Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Přírodní prostředky z kuchyně pro citlivou pleť

Citlivá pokožka není žádná výhra. Většinou je suchá, tenká, málo hydratovaná a náchylná na výkyvy počasí. Špatně reaguje na slunce, vítr či mráz. Vadí jí toho opravdu hodně. S ohledem na to, je třeba k takové pokožce přistupovat a dopřávat jí péči, aby neměla důvod dávat najevo, že se jí něco nelíbí.


Velmi často se citlivá pleť projevuje zčervenáním, drobnými pupínky i zvýšenou náchylností k ekzémům. Rozhodně je také třeba zapomenout na mýtus, že citlivá kůže rovná se suchá pleť. Není tomu tak. Přecitlivělá pleť může být naprosto kterákoliv – mastná, smíšená, aknózní nebo přesušená.

Stav našeho zdraví

V každém případě je třeba myslet na to, že pokožka je odrazem našeho vnitřního zdraví. Většinou je projevuje oslabený imunitní systém, hormonální nerovnováha, období nadměrného stresu a pochopitelně i jídelníček – respektive celkový životní styl. Pokud se naše pleť proměnila na citlivou doslova ze dne na den, pak je nutné zamyslet se nad tím, jakou výraznější změnu jsme udělali. Může jít třeba jen o nevhodně zvolenou kosmetiku.

Čisté oleje

Pokud vás obtěžuje pocit pnutí, pálení nebo svědění, pak sáhněte po nějakém za studena lisovaném oleji, který doma zrovna máte. Olej by měl být lehký, dobře vstřebatelný, který pokožku příliš nezamastí. Ale zároveň ji dobře vyživí a ochrání. Použít můžete téměř jakýkoliv, který pleť zvláční. Mezi nejlepší patří lněný, vlašský, mandlový nebo pupalkový. Snažte se vyhnout slunečnicovému oleji, který spíše vysušuje. Zvlášť při dlouhodobějším používání.

První pomoc z lednice

Citlivou pleť skvěle a rychle zklidní obyčejná okurka hadovka. Okurka totiž patří do skupiny „kosmetické zeleniny“, která si poradí s mnohými obtížemi. Suchou pleť hydratuje a dodává jí potřebnou výživu. Dokáže pokožku vypnout, a zároveň čistit. Navíc vodu vymačkanou z nastrouhané okurky můžeme použít jako pleťové tonikum.

Máme-li v obličeji vrásky, pak si s tím umí bezvadně poradit obyčejné vejce. Rozšleháme jej a naneseme jako masku na obličej a krk. Necháme chvíli působit a pak smyjeme. Vajíčko skvěle vyživí pleť a dodá jí potřebnou hydrataci.

Pokud nejste alergičtí na včelí produkty, pak je dobré si alespoň jednou týdně dopřát medovou masku. Med hydratuje, vyžití a hrubší i citlivé pleti dodá potřebnou jemnost.

Brambory mohou pomoci ve chvíli, kdy se v obličeji začnou tvořit červené skvrny. Na jemném struhadle je nastrouháme a vymačkáme z nich šťávu, právě tu využijeme. Čistíme s ní pleť jako s běžnou pleťovou vodou. Vodu z brambor můžeme bez obav použít i na oční okolí.

Vyzkoušejte:

Měsíčkový masážní olej

Měsíček lékařský patří mezi přírodní prostředky, které jsou velmi vhodné pro citlivou pleť. Olej s měsíčkem si můžete pochopitelně i koupit. Pokud vám však měsíček roste na záhoně či v květináči, můžete jeho květy využít i jinak, než jen na okrasu:

Jak na to? Na 1 litr mandlového oleje přidáme cca 100 – 120 g měsíčku. Bylinu napěchujeme do uzavíratelné lahve a zalijeme olejem. Ten musí bylinu zcela přesahovat, jinak by se mohla objevit plíseň. Nádobu se směsí uzavřeme a položíme na okenní parapet. Necháme za občasného protřepání louhovat cca 30-40 dní. Poté přecedíme a je hotovo. Měsíčkový olej následně uchováváme ideálně v chladu a temnu. Spotřebujeme nejlépe do šesti měsíců.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY