Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Přírodní suroviny na mazání i do koupele pro zlepšení stavu pokožky

Atopické projevy patří mezi chronické kožní onemocnění, kterého sice není snadné se jen tak zbavit, ale s trochou snahy můžeme vcelku rychle eliminovat nepříjemné příznaky. Vyzkoušejte návody, které snad přijdou vhod právě i vaší pokožce.


Atopická dermatitida bývá většinou celoživotní onemocnění. Pokud se však na něj zaměříme a vysledujeme, co nám pomáhá, můžeme se vcelku rychle zbavit nepříjemných příznaků, jakými jsou šupinky, skvrny nebo červené skvrny na pokožce. Atopická pokožka také velmi často nepříjemně svědí.

Zevně i vnitřně

Že je nutno upravit jídelníček, o tom není třeba se rozepisovat. Stejně tak důležitá je však i péče zevní. Atopická pokožka o sobě dává vědět nejčastěji na místech, jako jsou tváře, loketní a podkolení jamky nebo ruce. Ekzém se však může objevit prakticky i kdekoliv jinde po těle. Ke zhoršení dochází velmi často se změnou počasí, v chladných či horkých měsících nebo při virových nebo bakteriálních onemocněních. Na stav pokožky atopika má vliv i pyl, roztoči, kosmetické a drogistické zboží a rovněž oblečení z umělých materiálů. Velmi důležitým prvkem domácí léčby je i posilování imunitního systému – stravou počínaje a dobrým psychickým stavem konče. Je důležité snažit se vytěsnit stres a stresové situace ze svého života.

Promazávání je základ

Velmi důležité či lépe řečeno nezbytné je potírání postižených míst buď lékařem předepsanou či kvalitní domácí mastí. Případně volně prodejnými zvláčňujícími a zklidňujícími krémy, jež budou pokožku dostatečně hydratovat a promašťovat. Vždy ale musíme pečlivě vybírat, protože obyčejné masti mohou mnohdy vzbudit dráždivou reakci. Vhodné jsou jemné masti či krémy s příměsí měsíčku, ovsa nebo konopí či slézu.

Vyzkoušejte:

Koupel z ovsa

Již naši předkové věděli, že ovsem lze léčit krční obtíže, prsní choroby, žaludeční potíže, že slouží jako prevence infarktu i pro zlepšení fungování tlustého střeva. Ovšem přímo zázračné výsledky má při léčbě kožních ekzémů a zánětů kůže. Na ekzém je pak nejvhodnější ovesné mléko nebo ovesná koupel (ovesné vločky či otruby se zalijí vodou, nechají vylouhovat a poté se tekutina nalije do vany). Při pravidelném užívání ovsa může ekzém ustoupit nebo zmizet úplně.

Koupelové mléko

Pro atopickou pokožku je nutné, aby byla správně hydratovaná a bylo o ni dobře pečováno. Domácí koupelové mléko si poradí s mnohými kožními obtížemi. Pro tento účel je možné použít jak klasické kravské mléko nebo smetanu, tak i kozí mléko, které je k pokožce šetrnější. Případně je možné použít i mléko rostlinné. Pro tento účel se nejvíce hodí opět oves, mák, mandle či špalda. Vybranou plodinu zalijte vodou a nechte celý den odležet. Těsně před koupelí důkladně promixujte, přeceďte přes plátno a nalijte do koupele. Koupelové mléko je vhodné připravit vždy čerstvé. Mléko i smetana vyživují pokožku, odstraňují odumřelé kožní buňky a pleť celkově zkrášlují.

Měsíčkové mléko s lopuchem

Přísady:

 • 1 šálek mandlového mléka
 • ½ šálku smetany
 • 3 polévkové lžíce medu
 • 4 polévkové lžíce jemně rozemletých vloček
 • 2 polévkové lžíce květů měsíčku lékařského
 • Hrst lopuchových listů
 • Příprava:

  Připravíme si vodní lázeň, ve které zahřejeme mléko. V něm rozpustíme med a přidáme měsíčkové květy a lopuch. Přikryjeme pokličkou a necháme hodinu louhovat. Poté přidáme ovesné vločky a necháme dalších deset minut odstát. Nakonec přecedíme přes plátno a směs důkladně vymačkáme. Připravenou směs ihned použijeme do koupele.

  Lněný olej zmírní příznaky

  Po koupeli je nutné tělo důkladně promazat. Ideálně kvalitním, za studena lisovaným olejem, který dodá pokožce řadu cenných látek. Využít můžete některé kosmetické produkty, které jsou určeny právě atopikům. Raději než v drogerii se po nich poohlédněte v lékárně. Budete-li chtít využít některý z přírodních prostředků, pak vyzkoušejte lněný olej. Umí si poradit s mnohými ekzematickými projevy. Jeho síla tkví ve velkém množství nenasycených mastných kyselin i vitaminu F. Pomáhá jak vnitrně, tak i zevně. Jeho síla tkví ve velkém množství nenasycených mastných kyselin i vitaminu F.

  Pupalka

  Dalším z velmi silných pomocníků, je pupalkový olej. Ten je bohatým zdrojem omega 3 a omega 6 mastných kyselin, dále obsahuje vitamíny skupiny B, vápník a hořčík. Největší uplatnění má pupalkový olej u lidí s onemocněním kůže od různých problémů s akné, ekzémy, lupenkou, jizvami, striemi a jinými kožními obtížemi. Je možné užívat jej vnitřně i zevně.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY