Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA
ATOPICKÁ POKOŽKA
Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA
DĚTSKÁ POKOŽKA
SUCHÁ POKOŽKA
VLASOVÁ POKOŽKA

Proč je ochrana před slunečním zářením i v zimě nutný krok?

Ochrana pleti před slunečním zářením patří mezi nejvíce opomíjenou péči. Tento krok je ale stejně důležitý jako pravidelné čištění pleti a má být součástí každodenní rutiny. Proč používat přípravky s UV ochranou i v zimě, kdy, aspoň u nás, slunce skoro nesvítí?


Nutnost ochranných krémů proti slunečním paprskům v létě už asi chápe téměř každý, kdo se někdy ošklivě spálil na pláži nebo doma při sekání zahrady. Také lyžaři, vyrážející v zimě do vysokých hor za lyžováním na slunečných svazích, vědí své a tubičku opalovacího krému mívají vždy v kapse. Ochranný krém s vysokým SPF by ale měl mít po ruce každý, i když nevytáhne paty z české kotliny, a to celoročně – tedy i ve dnech, kdy je zataženo, mrzne, nebo se stmívá ve tři odpoledne. Ne, nejde o marketingovou taktiku kosmetických firem, jak prodat „letní“ produkty i v zimních měsících a tak více vydělat. Argumenty pro používání ochranných krémů po celý rok jsou totiž velmi pádné.
Připomeňme si, že od sluníčka nám přicházejí pozdravy především v podobě UVA a UVB paprsků. Záření UVB stojí za zarudnutím a spálením kůže (angl. Burning) a UVA zase přispívá ke stárnutí kůže (angl. Ageing). Paprsky UVB mají v zimních měsících pochopitelně nižší intenzitu, navíc chodíme venku zabalení do kabátů a šál. Větší nebezpečí představují paprsky UVA – ty jsou opravdu záludné. Působí na naší pleť nepřetržitě, protože prostupují oblačností i v době, kdy slunce nesvítí, a najdou si naši pleť i za okny domů nebo skly aut. Navíc dokážou prostupovat do hlubších vrstev pokožky než paprsky UVB. Také nesmíme zapomínat, že naši pleť poškozují i další druhy světla – asi deset procent tzv. fotostárnutí (stárnutí pleti vlivem světla) mají na svědomí HEV paprsky a infračervené světlo. HEV je modré a viditelné světlo, které vyzařuje jak ze slunce, tak ze zařízení, jako jsou telefony, televizory, tablety nebo počítače. Infračervené světlo je běžným okem neviditelné. Vyzařuje teplo, které je cítit. Výzkumy prokázaly, že modré a infračervené záření rozkládají kolagen a zhoršují pružnost pokožky. Co zmíněné druhy paprsků v součtu dokážou? Není toho vůbec málo: jemné linky a vrásky, pigmentové změny, nejednotný tón pleti, ztráta pružnosti, zarudnutí, zhoršená struktura pleti a popraskané žilky.

Kdo maže, ten pomaleji stárne

Pokud tedy chceme předejít předčasnému stárnutí pokožky vlivem slunečního záření, musíme se chránit, a to opravdu důsledně, každý den a celý den. Skvělou zprávou je, že výrobci kosmetiky jsou opět o krok dál a nabízejí široké možnosti ochrany pleti proti fotostárnutí. Slova jako „chemický filtr“ už nejsou vůbec noční můrou z nitra ropného průmyslu – filtry v kosmetice jsou dnes mnohem sofistikovanější, na nošení příjemnější (nevytvářejí hutný bílý film a neštípou v očích) a hlavně jsou dlouhodobě bezpečné. Před pravidelným používáním UV ochany vás nezachrání ani výmluvy na příliš mastnou nebo příliš citlivou pleť. Výrobci nabízejí přípravky pro všechny typy a stavy pleti a vybrat si můžete z různých textur (krém, emulze, mléko, kapky, sprej apod.). Samozřejmostí jsou také tónovací ochranné krémy, tedy příjemné 2v1. Diskvalifikací z péče není ani stav peněženky, protože si vyberete ve všech cenových hladinách a nemusíte přitom slevit z kvality.

Pro používání UV ochrany platí několik „zlatých“ pravidel:

1. Každé ráno – přípravek naneste jako poslední krok péče (tedy po denním krému, ale před nanesením make-upu).
2. Na dva prsty – dostatečné množství přípravku je klíč k úspěchu. Tady neplatí, že méně je více. Krém musí na pleti vytvořit ochranný štít – řiďte se pravidlem, že na obličej patří množství na délku ukazováčku a prostředníčku.
3. Volte přípravky s SPF 30 a výše (ochrana před UVB), ale pohlídejte si, aby krém chránil i před UVA (znak UVA v kroužku, PA+, nebo jiné označení: broadcast, UVA protection, multi-protection UV apod.).
4. Vybírejte podle vašeho typu a stavu pleti (nekomedogenní, pro citlivou pleť, fluid pro mastnou pleť apod.). Řada přípravků proti UV záření nabízí příjemné bonusy v podobě péče – současně obsahuje např. antioxidanty nebo hydratační složky, které ocení každá pleť.
5. Ochranu udržujte – pokud jdete například odpoledne do fitka, po cvičení pleť umyjte a UV ochranu znovu naneste. V případě, že máte během dne make-up, můžete UV štít doplňovat formou spreje (tipy viz níže).

Prověřené tipy:

Estée Lauder – Perfectionist Pro Multi-Defense UV Fluid SPF 45 (cca 950 Kč, 30 ml)
Dermalogica – Hydratační emulze Dynamic Skin Recovery SPF 50 (od 530 Kč)
Nivea Sun – Alpin SPF 50 (250 Kč, 50 ml)
Shiseido – Tónovaný hydratační krém Shikulime s SPF 30 (990 Kč, 50 ml)
Eucerin – Emulze Photoaging Control SPF 50 Anti-age (505 Kč, 50 ml)
Dr. Barbara Sturm – Sun Drops SPF 50 (3640 Kč, 30 ml)
Rodial – Ochranné sérum SPF 50 Drops (1090 Kč, 31 ml)
Vichy – Capital Soleil UV-Age Daily SPF 50 (600 Kč, 40 ml)
Clarins – UV Plus (5P) Anti-Pollution SPF 50 (1050 Kč, 30 ml)

Autor: Mgr. Kristýna Čillíková

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY