Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Seborea: Návody, díky kterým se jí konečně zbavíte

Detská pokožka

Seboroická dermatitida je zánětlivé onemocnění kůže. Velmi často trápí novorozence a kojence. Není však výjimkou, když se objeví i v dospělém věku. Nejčastěji postihuje pokožku hlavy, ale objevit se může prakticky kdekoliv na těle. Seborhea se projevuje šupinatostí pokožky a červenými skvrnami.


Na úvod nutno sdělit, že seborea není nakažlivá. Jde však o chronické onemocnění, u kterého je poměrně těžké zjistit, které příčiny k jeho vzniku vedly. Někdy to může být dokonce i kombinace více vlivů. Hovoří se zejména o genetických predispozicích. Vliv na rozvoj onemocnění může mít i snížená imunita, užívané léky, kvasinky běžně žijící na kůži nebo stres. Větší riziko onemocnění pak mají i lidé s mastnější pokožkou.


Příznaky onemocnění

Na rozdíl od jiných onemocnění kůže, seboroickou dermatitidu poznáme snadno podle šupinaté pokožky. Nejčastěji se objevuje ve vlasech. Velmi často se vyskytuje u velmi malých dětí, zde však většinou do jednoho roku obtíže zcela zmizí i bez další pomoci. Navrátit se pak mohou až v průběhu puberty, kdy v těle dochází k hormonálním změnám. Krom vlasové pokožky se seborea může objevit kdekoliv na obličeji, kolem rtů, u pupíku, na hýždích, v kožních záhybech či ve slabinách. Kůže je vždy zarudlá a olupující se. Často svědí a nepříjemně pálí.


Konvenční léčba obtíží

Objeví-li se šupinky na těle, pak je vhodné začít rychle konat. Klasická medicína využívá pro léčbu především kortikoidy. Avšak ty nejsou ideální pro dlouhodobé používání, tudíž je dobré mít na paměti, že bychom po nich měli sáhnout výhradně jen ve chvíli, kdy máme pocit, že je nejhůř. V opačném případě je dobré vyzkoušet alternativní metody, které mohou také velmi dobře fungovat. Zároveň s tím je dobré používat antibakteriální a protiplísňové šampóny a krémy. Vhodné druhy i značky doporučí kožní lékař, případně lékárník.


Správná strava pro tělo bez šupin

V každém případě se neobejdeme bez úpravy jídelníčku. Zaměřit bychom se měli zejména na potraviny s protizánětlivými vlastnostmi. Mezi takové patří čerstvá zelenina a ovoce, fermentované potraviny, ořechy a semena. Dále potraviny s vysokým obsahem vitamínů C a E a stopových prvků selenu a zinku. Nutná je i očista střev, se kterou si poradí zejména vláknina a zelené potraviny. Jako doplněk je možné užívat chlorellu či mladý ječmen. Snažte se eliminovat ze svého jídelníčku bílou mouku a rafinovaný cukr. Naopak zařaďte probiotika – stejně jako zakysané mléčné výrobky. A dopřejte se hodně odpočinku a méně stresu. I toto jsou totiž dva faktory, jež hrají ve výskytu šupin na těle velkou roli.

Levandulový olej

Levandulový olej

Éterické oleje jako první pomoc

Velmi vhodným doplňkem léčby jsou v případě seborey kvalitní éterické oleje. Některé si totiž velmi dobře poradí i s akutní fází, kdy nic jiného nezabírá. Mezi vhodné druhy patří levandulový olej, tea tree nebo rozmarýnový éterický olej. Abychom se však mohli použít éterický olej na pokožku, je nejprve nutné jej rozředit v takzvaném nosiči. Tím je v tomto případě ideálně nějaký kvalitní, za studena lisovaný olej. Nejvíce se hodí pupalkový, brutnákový, mandlový či olivový. Na jednu polévkovou lžíci oleje nadávkujeme 2 kapky éterického oleje. Promícháme a nanášíme přímo na postižená místa.


Tip: Brutnákový olej

Jde o silně protizánětlivý a hojivý olej. Výrazně zlepšuje stav kůže a je tudíž vhodným doplňkem léčby kožních onemocnění, jako je dermatitida, akné, lupénka či seborea. Díky obsahu kyseliny gama-linolenové (GLA) si dokáže poradit i se zánětlivými onemocněními. Právě pro seborheu je toto velmi účinná kombinace.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY