Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

S atopikem v rodině

S ATOPIKEM V RODINĚ

Objevil se ve vaší rodině atopický ekzém? Poradíme vám, jak ho poznat, čemu se vyvarovat a co naopak zařadit.


Co přesně atopický ekzém je?

Naše kůže je největším orgánem lidského těla, zabírá 1,6 až 1,8 m² plochy a představuje až 7 % tělesné hmotnosti. Můžeme jí vnímat i jako tzv. prostředník mezi vnějším a vnitřním prostředím. Poskytuje nám informace, podle kterých naše tělo reaguje na změny v okolí.
Atopický ekzém je kožní zánět většinou alergického původu. Ovšem podnětů, které jej vyvolávají může být celá řada, od psychické kondice jedince až po vliv velmi suché pokožky. Typickým znakem atopie je střídaní klidového období a období tzv. vzplanutí. Atopie není nakažlivá. Začíná se projevovat ve velmi brzkého věku, nejčastěji v oblasti obličeje, v záhybech rukou a nohou.

Pupínky u miminek

Jak rozeznat atopii od obyčejné vyrážky?

U malých miminek je velmi běžný nějaký ten pupínek, je to v důsledku toho, že se jejich trávicí systém stabilizuje a projevem vybočení z rovnováhy jsou právě různé změny na pokožce. Při těchto problémech se netřeba znepokojovat, neboť rychle vymizí. Důležité však je dodržovat správnou a šetrnou hygienu novorozence. Nepoužívat příliš parfemovaná mýdla, nepřehánět to s koupáním a dodržovat pravidlo 3 minut po koupeli, kdy je nutné celé tělíčko a obličej promazat. Co když ale vyrážka přetrvává, postupně se rozšiřuje a vytvářejí se začervenalá, šupinatá ložiska? Doporučujeme navštívit dermatologa, neboť ten jediný se stoprocentní jistotou určí, že se jedná právě o atopický ekzém a nasadí správnou léčbu.


Proč se atopie vyskytla?

Atopický ekzém můžou spouštět různé alergie, proto se doporučuje si projít alergologickým vyšetřením, kdy se vyloučí případná alergie, ať už na vzdušné alergeny, jako je například prach, případně různé potravinové alergie. Pokud vyšetření neprokáže žádnou alergii, zaměřte se na psychiku postiženého. Atopie totiž úzce souvisí s dlouhotrvajícím negativním duševním stavem. Spouštěčem tedy může být stresující prostředí doma nebo v práci. U dětí zase spouštěčem bývá domácnost bez dostatečně šťastného a laskavého prostředí. Pakliže si ani toho nejste vědomi, může se jednat o zděděné onemocnění, zkuste zapátrat v rodině, jestli se již někde atopie nevyskytla.


Jak atopický ekzém léčit?

Základní lék, který vám dermatolog předepíše je antihistaminikum. Při závažnějších formách se nasazují kortikoidy, což jsou hormonální masti se spousty vedlejší účinků, proto se používají pouze krátkodobě. Jako podpůrná léčba se používá zinková mast a nutné je každodenní promazávání pokožky. Volte raději sprchování před koupelí, používejte nevysušující a hypoalergenní mýdla.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY