Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Přírodní prostředky pro zdravé vlasy a nehty

Správná strava i péče může výrazně ovlivňovat stav našich vlasů a nehtů. Ty si jsou svým složením velmi podobné. A vyžadují i velmi obdobnou péči. Nepotřebují však žádné drahé přípravky z reklamy. Ty mohou být někdy, naopak, i velmi kontraproduktivní. Naučte se o ně pečovat tak, abyste s nimi neměli žádné problémy.


Vlasy i nehty odráží celkový stav našeho organismu. Projeví se na nich úplně všechno – nemoci, životní styl, stres, nevhodná strava či nedostatek spánku. Krom toho má na ně negativní vliv i špatné zacházení – ať už je to v případě vlasů vysoušení horkým vzduchem, žehlení, barvení chemickými barvami a podobně. Nehtům ubližují jak běžné laky na nehty, tak i – velmi výrazně – umělé nehty. Velmi neblahý vliv na zdraví vlasů a nehtů má pochopitelně i nevhodně zvolená kosmetika.

Keratin a biotin

Základním stavebním prvkem vlasů i nehtů je keratin. Je to vlastně organická bílkovina, která se řadí mezi skleroproteiny. Má vláknitou strukturu a není rozpustný ve vodě. Vlasy i nehty se vlastně tvoří takzvanou keratinizací. Což je proces, kdy se keratin hromadí v povrchových vrstvách pokožky. Tomuto procesu se často říká také rohovatění. Vlasům i nehtům zároveň poskytuje i ochranu.
V procesu keratinizace je zásadní i prvek biotin. Což je vitamín B7 neboli vitamín H. Ten v našem těle funguje jako přenašeč tzv. aktivní kyseliny uhličité. Slouží k látkové výměně tuků a bílkovin. Navíc pomáhá se vstřebáváním dalších vitamínů (zejména B5, B9 a B12) a má slabé antioxidační vlastnosti.

Rostliny pro krásu

Přeslička obsahuje obrovské množství křemíku, a tím pádem náramně prospívá nehtům, vlasům a kůži, působí také hojivě a močopudně. Zvyšuje pružnost a pevnost cév, užívá se při zánětech močového ústrojí nebo při močových či ledvinových kaméncích, zevně podávaná urychluje hojení ran, působí antirevmaticky, ve formě kloktadla se užívá při angíně, zánětech dutiny ústní, katarech průdušek nebo při hemoroidech. Na vlasy si připravíme odvar, kdy 4 čajové lžičky přesličky zalijeme na 1/4 vody. Deset minut povaříme, odstavíme a ihned přecedíme. Necháme zchladnout a popíjíme během dne.

Bambus – je ideálním pomocníkem pro posílení vlasů i nehtů. Je v něm ukryta kyselina křemičitá, která má mnoho dalších pozitivních vlivů na naše tělo. Z bambusu můžeme využít všechny části. Ideální jsou však listy, ze kterých připravíme nálev a tím oplachujeme vlasy po každém mytí.

Vlašské ořechy – díky svému složení účinně posilují vlasy, nehty i pokožku. Olej z vlašských ořechů obsahuje vysoké množství omega-3 mastných kyselin. Zatímco samotné ořechy jsou vhodné vnitřně, za studena lisovaný olej z ořechů je pak vhodný zevně. Mističku s olejem nahřejeme ve vodní lázni a poté aplikujeme na vlasy, případně nehty. Ideálně uděláme zábal. Na vlasy dáme igelit, ručník a necháme minimálně dvě hodiny působit. V případě aplikace nehtů natáhneme na ruce rukavice a opět necháme aspoň dvě hodiny působit. Velmi podobně jako olej z vlašských ořechů, funguje pro naše vlasy i nehty rovněž olej konopný.

Vejce a med

Jde o dvě velmi výživné suroviny, které běžně používáme v kuchyni. Avšak velmi dobré využití mají vejce i med rovněž v kosmetice. Rozklepneme jedno vejce do misky a přidáme k němu lžičku tekutého medu. Pořádně promícháme a naneseme na vlasy. Zabalíme do igelitu a ručníku, necháme půl hodiny působit. Poté omyjeme vlažnou vodou – v žádném případě ne horkou, jinak bychom vejce z vlasů špatně dostávali. Poté umyjeme běžným způsobem šampónem, aplikujeme kondicionér a opláchneme.

Pečující zábaly

Poškozené vlasy i nehty potřebují vláhu. Tu nejlépe dodáme pomocí pravidelných olejových zábalů. Před nanesením na vlasy (ve formě masky) či nehty (ve formě zábalu) je však třeba olej lehce nahřát. Maximálně však na 40 stupňů. To proto, aby všechny důležité látky mohly začít naplno pracovat a bez problémů se dostaly dovnitř vlasu či kůže. Za nejkvalitnější oleje se považují ty zastudena lisované. Své výjimečné vlastnosti si uchovávají pouze ve studeném stavu a při tepelných úpravách ztrácejí mnoho důležitých látek.

Olivový olej

Olivový olej

Olivový olej – vyživuje, regeneruje a ideálně se hodí pro hodně suché a poškozené vlasy či přesušenou kůži na rukou.

Avokádový olej – oproti olivovému má tu výhodu, že se hodí spíše pro jemnější vlasy a citlivější kůži.

Arganový olej– pochází z jader stromu, který roste pouze v Maroku. Je plný vitamínů A, E, omega-6 a omega-9 mastných kyselin. Vyhlazuje vrásky, zpomaluje stárnutí kůže a posiluje vlasy.

Jojobový olej – regeneruje poškozené vlasy a je vhodný spíše pro mastné vlasy.

Dýňový olej – vzhledem k tomu, že obsahuje obrovské množství zinku, uděláte nejlépe, pokud jej budete užívat vnitřně. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Pupalkový olej – pupalka bývá často přidávána do potravních doplňků. A to nejen do těch, které jsou určeny pro vlasy a nehty. Obsahuje totiž cenné esenciální mastné kyseliny a spoustu vitamínu E.

Mandlový olej – má silné regenerační schopnosti. Pomáhá na přesušené a třepící se vlasy.

Hroznový olej – úžasný pro příliš se mastící vlasy. Má téměř zázračné antioxidační účinky (podle některých studií až 50x větší než vitamín E).

Kokosový olej – nenajdete lepšího prostředku proti lámání a padání vlasů a třepení konečků.

Makadamový olej – zvláčňuje a hydratuje. Použijte ho v případě, že máte hrubé, poškozené a nepoddajné vlasy. Stejného účinku dosáhnete i u poškozené a přesušené kůže na rukou.

Vyzkoušejte:

Bylinná voda pro regeneraci vlasů
Přísady:
300 ml vroucí vody
2 polévkové lžíce jablečného octa
1 čajová lžička mandlového oleje
1 menší polévková lžíce květu heřmánku pravého
1 menší polévková lžíce listu šalvěje lékařské
1 menší polévková lžíce listu kopřivy dvoudomé

Příprava: Bylinky zalijeme horkou vodou a necháme cca deset minut louhovat. Poté je scedíme a přidáme ostatní suroviny. Bylinkovou vodu můžeme aplikovat na vlasy a pokožku hlavy. Přípravek je opět možné opláchnout čistou vodou nebo ji ponechat ve vlasech, které se upraví běžným způsobem.

Bylinky

Bylinky

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY