Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Správná péče při lupénkovém onemocnění

Patří mezi civilizační onemocnění a počet lidí, které postihla, značně stoupá. Lupénka tak začíná být již velkým problémem, o kterém se však stále velmi málo mluví. Přitom jde nejen o zdravotní problém, ale i společenský.


Jedinci, kteří mají kůži postiženou lupénkovým onemocněním se velmi často stahují do ústraní. Mají pocit, že se jich ostatní budou bát, štítit nebo dlouze vyptávat. Na úvod je tedy nutné podotknout, že lupénka není přenosná, tudíž veškeré obavy jsou liché.

Popis nemoci

Lupénka neboli psoriáza je jedno z nejstarších popsaných kožních onemocnění. Může mít buď akutní, nebo chronický průběh. Velmi často jde o vrozené onemocnění. První zmínka o lupénce se objevuje velmi krátký čas po smrti nejznámějšího lékaře a filozofa Hippokrata (cca 477 př. n. l.). Avšak teprve v roce 1842 byla nemoc oficiálně přesně definována a popsána.

Zánětlivé onemocnění

Lupénka patří mezi složitější zdravotní obtíže, kdy je nutné řešit nejen pokožku, ale i vnitřní stav organismu. Je tedy zapotřebí, jak vnější, tak i vnitřní péče. Samotná lupénka se projevuje ostře ohraničenými, zánětlivými ložisky. Typické jsou bělavé až stříbrné olupující se šupinky Objevuje se i začervenalá kůže na typických místech, jakými jsou lokty, kolena, oblast kříže či kštice.

Genetické dispozice

Vzhledem k tomu, že jde o genetické onemocnění, může lupénka u predisponovaného jedince vypuknout v podstatě kdykoliv. Není pravidlem, že v takových případech se objevuje jen u dětí. Naopak – nemoc se může objevit v jakémkoliv věku a s největší pravděpodobností se stává celoživotní součástí takového jedince. Za nejkritičtější období, kdy nemoc může vypuknout, jsou považována období, kdy nějakým způsobem dochází k hormonální nerovnováze v organismu. Jde tedy především o pubertu, těhotenství či přechod nebo andropauzu. Avšak hormonální nerovnováha je pouze jedním, nikoliv jediným spouštěčem nemoci. To je dobré vědět. Velký vliv má rovněž psychické rozpoložení. Období nadměrné stresové zátěže, dlouhodobě špatná nálada či dokonce deprese mohou být opět obdobím spuštění nemoci. Zároveň však průběh onemocnění značně zhoršují.

Imunita hraje hlavní roli

Velmi rizikovým obdobím pro propuknutí nemoci jsou i situace, kdy je oslabený imunitní systém. Patří sem nejrůznější infekce a virózy, plísně, dlouhodobě aplikovaná nezdravá výživa a podobně. Posilování obranyschopnosti organismu je proto naprosto nutným základem. Z jídelníčku je nutno odstranit všechny potraviny působící zánět – tedy sladkosti, bílou mouku, smažená jídla a všeobecně jídla rychlého občerstvení. Naopak je nutné zařadit dostatek zelené zeleniny, čerstvého ovoce, luštěnin a kvalitních obilovin. Chybět by neměly ani zakysané mléčné výrobky a fermentované potraviny. Velmi vhodnou součástí jídelníčku je droždí, respektive je možné používat inaktivní, tedy lahůdkové droždí. Tato potravina totiž obsahuje biotin, který je nezbytný pro udržení pokožky ve zdravém stavu. Navíc tato látka zvyšuje odolnost pokožky vůči chorobám, které postihují kůži, vlasy a nehty. Zároveň s biotinem je vhodné doplňovat dlouhodobě i zinek.

Přírodní lékárna

Pšeničné klíčky

Jsou považovány za cenný přírodní lék nejen při vnitřním užívání, ale i tom zevním. Vnitřně je vhodné užívat je ideálně v kvalitním oleji, případně jako přídavnou surovinu do nejrůznějších jídel. Zevně pak můžeme olejem pokožku mazat. Případně si můžeme připravit odvar z klíčků, kdy 100 g suroviny povaříme minutu v 1 litru vroucí vody. Přikryjeme pokličkou a necháme zchladnout. Následně přelijeme přes cedník, vymačkáme a směs nalijeme do koupele, ve které zůstaneme alespoň dvacet minut. Pšeničné klíčky jsou velmi cenným pomocníkem pro suchou, olupující se a drsnou pokožku.

Rozmarýn lékařský

Podobně jako odvar z pšeničných klíčků, můžeme připravit i nálev z rozmarýnu. Hrst byliny pouze zalijeme horkou vodou a necháme louhovat do zchladnutí. Pak přecedíme a nalijeme do koupele. Rozmarýn reguluje produkci kožního mazu a srovnává metabolismus. Pokožku lehce stimuluje a prokrvuje.

Slunečnicový olej

Řeč je pochopitelně o kvalitním, za studena lisovaném, oleji. Ten nám může prospět v případě, že si jím budeme postižená místa potírat. Avšak pozor – vzhledem k tomu, že samotný slunečnicový olej při dlouhodobém používání pokožku vysušuje, je vhodné naředit je nějakým dalším – například mandlovým olejem. Slunečnice obsahuje hodně vitamínu E a právě tím lupénkové pokože prospívá. Navíc skvěle regeneruje a hojí.

Levandule lékařská

Naložíme-li bylinu do kvalitního oleje a necháme-li ji šest týdnů louhovat na okenním parapetu, získáme naprosto skvělý přírodní prostředek podporující hojení lupénky. Pokud se vám nechce levandulový olej vyrábět doma, je možné jej dnes už bez problémů na spoustě míst koupit. Levandule reguluje produkci kožního mazu a má výrazně regenerační účinky.

Sezamový olej

Dalším z doplňků, které můžeme užívat jak vnitřně, tak i zevně, je sezamový olej. Obsahuje až 88 % nenasycených mastných kyselin a spoustu vitamínů i minerálních látek, které pečují o zdraví pokožky. Olej za studena lisovaný ze sezamových semen má výrazně stimulující a hydratační účinky. Velmi dobře napomáhá obnově pokožky.

Santalové dřevo

Využívá se nejčastěji ve formě éterického oleje. Zde je nutno poznamenat, že takový produkt by měl být skutečně kvalitní. Jednu kapku pak můžeme přidat do lžíce námi vybraného za studena lisovaného oleje. Ihned se pak touto směsí můžeme namazat. Nikdy nepřipravujeme směs na delší čas, vždy si vyrábíme čerstvou. Jde o to, že éterický olej je látka prchavá a tedy po nějakém čase by olej byl již neúčinný. Santalové dřevo pokožku zvláčňuje, vyživuje a tonizuje. Zmírňuje záněty a zklidňuje zarudlá ložiska.

Správná péče při lupénkovém onemocnění

Správná péče při lupénkovém onemocnění

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY