Vyzrajte nad akné
AKNÓZNÍ POKOŽKA


Zásady správné péče o aknózní pleť
ATOPICKÁ POKOŽKA


Krásná pokožka
CITLIVÁ POKOŽKA


DĚTSKÁ POKOŽKA


4 nejlepší přírodní oleje, které neucpávají póry a zvláční pleť
SUCHÁ POKOŽKA


ZBAVTE SE UŽ KONEČNĚ NADOBRO LUPŮ
VLASOVÁ POKOŽKA

Správná strava při ekzémech

Ekzém je onemocnění, jehož příčina není dosud známá. Vzhledem k tomu, že se často objevuje u jedinců s genetickou dispozicí k alergiím, jde většinou také o celoživotní onemocnění. Není však pravda, že se jej není možné zbavit. Zkuste se zaměřit na naše rady.


Ekzém se projevuje většinou šupinkovatěním kůže, tvorbou skvrn na pokožce, barevnými změnami, svěděním nebo také tloustnutím kůže. Může se objevit zarudnutí, zduření nebo i malé puchýřky, které jsou velmi nepříjemné. Celkově je pak pokožka velmi suchá, šupinatá a často i praská. Projevy ekzému se mohou objevit už v dětství, ale často se objevují spíše až v pubertě nebo dospělosti. Ke zhoršení zdravotního stavu pak dochází nejčastěji na podzim a na jaře nebo při sezónních onemocněních (chřipka, angína, rýma a podobně).U ekzémů se rovněž velmi často stává, že se nečekaně zhorší po jiném virovém či bakteriálním onemocnění či po prožitém stresu.

Upravte stravu

Základní pravidlo pro stravu ekzematika zní – odstraňte vše, co by mohlo dráždit. Jedná se pochopitelně o příliš ostrá jídla, citrusy, rafinovaný cukr, klasickou bílou mouku, mléčné výrobky, ale také o kečupy, čokolády a potraviny s nadměrným množstvím aditiv. Dráždit může však i káva nebo černý čaj. Mezi známé alergeny patří rovněž syrová vejce. V těch se totiž ukrývá avidin, který brání vstřebávání biotinu, jež je prospěšný pro správnou funkci kůže. Dráždivě však může působit i tropické ovoce, arašídy, uzeniny, tučná, konzervovaná či chemicky ošetřená jídla a také instantní potraviny. Tedy odstranění nezdravého jídla a zbytečně zatěžujících potravin je naprostý základ.

Optimální jídelníček

Minimálně v začátcích dietního omezení je žádoucí dodržovat bezlepkovou dietu a jíst potravu bohatou na vitamíny a minerály (zejména vitamín C, E, mangan, zinek a selen). Neměl by chybět ani dostatek omega-3 mastných kyselin (vlašské ořechy, lněná semínka, chia semínka, řepkový olej, tučné mořské ryby), vlákniny (zařadit dostatek zeleniny a celozrnných obilovin, luštěnin, ovoce, klíčky), probiotik a prebiotik (zařazovat do jídelníčku kvašenou zeleninu). Úspěšnou léčbu zajistí i dostatek vitamínu D (pobyt na slunci) a vitamín K.

Péče o kůži

Častým problémem u ekzémů je nedostatečné udržení hydratace kůže. Ta je pak více suchá a svědí. I jen omývání čistou vodou může být pak velmi nepříjemné. Je tedy nutné myslet na správnou hydrataci a šetrné mytí kůže (ke koupit jsou speciální olejové sprchové gely pro ekzematiky. V některých případech je může předepsat i kožní lékař). Po koupání je pak nutné pokožku dále hydratovat a promašťovat. K tomu můžete využít buď předepsanou či doma vyrobenou mast, nebo zvláčňující a zklidňující krémy. Vždy je ale nutné pečlivě produkt vybírat, protože obyčejné masti mohou mnohdy vzbudit dráždivou reakci. Vhodné jsou jemné masti či krémy s příměsí měsíčku, ovsa nebo konopí.

Pomoc z přírody

Rakytník řešetlákový

Rakytníkový olej vyniká mimořádně silnými hojivými účinky. To je důvod, proč se s úspěchem používá právě při léčbě ekzémů, atopické pokožky, ale i spálenin a popálenin, proleženin nebo při ošetření kůže po slunění, kdy bývá často zarudlá a nepříjemně svědí. Každá červenooranžová bobule rakytníku obsahuje unikátní mix vitamínů A, B1, B2, B6, C, D, E, F, K, P a k tomu ještě beta karoten, kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli. Příroda opravdu nešetřila, takže rakytníku nechybí ani esenciální mastné kyseliny omega-3, 6, 9 a navíc ještě omega-7 mastné kyseliny a další zdraví prospěšné biologicky aktivní látky. Rakytníkový olej obsahuje dokonce tolik beta karotenu, jako mrkev! Olej je při ekzému vhodný jak pro zevní, tak i vnitřní užívání.

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY