalyptový olej pak můžeme nakapat do vody a touto směsí pak setřít veškeré povrchy v domácnosti, případně tímto vyčistit i polstrování sedaček a židlí.

Náš Tip:

Zábaly proti vším

Nejen při akutním problému, ale i preventivně je vhodné využívat zábaly hlavy. Jsou vhodné pro děti nejdříve od 3 let a využít je mohou pochopitelně i dospělí jako prevenci v případě, že se v domácnosti vši vyskytly.
Olejový zábal: Smícháme 20 ml meruňkového oleje a 5 ml neemového oleje. Přidáme pět kapek tea tree oleje. Olej naneseme po celé délce vlasů, přikryjeme fólií a necháme 30 – 60 minut působit. Poté vlasy opatrně pročešeme hřebínkem všiváčkem a umyjeme šampónem, jak jsme zvyklí. Kůru po sedmi a dále po čtrnácti dnech opakujme.
Voňavý zábal: Na vlasy připravíme směs z 50 ml mandlového oleje, 7 kapek levandule, 6 kapek tea tree a 5 kapek cedrového dřeva. Směs rovnoměrně aplikujeme na pokožku hlavy i celou délku vlasů. Přikryjeme igelitem a následně ještě ručníkem. Zábal necháme působit minimálně hodinu, lépe dvě. Poté vlasy běžným způsobem umyjeme a pečlivě pročešeme všiváčkem. Zábal opakujeme rovněž po sedmi i čtrnácti dnech. Ideálně pak ještě po třech týdnech – tyto intervaly vychází z životního cyklu vši dětské.

Další alternativní metody

Existují i dvě osvědčené metody, které fungují, avšak nejsou příliš vhodné pro děti. První z nich je obarvení vlasů běžnou barvou. V žádném případě však nedoporučujeme aplikovat jakékoliv barvy na vlasy osobám mladším 15 let. Případně se poraďte s kadeřníkem či kadeřnicí, kteří se na odstraňování vší specializují. Další možností je také použití žehličky na vlasy. Ta díky velmi vysoké teplotě zlikviduje i případné hnidy, které na vlasech zůstaly. Berte ji však raději jen jako doplněk ostatních metod, nikoliv jako jedinou možnou cestu. A pamatujte na to, že vysoká teplota žehliček na vlasy není příliš vhodná nejen pro děti, ale ani dospělé. Používejte si tedy jen velmi zřídka.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY