
Zřejmě nejvíce celosvětově rozšířené alergické onemocnění je bronchiální astma. Celkový odhadovaný počet lidí trpících astmatem je v ČR asi 500 000. Toto číslo není nijak malé. Zároveň však existuje cca 300 000 pacientů, kteří zatím nebyli diagnostikováni lékařem. To nás přivádí k celkovému počtu asi 800 000 astmatiků. Přesto že je astma onemocnění postihující především dýchací cesty, není vyloučený jeho nedobrý vliv na pokožku.
Konkrétně může být s astmatem spojeno několik nepříjemných kožních vyrážek. Tyto vyrážky se projevují jako svědivé zčervenání kůže a mohou být předzvěstí začínajícího astmatu. Zejména lze takto vypozorovat počínající astma u malých dětí a předškoláků.
Proč se nám alergická onemocnění projevují zejména na kůži?
K tomuto fenoménu přispívá hlavně fakt, že pokožka je spolu s dýchacími cestami, nejčastěji vystavena různým alergenům. Ať už je tedy řeč o kontaktní dermatitidě, nebo kopřivce, vždy alergická reakce pramení z přímého podráždění alergeny. V kůži se nachází velké množství imunitních buněk, které se podílí právě na příznacích alergické reakce. Díky tomu můžeme často jako předzvěst různých alergií pociťovat nepříjemné svědění a pálení, na různých částech těla. Například u alergické rýmy často svědí pokožka v oblasti nosu, také může být zarudlá a podrážděná. Přidat se k tomu může i svědění očních víček, nebo v okolí rtů a ústních koutků.
Další alergie spojené s rozkvetlými loukami a pyly, jsou kopřivky a jiné kontaktní dermatitidy
Odhaduje se asi 200 typů rostlin, které mohou vyvolat alergickou reakci u citlivých jedinců. K nim patří například jahodníky vyvolávající vyrážku, nebo i dobře známá kopřiva, která podráždí kůží a způsobí vznik puchýřů. Tento problém se však netýká jen zahradníku a podobných povolání. S rostlinnými alergeny se můžete setkat i při používání přírodních krémů s výtažky z květin. Mezi takové mohou patřit zejména orchideje, slunečnice nebo i oblíbené pampelišky. Je důležité si proto pečlivě prostudovat složení kosmetiky a vyvarovat se rostlinám, které dráždí naši pokožku.
V neposlední řadě patří mezi alergie spojené s jarním obdobím alergická rýma. I u ní se setkáme s projevy na kůži
Alergickou rýmu podmiňuje v prvé řadě zánět nosní sliznice. Podobně jako u astma se jedná o chronický progredující zánět, který se může při častém styku s alergeny zhoršovat. Pokud se k nosní sliznici přiblíží vdechnutím alergen v podobě pylu, spustí se alergická reakce. Ta se projevuje zejména, zvýšením nosní sekrece a uvolněním histaminu. Projevy alergické rýmy se váží i k pokožce v okolí nosu. Histamin způsobuje svědění pokožky. Ta pak může postupně zčervenat a být suchá a citlivá na dotek. Pomoci může použití mastných krémů, bez přidání jakékoli parfemace. Tyto krémy promastí a zároveň zklidní suchou a podrážděnou pokožku. Samozřejmou léčbou při alergické rýmě jsou znovu antihistaminika. Ty také pomůžou ke zklidnění pokožky. Zároveň je také důležité vysledovat období, ve kterém je alergická reakce nejzávažnější a zároveň tzv. spouštěče, které alergickou reakci odstartují.
zdroje :
allergie.de/wissen/allergie-und-pflanzen/kontaktallergien/
allergie.de/wissen/basiswissen-haut/grundlagen/
metro.cz/astmatiku-pribyva-hranice-pro-vznik-nemoci-neexistuje-pgn-/region.aspx?c=A180405_190948_metro-region_jsk
ulekare.cz/nemoci-vysetreni/alergie-svedeni-kuze