Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Rosea nám může znepříjemnit život. Jak se jí zbavit?

Rosea neboli růžovka je akutní zánětlivé kožní onemocnění, které postihuje obvykle děti, dospívající a mladé dospělé. Nemoc se však nevyhýbá ani starším jedincům. Po příčině onemocnění se stále pátrá, avšak za nejpravděpodobnější možnost se považuje bakteriální nebo virová příčina. Dá se tohoto estetického problému vůbec zbavit?


Růžovka (Pityriasis rosea) patří mezi onemocnění kůže. Hlavním z příznaků je to, že pokožka postupně červená. Časem se mohou objevit i rozšířené cévky, následně pak i pupínky či hnisavé boláky. V extrémních případech i ztluštění kůže. Jedinec, který má pokožku růžovkou postiženou, pak docela trpí. Velmi nepříjemné jsou totiž doprovodné příznaky, jakými je pálení či štípání kůže, otoky nebo návaly horka.

Omezení v jídle i pití

V České republice trpí onemocněním růžovkou zhruba půl milionu lidí, přičemž častěji jsou postiženy ženy. Pacient, kterého rosea postihne, má problém s velmi teplým prostředím kolem sebe a nesnese horké nápoje či jídla. Rozhodně by se měl vyvarovat všech aktivit, které jej zahřívají, jako je aktivní sport či sauna. Dále je nutné vyhýbat se některým potravinám – jde především o kávu, slaninu, uzeniny a průmyslově zpracované potraviny, pikantní jídla, aromatické potraviny či pivo a celkově alkohol vůbec. A rozhodně je nutné vyvarovat se stresu, který celé onemocnění značně zhoršuje.

Léčba růžovky

Na vzniku a rozvoji růžovky se podílí celá řada příčin, mezi které patří i genetická dispozice. Jestliže někdo z vaší rodiny onemocněním trpí, je velmi pravděpodobné, že i vy budete mít k onemocnění zvýšenou náchylnost. Moderní medicína však na růžovku zná spoustu účinných preparátů, mnohé však mají i další nežádoucí účinky a nejsou vhodné pro dlouhodobé užívání. Je však nutné, aby toto řešit vždy pacient individuálně s lékařem, který zná jeho celou anamnézu i aktuální zdravotní stav. Všeobecně se pak nejčastěji podávají lokální či systémové kortikosteroidy a antihistaminika.

Péče o pokožku

Pro své typické projevy, jakými je červenající pleť a výsev pupínků, je rosea velmi často zaměňovaná na nepřiměřenou reakci na slunce či za akné. Správnou diagnózu tedy v tomto případě stanovuje vždy lékař.

Pomoc z přírody

V každém případě je nutné dbát na prevenci, která spočívá v omezování prokrvení pokožky. Tu je nutné spíše ochlazovat, nikoliv zahřívat. Nevhodné je i používání hutných krémů či mastí, které na pokožce udělají film a lehce ji ohřívají. Vzhledem k tomu, že u tohoto onemocnění hraje značnou roli i oslabená jaterní činnost a oslabený imunitní systém, je nutné zaměřit svoji pozornost především sem.

Náš Tip:

Účinným doplňkem je ostropestřecový olej či rozkousaná semena ostropestřece – obojí pak dostatečně zapité vodou. Ostropestřec užíváme vždy každé ráno ještě před jídlem.

Dále je nutné doplňování beta-karotenu a probiobických bakterií. Zevně je pak možno využít služeb aloe vera. Ať už přímo gelu z listů rostliny nebo koupeného preparátu. Zde je však nutné ohlídat si, aby šlo opravdu o čistý produkt bez dalších přídatných látek, které by mohly uškodit. Dobře působí i pupalkový olej. Do něj můžeme přidat jednu kapku rozmarýnového oleje. Promícháme a mažeme alespoň dvakrát denně na pleť. Dobré zkušenosti jsou i u tinktury z kopretiny řimbaby.
Dalším vhodným podpůrným prostředkem je pak rutin. Ten můžeme sehnat v lékárně nebo můžeme do jídelníčku zařadit více potravin, které jej přirozeně obsahují. Zde se uplatňuje zejména pohanka, artyčoky nebo amaranth.

Rosea nám může znepříjemnit život. Jak se jí zbavit?

Rosea nám může znepříjemnit život. Jak se jí zbavit?

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY