ALŽBĚTA KROVOVÁ

Dermatolog

Alžběta Krovová je studentkou čtvrtého ročníku medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Věnuje se oboru dermatovenerologie a alergologie. Momentálně absolvuje stáž v soukromé ordinaci estetické dermatologie v Olomouci. 

Rosacea, růžovka neboli kuperóza tři názvy pro jedno nepříjemné onemocnění

Seznámení s Rosaceou začneme na samém počátku onemocnění. Proč někteří z nás trpí tímto onemocněním není zcela jasné. Co ale víme je, že částečně vzniká na podkladě genetické predispozice. Jinak řečeno, pokud se ve vaší rodině nachází někdo, kdo Rosaceou trpí, je velká pravděpodobnost, že se objeví i u vás.


Každý z nás má rozdílnou stavbu a kvalitu cévní stěny a také jejich pozici. Vznik Rosacey podporují abnormality v cévním řečišti, a to zejména poloha cév blíže k povrchu kůže. Nedávné studie ukázaly vliv peptidů, jejichž koncentraci v pokožce může zvyšovat například stres, UV záření nebo i alkohol. Tyto peptidy poté aktivují neurovaskulární systém díky kterému dojde k rozšíření cév a zánětu.

Jakým zevním faktorům byste se měli vyvarovat?

Průběh Rosacey zhoršují i zevní faktory. Ty samozřejmě mohou i odstartovat počátek tohoto onemocnění. Všeobecně se uplatňují hlavně faktory, které se podílí na zvýšení prokrvení obličeje. To jsou například hormonální změny, zvýšený tlak nebo i nadměrný stres. Lidé s Rosaceou by se měli vyvarovat přirozenému opalování ale i soláriím. Jakékoliv UV záření podporuje prokrvení kůže a to zejména v oblasti obličeje. K dalším spouštěcím faktorům může patřit také jiné kožní onemocnění. Příkladem těchto onemocnění je skleroderma nebo takzvaná vlčí nemoc (systémový lupus erythematodes). Dále se onemocnění může projevit i u žen po menopauze, právě vlivem nestabilní hladiny hormonů.

Helikobakter nebo snad roztoči?

Na růžovku má vliv i jedna velice rozšířená bakterie, a to Helikobacter pylori. Většina infekcí Helikobakterem se projevuje zažívacími obtížemi a tvorbou vředů. Pokud se ale příznaky neomezí jen na žaludek, může se účastnit na rozvoji a zhoršení právě Rosacey. Na druhou stranu není možné ze všeho vinit pouze Helikobaktera. Další příčinou rozvoje Rosacey může být tzv. Demodex folliculorum neboli Trudník tukový. Jedná se o mikroskopického roztoče parazitujícího ve vlasových folikulech a mazových žlázách. Právě on může být zodpovědný za zhoršení projevů Rosacey. Obrana proti těmto záškodníkům je velice nespecifická. Na Helikobaktera můžete profylakticky užívat přípravek Helicid. Proti mikro roztoči není bohužel žádná ochrana, pomůže snad jen nepoužívat cizí osušky a pravidelně měnit ložní povlaky.

Jak se vlastně toto onemocnění kůže projevuje?

Pro projevy Rosacey je typická jejich lokalizace, a to okolí nosu a tváří. V důsledku roztažení cév se zde vyskytují četná zarudnutí, která se později mohou nacházet i na čele a bradě. Jednotlivé stupně postižení může zkušený dermatolog rozlišit na první pohled. Nejmírnější forma, se projevuje již zmíněným přechodným zčervenáním a zvýšenou teplotou kůže. Projevy první formy musí být vyprovokovány. A to například teplými nápoji emocemi nebo sluncem. V dalším stádiu zarudnutí přetrvává a může se i zvýraznit. Pokračování do dalších stádií se projeví vznikem malých vřídků tzv. papul. Tyto útvary mohou připomínat akné, ale zhojí se bez jizev. Posledním stádiem jsou bolestivé uzlíky vznikající v důsledku chronického zánětu. U některých starších pacientů, s neléčenou formou Rosacey, mohou vznikat až květákovité vazivové útvary.

Jaké jsou možnosti léčby Rosacey?

Pokud je onemocnění ve druhé fázi s tvorbou pustul, je vhodné zvolit k léčbě lék Metronidazol nebo Soolantra, a to v podobě masti. Používají se také antibiotika k redukci zánětu nebo infekce pustul. Novější technologie nám umožňují případně použít tzv. IPL terapii, tedy terapii intenzivním pulzním světlem. Jedná se o použití úzkých paprsků laserového světla, které jsou zaměřeny na viditelné krevní cévy v kůži. Teplo z laserů poškozuje dilatované žíly a způsobí jejich smrštění. Díky tomu jsou cévy méně viditelné. Pár hodin po léčbě můžete pociťovat drobný discomfort v ošetřované krajině, který však po určitém čase zmizí. K laserové terapii vás musí nejprve doporučit váš dermatolog.

Čím můžeme přispět k léčbě Rosacey?

Pacienti s tímto onemocněním by se měli hlavně vyvarovat již zmíněných zevních faktorů. Hlavní je používání krémů proti opálení. Doporučuje se širokospektrální krém na opalování s vysokým faktorem ochrany před sluncem. Všeobecně známým spouštěčem onemocnění je i stres. Doporučuje se jakákoliv pravidelná relaxace, a to nejen při akutním zhoršení onemocnění. Pozor ale i na namáhavé cvičení a posilování, to by mohlo příznaky Rosacey jen zhoršit. Také se nedoporučují časté návštěvy saun a jiných podobných zařízení. Důležitá je i správná a pravidelná péče o pleť. Používat by se měly hydratační krémy ale né oleje. A samozřejmně nepoužívat žádný z těch přípravků, které vaší pokožku iritují, a vše předem konzultovat s vaším dermatologem.

Alžběta Krovová,
redakce Zdravá pokožka

Zdroje :
https://docs.google.com/document/d/1Irout6eiTZOUT4kJyCXOG7HYbcN54Mf0ywojhXDOhuk/edit?folder=1C6MJck_C52EXNF6tcETyv5LKxPTQcsX-#heading=h.9bjw0kqx11ibhttps://www.nhs.uk/conditions/rosacea/causes/
https://www.mojezdravi.cz/anti-aging/rosacea-neboli-ruzovka-obliceje-jakou-zvolit-kosmetiku-a-jak-ji-lecit-2698.html
https://www.wikiskripta.eu/w/Rosacea
https://www.coupeliac.cz/?gclid=Cj0KCQiAovfvBRCRARIsADEmbRJ3ZyjfdyWOrSOhoLqL5ufDi7vWPXblyXdYWdHGWDmhf18TFx8Ou7kaApJuEALw_wcB#kuperozal

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY