ALŽBĚTA KROVOVÁ

Dermatolog

Alžběta Krovová je studentkou čtvrtého ročníku medicíny na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Věnuje se oboru dermatovenerologie a alergologie. Momentálně absolvuje stáž v soukromé ordinaci estetické dermatologie v Olomouci. 

Terapie Kuperózy neboli Rosacei

Terapie Kuperózy neboli Rosacei, jaké jsou možnosti a jak jí můžete pomoct i vy?

Rosacea neboli Kuperóza je chronické kožní onemocnění, které vzniká na základě poškození stěny cév v okolí nosu a tváří. Tyto cévy se vyskytují blíže k povrchu kůže, a jsou tak jedním z predikčních faktorů vzniku Kuperózy jako takové. Dalšími rizikovými faktory, které přispívají ke vzniku Kuperózy, je například stres, UV záření nebo i vliv peptidů produkovaných při stresu. Po průvodních příznacích nastávají jednotlivé fáze onemocnění, které jsou specifické jak svými symptomy tak i terapií. 


Jaké jsou možnosti léčby a kdy nejlépe zasáhnout?

Pokud se vám na obličeji objevují tyto rozšířené viditelné žilky, je dobré navštívit dermatologa a zkonzultovat, v jaké fázi se onemocnění Kuperózou nachází. To je totiž zásadní při výběru správné terapie. Pokud jsou u vás příznaky průvodní, tedy na počátku bude stačit správně užívat krémy s SPF faktory proti UV záření, vyloučit provokační faktory jako je stres alkohol apod. a nakonec terapie Brimonidine gelem. Pokud se u vás již vyskytují papulky na tvářích, je terapie o něco složitější. Aplikuje se celková léčba Doxybene doplněná o lokální krémy s ivermectinem. Samozřejmě dále pokračuje ochrana kůže před sluncem. 

 

 

Závažnější fáze Kuperózy a jejich ovlivnění. 

Ke třetí fázi s již složitější terapii, průběhu Kuperózy patří fytomatózní typ rosacei. Zde je již zapotřebí terapie celkovým antibiotikem, spolu s používáním krémů s metronidazolem, kyselinou azealovou nebo i retinoidy třetí generace. Pokud je již poškození kůže rozsáhlé je možnost přistoupit i k chirurgické terapii laserem nebo kryoterapie tekutým dusíkem. V dnešní době k předejití těchto závažných forem je možnost využít i IPL terapii. Jedná se o laser, který je aplikován přímo na žilky a ty se vlivem tohoto tepla zmenšují. Terapie je nákladnější a měl by vám ji doporučit váš dermatolog, podle toho v jaké fázi se vaše onemocnění nachází. 

 

Jak vypadá oční forma Kuperózy a jaké jsou možnosti terapie? 

Toto onemocnění může výrazně postihnout i vaše oči. Je to dáno hlavně lokalizací v jejich blízkosti. Pokud se u vás tedy objeví příznaky jako záněty spojivek, záněty víček nebo ječná zrna či žilky v oblasti očí, s největší pravděpodobností trpíte tzv. oční rosaceou. Zde přichází na řadu terapie lokálně ciclosporinem, což je oční gel a aplikace umělých slz. Základem je však důkladné oftalmologické vyšetření a společná konzultace s dermatologem. 

 

Zroje:

https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2017/01/02.pdf

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rosacea/diagnosis-treatment/drc-20353820

https://www.zdravapokozka.cz/rosacea-ruzovka-neboli-kuperoza-tri-nazvy-pro-jedno-neprijemne-onemocneni/

 

SOUVISEJÍCÍ PŘÍSPĚVKY